Sorulan sorunun gereksinimine göre örnek dosya eklenmesi

excel41

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Değerli dostlar hayırlı akşamlar ;

sürekli dile getirilen bir konuyu birde ben dillendirmek istedim her ne kadar defalarca degerli arkadaşlarımız/dostlarımız
" örnek dosya eklerminiz " diye mesaja cevap veriyorsa, hatta bazı degerli dostlarımız imza bölümüne dahi dosya eklenecek site adlarını sabitleseler bile, buna rağmen ( yeni üyelerimiz hariç ) bütün bu ısrarlara rağmen dosya eklememek için direnç gösteriliyor.

ÖRNEK vermek gerekirse ( ŞUAN Kİ DURUM )
Adın ne ?
hüsamettin
Soyadın ne ?
Fındık
Ne iş yapıyorsun ?
özel bir şirkette çalışıyorum....yani !!!!!!

Bence ( OLMASI GEREKEN )
Adın ne demeden
" benim adım ve soyadım Hüsamettin FINDIK 99 yaşındayım 31.08.2019 tarihinde 100 yaşıma gireceğim ve uzun yıllar özel sektörde faaliyet gösteren gıda sektöründe plasiyerlik yaptım şimdi ise emekliliğin tadını çıkarıyorum " diye her ne kadar soru soran pozisyonunda olsa bile yardımcı olacak / olmak isteyen degerli arkadaş/dostların işini kolaylaştırmaktan ziyade kendisi çok hızlı cevap alırsa güzel olmazmı sizce ?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Merhaba.

Örnek belge eklenmesiyle ilgili cevap yazmaktan gına geldi ama; nafile.
Sanki soruya eklenecek belgelerdeki bilgiler bizim işimize yarayacak, biriktireceğiz ve başımız göğe erecek!

Çok sayıda konuya cevap yazan bir üye olarak bazı hususları dile getirip kayda girmesini sağlayayım bari:

-- FORUM KURALLARI: Üye olunurken FORUM KURALLARInın okunduğundan pek emin değilim. Bu iş için birkaç dakika ayrılmalıdır.

-- Eklenen örnek belgelerin gerçek belgeyle aynı yapıda olmaması sorunu var ve bence bu daha kötü bir durum.
Sıklıkla; verilen çözüm cevabının ardından, "asıl belgeme uyarlayamadım" şeklindeki cevapla da karşılaşıyoruz.
Zaman/emek harcayarak verilen cevabın ÇÖP haline gelmesi sonucunu doğruyor.
Bu durum ayrıca; cevap veren üyenin destek verme arzusunu körelttiği gibi,
destek bekleyen diğer üyelerin çözüme ulaşmasının gecikmesine neden oluyor.

-- Şifre korumalı örnek belgeler:
Eklenen örnek belgelerin, açma, sayfa koruması ya da VBA kısmı için şifre eklenmiş olması da çok enteresan bir durum.
Şifreli belgeyle ilgili nasıl destek istenebilir ki?
Burada yeri gelmişken bir de espri yapayım bari: "Vatandaşı olmasak eğlenceli ülke aslında".

-- Soru sorulurken veya çözüm önerisiyle ilgili cevap verilirken kullanılan cümleler de ilginç oluyor bazen.
Çoğunun farkında olmadan yapıldığından eminim ama sorularda EMİR KİPİnin kullanılması, çokça rastladığımız bir durum.
Ayrıca; Türkçe dilinde yazıldığı şüpheli olabilecek cümlelerle de karşılaşıyoruz. Öznesi, yüklemi olmayan cümle mi olur, oluyor işte.
Dil veya cümle ile ilgili uyarı cevabı verdiğimde; "burası edebiyat forum sitesi mi" benzeri cevap bile yazıldı bana, öğretmen olup olmadığım soruldu çokça. Ben de; hayır öğretmen değilim, sadece Türk'üm diye cevap verip, herkesin, sıradan bir Fransız'ın kendi diline gösterdiği özen kadar
Türkçe konusunda hassasiyet göstermesinin gerekliliğinden bahsettiğim bile oldu.

Soru soranların, yazdıkları cümleleri okumadan gönderdiği gibi bir düşünceye kapılıyorum zaman zaman.
Bazen, "acaba neyi kast etti", isteği şu mu acaba?" gibi fal bakılmak zorunda kalınıyor.

-- Geri bildirim sorunu: Verilen cevaplarla ilgili, konu sayfasına yazılacak birkaç kelimelik geri bildirimin esirgenmesi de çok ilginç.
Teşekkürü filan geçtim, insan verilen cevabın ihtiyacı karşılayıp karşılamadığını da mı yazmaz, ama yazılmıyor bazen.

