Sütun yerlerini makro ile değiştirmek "ColumnsMove"

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Öğrenci listesinde, değişik sütunlarda öğrenci bilgileri var. Bu bilgilerin sütundaki yerlerinin sabit olmasını istemiyorum. Sütunları sağa sola taşımak istiyorum. İsmin hemen sağında bazen doğum tarihi olsun istiyorum. bazen ismin hemen sağında telefon numarası olsun istiyorum vs.

Bu amaçla, aynı UserForm.MultiPage'deki MoveUp, MoveDown gibi bir şey tasarlamaya çalışıyorum. Aşağıdaki kodları kullanarak işe başladım. Hangi denetim elemanları kullanacağıma karar veremedim. İlgilenecek üyelerin yardımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim.

Columns("K:K").Cut
Columns("E:E").Insert Shift:=xlToRight

Örnek Listeyi ekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Öneri olarak adı soyadı alanının üzerine yeni bir satır açarak buralara her görüntülecek veriler için Checkbox'lar koyabilirsiniz.

Ana Adı için örnek;

Kod:
Sub CheckBox2_Click()
On Error Resume Next
If Columns("E:E").Hidden = False Then
Columns("E:E").Hidden = True
Else
Columns("E:E").Hidden = False
End If
End Sub
kodunu kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Sütun gizlemek göstermek, sütundaki diziliş sırasını değiştirmiyor. Yani E Sütunu C sütunun soluna hiç bir zaman geçemez.

UserForm.MultiPage'deki MoveUp, MoveDown gibi 2 yön butonu ve 1 ListBox olsun, ListBox'tan seçtiğim Sütun başlığını, sağ yön butonu ile sağa, sol yön butonu ile sağa taşıyayım istiyorum.

Aşağıdaki Kod'taki Sütun isimlerini ListBox'tan seçeyim, Ancak sütun ismini değil, Sütun Başlığını seçeyim. Aşağıdaki kod işimi görüyor aslında. Bu koda uygun denetim elemenlarını düzenlemekte zorlanıyorum.

Columns("K:K").Cut
Columns("E:E").Insert Shift:=xlToRight

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekli dosyayı inceleyin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Teşekkür ederim Sayın Leventm
Tam istediğim gibi olmuş. Sayenizde 3 aylık çalışmam tamamlanmak üzere. Bunda en fazla sizin emeğiniz olduğunu belirtmek istiyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Rica ederim. İşinize yaradığına sevindim.