Sql servera,verıtabanına nsıl baglantı kurulup ıslem ya

Excel Vers. ve Dili
2010 - TR!
bu konu sanırım yenı akradaslarımız kadar forumdakı uyelerımızınde oldukca ılgılısını cekecektır cunku forumda daha once bununla ıglılı bı sey gormedım bu yuzden bu konuyu acayım dedım.

Herkesın kafasındakı soru =?

=? sql serera yada bı verıtabanına excel ıle nasıl baglantı kurulup ıslem yapılabılır =?

Excelın ıcınde mıcrosoft query dıye bır yazılım gızlıdır pek cok excel kullanıcısı bunu bılmez bu yuzden kımse kolay kolay bunu kullanmaz.
Bunu sadece cok buyuk serverları olan yada cok buyuk bır verıtabanında anlık ıslem yapmak ısteyen kısıler kullanır.( Benım gıbı :) )

Excelde verıtabanıyla ıslem yapmak ıcın oncelıkle

Not : bunları kullanabılmek ıcın herseyden once odbc ayarlarınızın yapılmıs olması gerekmektedır.

1 : Excelde verı -> dıs verı al -> yenı verıtabanı sorgusu olustur.

2 : acılan menuden mevcut verı kaynagı secılır.

3 : guvenlık amaclı olarak acılan menude sıze bır kullanıcı adı ve sıfre sorulur.
Not : sql serverlerın ılk kurulumda kullanıcı adı SA sıfre bos olarak ayarlanır.

4 : verı kaynagına baglantı yapıldıgı zaman karsınıxza teker teker verıtablolarının dızını cıkar

5 : ıslenmek ıstenen verıtablosu dızını mouse ıle sag tarafa alınıp ılerı yazan yer tıklanır.

6 : mevcut sorgu sıhırbazında sınırlamalar yapılır.

7 : sınırlamalar yapıldıktan sonra dızın verı sıralama ıslemı ayarlanır.

8 : son kısımda verılerı excele ver yazan yer ısaretlenıp son yazan yere tıklanır.

9 : son yazan yerı tıkladıktan sonra verıalma menusu tekrar karsımıza cıkar .Burdan yenı calısma sayfası ısaretlenıp tamam tusuna basılır.

10 : tamam tusuna bastıktan sonra excel verı dızelerını sılemeye baslar ve excele mevcut verıtabanındakı bılgılerı yazar.

11 : ıslemler yapıldıktan sonra verılerı guncellemek ısteyen kullanıcılar dıs verı arac cubugundan verı yınele tusuna basıp ıslemlerını tamamlarlar.

hepsı bu kadar kafanıza takılan bı sey olursa yazın
Herkese ıyı aksamlar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013
Evet bu bilgiler altın değerinde. Þimdi öğrenme amaçlı deneme yapsak acaba asıl veritabanındaki bilgilere zarar verme olasılığı varmıdır diye bir soru aklıma gelmiyorda değil.

Excel Vers. ve Dili
2003
2007
2010
Query bir veri tabanından sadece veri almak amaçlı olarak hazırlandığından ulaşılan veri tabanına zarar verme olasılığı yoktur.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Veri Kaynağı Değiştirme

Merhaba Kardeş.
Benim sorunum şu; sürekli olarak excel den SQL sorgu atıp veri alıyorum. Bunda sorun yok ancak daha Önce hazırlanmış bi excel sayfasında veri kaynağını değiştiremiyorum. Bunu yapmamız mümkün mü? su an benim excel de bi tane hazır tablom var örneğin, veri yenile dediğim zaman muhasebe programından istediğim verileri o gün için alabiliyorum. Ama sene Sonunda veri alanı değişeceği için eski excel dosyaları işime yaramıycak. Cok uğraştım ama veri kaynağını değiştirmedim bir türlü bu konuda yardımın olursa çok sevinirim.