Sütun Sabitleme

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Merhaba;

Hazırladığım tabloda

Sıra No: Ad Soyad: Şehir: Yaş:

Olarak 4 sütun var.

Burada yaşa göre sıralama yaptığımda Sıra No'nun sabit kalmasını istiyorum.

Ve doğaldır ki yapamıyorum.

Teşekkürler

:) sira no sabit kalacaksa siralama yapmaya ne gerek var ki?
ornek dosya gonderirseniz daha kolay cevap bulabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Hocam şu an için kafamda tasarladığım için elimde bir örnek yok ama biraz daha açık anlatmam gerekirse;

Elimde 300 adetlik bir film arşivi var ve şu anda excelde tüm bilgileri kayıtlı "film adı - yönetmen - yapımcı - yılı - imdb puanı - beyaz perde puanı - ortalam puanı.vs

Yapmak istediğim filmleri ortalama puana göre sıralayınca; sıra no nun değişmemesi, bu sayede filmin kaçıncı sırada olduğunu görebilecem.

Kusura bakma örnek dosya koyamıyoum elimdeki excelin boyutuda afiş resimlerinden dolayı 45 mb. o yüzden onuda yükleme şansım yok

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
hocam gecenin bu saatinde çok saolasın ilgilendiğin için fakat kusura bakma benimki de zevk işte.
Excelde halledebiliyorum zaten de sıkıldım excelden. Her bir şeyi yaptım excelde şimdi accesste aynısını yapmaya çalışıyorum hem bi yandan da access öğrenirim diye.
program tavsiyen içinde saolasın bi inceleyim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Access'te yapmak istediğiniz şey aslında sıra numarasını sabitlemek değil.. Siz filmlere birer kimlik numarası verip onları tıpkı isimleri gibi kaydedeceksiniz. Bu numaralar otomatik sayı veya sıra no gibi değil de film no gibi birşey olacak. Böylece ne şekilde sorgularsanız sorgulayın, filmlerin sıra no dediğiniz -aslında film no tabii- numaraları değişmeyecek.. Doğru mu anlamışım?

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Yok Aslında aynen şöyle olmasını istiyorum;

1 - Pulp Fiction - 8 puan
2 - Godfather - 9 puan
3 - Memento - 8,5 puan

bunları sıraladığımda şöyle olmalarını istiyorum

1 - Godfather - 9 puan
2 - Memento - 8,5 puan
3 - Pulp Fiction - 8 puan

Biraz daha net anlatabildim galiba.

Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Access'te verileri form ya da raporu aktarırken kullandığınız sql cümleciği veya sorgu yapısı içerisinde yer alan verilerden istedikleriniz sıralanabilir. Bu sırala A-Z veya Z-A şeklinde olabilir. Sıralanan kriterler içerisinde sayının tekrarlanmamsını vs. sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar çok basit şeylerdir. Bu arada sdizin verdiğiniz örnekteki gibi sayısal değerlerin yüksekliğine göre sıralama çok doğal ve temel işlemlerdendir. ÖÖrnek eklerseniz çok kolay olduğunu gösterebilirim.. Kolay gelsin..