Sütunda karşılaştırma yapma

Herkese merhaba.Benim bir şeye ihtiyacım var.Bir sütunda çok fazla veri var ve bu veriler arasında birbiri ile aynı olan değerleri bulmam gerekiyor.Sütunda aynı verileri bulup ortaya çıkaran kodlar var mı acaba?Biraz araştırdım ama tam istediğim sonucu bulamadım.Tşk.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Sayın lovekiller,
eminim görmüşsünüzdür, ama ben yinede bir sorayım dedim, aşağıdaki linkte sizin isteğinizi karşılayacak bir açıklama olabilir.
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=31

Veya istediğiniz sonucu biraz daha açarsanız;

Sütundaki mükerrer veriler bulununca işaretlenecekmi, silinecekmi?
Bunları sıralama ile ayırma şansınız olabilirmi.

Görüşmek üzere.

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
BU YAZIYI BENDE BİR SİTEDEN ALMIÞTIM. AMA ÞİMDİ HATIRLAMIYORUM. DENEDİM DOÐRU ÇALIÞIYOR, İÞİNİZE YARAYACAKTIR.

İYİ ÇALIÞMALAR!.............

MÜKERRER KAYITLARI İÞARETLEMEK

Varsayalım Excel kullanıyorsunuz ve elinizde upuzun bir sütun liste var. Bu liste içerisinde, mükerrer (yani birbiri ile aynı) kayıtların olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz. Ayrıca bu tür kayıtlara rastlandığında, kırmızı ile işaretlenmesini istiyorsunuz. Bunu nasıl yapacaksınız? Elbette Excel'in KOÞULLU BİÇİMLENDİRME seçeneğini kullanarak.

ADIM 1: Bu işlemi nasıl yapacağınız adım adım anlatalım. Ã?nce boş bir hesap tablosu açın ve A sütununa örnek bilgiler girin. Bu hücrelerde birden fazla tekrar edenleri kırmızı ile işaretlemek için aşağıdaki adımları takip ediyoruz. Ã?nce A sütunun tamamını seçili duruma getiriyoruz. EKLE menüsünden AD * TANIMLA komutunu çalıştırıyoruz.

ADIM 2: Seçmiş olduğumuz alana herhangi bir isim veriyoruz. Biz örneğimizde TEST adını kullandım.

ADIM 3: Seçim hala aktifken BİÇİM menüsünden KOÞULLU BİÇİMLENDİRME komutunu çalıştırıyoruz.

ADIM 4: Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde KOÞUL1 altındaki aşağı doğru açılan liste kutusuna =EÐER(EÐERSAY(TEST;A1)>1;DOÐRU; YANLIÞ) formülünü girin.

ADIM 5: Diyalog kutusu hala açıkken BİÇİM düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde mükerrer hücrelerin gösterileceği stili (kırmızı, kalın gibi) belirleyin. İki kere TAMAM düğmesine basın.

ADIM 6: Artık mükerrer kayıtların kırmızı ile işaretlendiğini göreceksiniz. Hayırlı olsun.