String, Long ve Range kodları

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Excel öğrenmeye çalışıyorum
merhaba arkadaşlar. İncelediğim bazı örneklerin kodlarında
Dim ara As String
Dim alan As Range
Dim sayi As Long

gibideğişkenler tanımlanmış String, Range, Long değişkenler içinde ne anlama gelir. Bu kodları genelde nerelerde kullanmalıyız. Arkadaşlar vba yı yeni öğreniyorum bu gibi sorularım için lütfen kızmayın. Yardımlarınızı bekliyorum

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yazdıklarınız değişkenlerin tipini tanımlamak için kullanılan ifadelerdir. Eğer değişkenin tipini tanımlarsanız, tüm kod içinde o tipte olduğu kabul edilerek işlem yapılır, örneğin dim a as string derseniz a değişkeni bir string yani sayısal olmayan metin türü bir veri olarak kabul edilir. Eğer böyle bir tanımlama yazmazsanız değişken variant olarak kabul edilir yani tanımsızdır ve kullanıldığı yere göre farklı tiplere dönüştürülebilir. Birde variant olarak tanımlanan değişken hafızada diğer tanımlamalardan daha fazla yer kaplar. Aşağıdaki linki incelemenizi öneririm.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=4299

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
selam

sayın leventm ve sayın cost_control yardımlarınız için çok teşkkür ederim
İyi çalışmalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
selam

arkadaşlar gönderdiğiniz linki inceledim gerçekten güzel bir çalışma ancak orda bu kodların kapladığı alan ile ilgili açıklama var. kod yazarken hangi mantık ve anlamla yazılacağına dair ben bir şey anlayamadım. önerebleceğiniz böyle güzel bir link veya çalışma varmı bana sayın levntm string kodu hakkında yaptığı açıklamaya benzer açıklamalara ihtiyacım var
Herkese iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
selam

arkadaşlar yardım olabilecek yokmu lütfen yardım edin

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
Sayın Levent ile Sayın Const Control'un önerdiği konu aynı ama tam olarak sorduğunuz soruyu açıklıyor. Oradaki anlatılanlardan başka ne söylenebilir bilemiyorum. aynı şeyleri burada tekrar etmek istemiyorum ama. Size tavsiyem bazı örnekler yapmanız.

Örnek:
dim i as integer
i="deneme" 'Hata verecektir. Çünkü i değişkenin -32768 ile +32767 arasında olan bir sayı olduğunu tanımladık yani integer dedik. Ve değer olarakta metin atadık. deneme metni -32768 ile +32767 arasındaki değerlerden birine eşit olmadığı için hata verecektir.
------------------------------------------------------------
dim i as date
i="31.31.2007" 'Hata verecektir. Çünkü Gün=31 Ay=31 Yıl=2007 böyle bir tarih olamayacağı için bu değer tarih aralığı dışında bir değerdir ve dolayısıyla hata verecektir.
------------------------------------------------------------
Sayın pacificline şunu öğrenmek isterim Excel fonksiyonları hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Excelde bulunan özelliklerin, Menülerin ne işe yardığını biliyor musunuz. Bunları etkin olarak kullanabiliyor musunuz?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
selam

sayın alpi ilk önce cevabınız için teşekkür ederim. bana sormuş olduğunuz sorulara gelirsek. fonksiyonların hepsini tam olarak (süper) bilmiyorum. ama çoğu fonksiyon hakkında yeterli bilgim olduğu kanaitindeyim.