sütünları ondalık hale sabitlemek

Merhabalar,
Ticari bir programdan fatura dökümlerini excel'de bir isim vererek oraya aktarıyorum.Ancak göderdiğim rapor dosyasındaki örneğin H,I,J,K sütünlardaki sayılar ondalıksız geliyor,fakat gönderdiğim dosyanın içeriğinde o sayılar ondalıklı ancak açık değiller,bunu açmak için excel'de sütünları secip sayılardan 0.00 seçip kalan küsüratlarını açıyorum ve kaydediyorum.Benim yapmak istediğim ise her seferinde aynı dosyaya(aynı isimde) gönderdiğim raporu excel kendisi o sütünları görüp otomatik olarak ondalık hale getirmesi ve son halini kaydetmesi.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki kodu verileri yazdığınız sayfanın kod sayfasına kopyalayın. Her veri değişiminde H:K sütunlarının otomatik olarak hücre biçimi ayarlanacaktır.

[vb:1:858e37b022]Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Columns("H:K").NumberFormat = "0.00"
End Sub
[/vb:1:858e37b022]

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.08.2026
,
fatura dökümlerini excel'de bir isim vererek oraya aktarıyorum
Sizin proğramınız excele aktarma yaparken ayrı bir excel kitabı açmıyormu?

İlgili sütunları seç,Araçlar Seçenekler Hesaplamalar'a gel sağda ondalık düğmesinde 2'ye getir tamam diyerek çık.

Cevanız için tşk.ederim.Zaten bunu şimdi böyle çözüyorum.Bana göndermiş olduğunuz aşağıdaki visual basic kodunu gidip araçlar ,makro,visual makro düzenleyiciye sayfa 1 i seçip ekleyip F5 tuşuna basıyorum ama heralde yanlış bir şey yaptığımdan olmadı,ancak dosyayı açarken makroyu etkinleştireyim diye soruyor bende etkinleştiriyorum.Bu arada Netsis'ten tekrar rapor alıp Exceldeki dosyaya girdiğimde sanırım makroyu ortadan kaldırıyor,YANİ ESKİ HALİNE (ONDALIKSIZ HALİNE) DÃ?NÜYOR. Visual Basic kodunu düzgün bir şekilde adım adım zahmet olmazsa anlatırsanız çok sevinecem.Tekrar teşekkürler

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Columns("H:K").NumberFormat = "0.00"
End Sub

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki dosyayı inceleyin. H ve K sütunlarına rakam girerek sonucunu gözleyin. Makronun nereye kaydedildiğini görmek için VBE ye girdikten sonra sol üst köşedeki sayfa1 yazan yeri tıklayın. Bu durumda makronun yazıldığı sayfa karşınıza çıkacaktır.