Sütün(veri) karşılaştırma

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Arkadaşlar excel konusunda fazla bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

Benim problemim iki tane sutunum var elimde bu sutunlarda bir firmaya ait sayaç numaları var bunları tek bir sutuna alıp burda aynı olanları çıkarmak ve ona göre bir karşılaştırma yapmak istiyorum.

bunun haricinde birde bu karşılaştırmada bir formul falan varsa 5000 ve üzerinde sayaç numaralarını karşılaştırmak mümkün mü acaba

şimdiden teşekkurler

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sorunuzdan anladığım kadarı ile ekli dosyayı yaptım.Butona basınız.
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:
Kod:
Sub mukerrer()
Dim a, i As Long, z As Object
Sheets("Sayfa1").Select
Range("D2:E65536").ClearContents
a = Range("B2:B" & Cells(65536, "B").End(xlUp).Row)
Set z = CreateObject("Scripting.dictionary")
For i = 1 To UBound(a, 1)
    If Not z.exists(a(i, 1)) Then
        z.Add a(i, 1), 1
        Else
        z.Item(a(i, 1)) = z.Item(a(i, 1)) + 1
    End If
Next i
[D2].Resize(z.Count, 2) = Application.Transpose(Array(z.keys, z.items))
MsgBox "İşlem Tamam"

End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
kardeş saol ama tam böyle değil ben tam olarak 2 sutundaki verileri tek bir sutun biçiminde yapmak istiyorum aynı olanları çıkarmak istiyorum umarım anlatabilmişidir.

bide bunu yapmak için bir formul varsa bunu 5000 tane A verisi 10000 tane B verisi içinde aynı şekildetek bir sutun biçiminde yazmak istiyorum aynı olan verileri çıkararak

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Tam olarak anlayamadım.
B sütunundaki verileri C sütunundaki verilerle karşılaştırıp C sütununda olanları başka bir sütundamı görmek istiyorsunuz?:cool:

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Tam olarak anlayamadım.
B sütunundaki verileri C sütunundaki verilerle karşılaştırıp C sütununda olanları başka bir sütundamı görmek istiyorsunuz?:cool:

yok öle değil B ve C sutundaki verileri karşılaştırıp bunları hep birlikte ayrı bir D E yada F gibi bir sutunda görüntülemek istiyorum.ama aynı olanlarında bu D sutunda olmamasını istiyorum.

örneğin B sutunda 7540 gibi bir numara var ama 37.satırda C sutunda da aynı numaradan var ama bu da 1600. satırda bunları karşılaştırıp tek bir tane olarak yazmak istiyorum başka bir sutuna yani D sutunda bir tane 7540 numarasını görmek istiyorum

biraz karışık oldu ama inşallah anlatabilmişimdir

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
yok öle değil B ve C sutundaki verileri karşılaştırıp bunları hep birlikte ayrı bir D E yada F gibi bir sutunda görüntülemek istiyorum.ama aynı olanlarında bu D sutunda olmamasını istiyorum.

örneğin B sutunda 7540 gibi bir numara var ama 37.satırda C sutunda da aynı numaradan var ama bu da 1600. satırda bunları karşılaştırıp tek bir tane olarak yazmak istiyorum başka bir sutuna yani D sutunda bir tane 7540 numarasını görmek istiyorum

Yok öyle değil diyorsunuz ama bu anlattıklarınızla benimde söylediğim gibi b sütunu ile c sütunu karşılaştırılmıyormu?
Ben gene anlamadım.:cool:

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce

Dosyanız ekte. Olmuş mu?

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
saolasın yurttaş kardeş istediğim gibi olmuş çok teşekkur ederim

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
arkadaşlar yardımlarınız için saolun

benim bununla ilgili bir sorunum daha var burda yurttaş kardeş bir formul yazmış am orda hesaplayınca 560 tane sayaç numarası çıkıyor ama B sutunda 401 tane sayaç numarası var biraz fazla çıkmış gibi geldi bana yoksa ben mi yanlış anladım

aslında tam istediğim şey B sutundaki verilerle C sutundaki verileri karşılaştırıp aynı olan sayaç numaralarını başka bir sutuna yazmaktı bunun için bir yol var mı acaba

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
aslında tam istediğim şey B sutundaki verilerle C sutundaki verileri karşılaştırıp aynı olan sayaç numaralarını başka bir sutuna yazmaktı bunun için bir yol var mı acaba
C sütunundaki karşılaştırılmış hali.
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
yardımın için saol orion2 ve diğer arkadaşlar