Sql Server BaĞlanti Ve Access BİleŞnlerİ Bİrlİkte Kullanim

İşyerinde Bir evrak kayıt programı var mde yapısında Tablo olarak sql server kısa yolları var. Program şu mantıkla çalışıyor. SQL server Access Login formla bağlanıyor. Daha sonra Bütün işlemler normal Access gibi sorgular kendi yapısında serverda değil onları kullanıyor. Raporlar gine aynı Yani sadece Tablolar Sql serverda diğer nesneleri kendi bileşenlerini kullanıyor. Access login formla giriş yapmadınızmı Tablo kısayollarındanda Tablolara ulaşamıyorsunuz. Aklıma takılan soru şu bu iş nasıl oluyor. Access sorguları ile sql server tablolarını birlikte nasıl kullanıyor. Çok hoş bir program olmuş veri güvenliği sağlanmış.

işyerinde Bir evrak kayıt programı var mde yapısında Tablo olarak sql server kısa yolları var. Program şu mantıkla çalışıyor. SQL server Access Login formla bağlanıyor. Daha sonra Bütün işlemler normal Access gibi sorgular kendi yapısında serverda değil onları kullanıyor. Raporlar gine aynı Yani sadece Tablolar Sql serverda diğer nesneleri kendi bileşenlerini kullanıyor. Access login formla giriş yapmadınızmı Tablo kısayollarındanda Tablolara ulaşamıyorsunuz. Aklıma takılan soru şu bu iş nasıl oluyor. Access sorguları ile sql server tablolarını birlikte nasıl kullanıyor. Çok hoş bir program olmuş veri güvenliği sağlanmış.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın blacksir,

Access i çalıştırıp yeni veritabanı seçeneğini seçtiğinizde sağ üstte Boş Veritabanı, ile başlayan listede, Varolan verileri kullanan proje ve Yeni verileri kullanan proje diye iki seçenek var, unları seçerseniz oluşan proje de SQL Server veri tabanlarını kullanabilir veya yeni bir veri tabanı oluşturabilirsiniz. Ancak Access 2003 ile SQL 2000 kullanabilirsiniz. (Tüm fonksiyonlarıyla) SQL 2005 için Access 2003 proje içinden tablo oluşturamıyorsunuz. Yönergeleri takip ederseniz, dediğiniz şekilde Accessi kullanabilirsiniz.

Proje olarak oluşturduğunuz uygulamanın uzantısı adp.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Fakat ille de proje yapma zorunluluğu yok sayın Modalı... Sanırım sayın blacksir'in gördüğü örnek, ODBC üzerinden sql tabloları bağlanmış bir mdb dosyası. Ben de aynı şekli kullanıyorum. Sadece tablolar sql'de. Diğer tüm nesneler (sorgular dahil) standart access özelliğinde. Sadece tablolar ODBC üzerinden bağlanmış. Ben bu çalışmanın uzaktan bağlananını yaptım.(Yani sql server başka bir yerde, net üzerinden bağlanılıyor) Hız problemi dışında başka problem olmadı.

Aynen sayın mehmetdemiral dediği gibi yanlız burada şöyle bir istisna var ODBC lOGİN FORM ACCESS formu ve sistemin kendi login formunu kulanmıyor. Access login formla bağlanmadanda tabloları dışardan açamıyorsunuz. Bu nasıl mümkün oluyor. anlamdım ben bir kaç SQL SERVER CONNECTİN kod olarak formlara yazdım olmuyor ille sistemin login formu geliyor. ekrana Ekte resimlerde örnekler