-- Soru ve çözüm önerileriyle ilgili verilen cevaplarda kullanılan üslup da önemli bir sorun. (Allah'tan pek seyrek rastlanıyor)
Nadir de olsa; FORUM'daki genel seviyeyle bağdaşmayan, terbiye sınırlarını zorlayan, densizlik diye tanımlanabilecek cümlelere de rastlanıyor.

Biraz uzun oldu ama açtığınız konuyu görünce içimi dökeyim dedim.

Kolay gelsin.
.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2019 tr
ben bir ekleme yapmak isterim. gerçek belgelerin sizden esirgenmesi söz konusu olmaz ama benim gibi kamu kurumunda çalışan birinin gerçek belgeyle soru sorması ve bunun benimle aynı yerde çalışan birinin karşılaşması durumu açıkçası beni tedirgin eder. malum insanlar açık arar pozisyondalar. siz iş için bir şeyler yapmak istiyorsunuz birileri de sizin yanlışınızı kolluyor. bu durumu da lütfen göz ardı etmeyin

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bunun çözümü zor değil ama. Dikkat ederseniz gerçek belgenin eklenmesini istemiyoruz, gerçek belgeyle aynı yapıda örnek belge olmasını istiyoruz. Yani ilgilendiğimiz şey veri değil belgenin yapısı ile verinin gerçek belgedeki veriyi temsil edebilecek nitelikte (TARİH/SAYI/METİN gibi) olması.

Elbette gerçek belgenizde yer alan verilerin paylaşılması doğru değil (ben de emekli kamu görevlisiyim ve sizi anlıyorum)

Bu nedenle sıkça; örnek belgenin özel bilgi içermemesi gerektiğini de belirtiyorum.
Sorunun çözümü gerçek veriye doğrudan bağlı olduğunda da anlamlı ve tutarlı olmak koşuluyla bu özel bilgilerin yerine başka bilgilerin yazılmasını istiyorum hep.

Fark ettiğimiz gerçek özel veri olduğunda ya hemen konu sahibini uyarıyoruz ya da forum yöneticilerinden, eklenen belgenin silinmesini istiyoruz.
Geçmişte gerçek ad soyadlar, gerçek telefon numaraları/adresler, hatta gerçek TC Kimlik numaralarına dahi rastladığımız oldu ve gereken uyarıyı yaptım.
.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Bir de özel mesaj ile ulaşıp, bir daha geri dönmeyenler de var. Görüyorum ki forumda parmaklarıyla edebiyat yazıyor.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba Sayın GÜRSOY.

Genel ortamdan şunu belirteyim, "edebiyat" olarak nitelediğiniz cümleler sanıyorum benim mesajımdaki cümleler oluyor.
İsminizi görüp, mesajınızı okuduğumda hatırlar gibi oldum ve geçmişe doğru baktığımda size yazdığım bir özel mesajla ilgili konuyu fark ettim.
Evet farkındayım; cevaplarım genellikle biraz uzun oluyor ama bunu "edebiyat" olsun diye yapmıyorum.

Özel mesaj ile size ulaşarak; daha evvel sizin foruma eklediğiniz, QRCode oluşturma içerikli konu sayfasındaki belgenizin bilgisayara kurulma ve çalıştırılma sorununa ilişkin konu sayfasına yazdığım cevabı hatırlatmışım (ilgili konu sayfasının silinmiş olduğunu da şimdi gördüm).

Konu sayfasına yönlendirme yaptığınız son özel mesajın tarihi 02.12.2018 ve
Karşıdan Yüklenenler dizinini gözden geçirdiğimde en son indirilme tarihi 31.10.2018 olan QRkodLib adlı klasör mevcut.

Forumdaki başka bir üyenin (yanlış hatırlamıyorsam muhammethezer isimli üye) belgesiyle uğraşırken merak ettiğim bir konuydu ve
iş yoğunluğu veya başka bir şeylerle meşgul olduğum zamana denk gelmiş olmalı ki; yazdığınız son özel mesajı takip edip ilgili konu sayfasına eklediğinizi sandığım ("sanmak" kelimesini kullanıyorum çünkü elan ilgili konu sayfası silinmiş durumda), sorunu gidermeye yönelik dosya güncellemesini görmüş ya da dosyanın yeni halini indirip denemiş değilim.

Fikrî takip duygumun fena olmadığını düşünürdüm ama yaşlanıyoruz demekki, konuyu atlamışım.
.