Sütundaki değere bağlı satırda değer saydırma

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2019
Türkçe

1

2

3

4

5

6

7

8

9

AHMET

Ç

Ç

Ç

İ

İ

Ç

Ç

İ

Ç

MERT

Ç

Ç

İ

Ç

Ç

İ

Ç

Ç

İ

Resim yüklemeyi beceremediğim için basit bi tablo yapmaya çalıştım bunun üzerinden sorumu sormak istiyorum..

Kişilerin çalıştığı ve izin yaptığı günleri gösteren bir tablo olduğu varsayarsak.. Ay sonunda Ahmet'in ve Mert'in kaç kere izin yaptığını nasıl toplayabilirim?*..
Yani Ahmet yazan satırın içinde kaç tane İ var.
Ya da Mert yazan satırın içinde kaç tane İ var..
Uğraştırdı ama satır satır EĞERSAY formülü ile denedim şimdilik işimi görüyor ama ben kişilere de bunu bağlamak istiyorum.. Çünkü liste uzun tek tek yapmak çok zaman alacak.. İki koşulu da sağlayan bir formül yazabilir miyiz?*..

Son düzenleme:

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-04-2025
K sütununda izinleri gösterdiğinizi varsayarsak. K2 ye resimde görünen formulü ekleyip, K2 yi aşağıya doğru kopyaladığınızda her satır toplanmış olur.
Kişilerle niye ilişkilendirmeye çalıştığınızı ve o ilişkilendirme nasıl olacak tam olarak anlayamadım.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Kişilerin yeri her zaman sabit olmuyor yerleri değiştiğinde yada Ahmet yazan yere Mert yazdığımda da formül çalışsın istiyorum o yüzden böyle bir formüle ihtiyacım var.. ÇOKEĞERSAY formülü gibi bir formül ama yatayda saymasını istiyorum..
ÇOKEĞERSAY formülünde iki farklı sütündaki değerleri sayıyor ama benim tablodaki İ değerleri yatayda o yüzden o formülü yapamadım..

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Ne istediğinizi hala anlayamadım.
Tablo üzerinden gidersek. Mert ile Ahmet'in yerini değiştirdiniz diyelim.
Eğer Ç ve İ leri de taşıyıp değiştirmiyorsanız, sadece ismi değiştirmenizin bir anlamı kalmaz.
Önceki kişinin verileri, yeni yazdığınız kişinin verileri olmuş olur.

Bu tablo sabit kalsın. Ben başka bir tabloda isim yazdığım zaman, bu tablodaki toplam izin ve çalışma günlerini alayım diyorsanız;
Düşeyara formülü ile, verileri sabit tablodan çekebilirsiniz..

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
ÇOKETOPLA formülü gibi bir formül arıyorum.. Ama buradakiler metin olduğu için İ harfini saymasını istiyorum..

Ahmet yazdığımda Ahmet'i izinli günleri..
Mert yazdığımda Mert'in izinli günlerini getirebilecek bir formül..

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Anladığım kadarı ile sorgulama işlemi yapacaksınız. Bu liste sabit kalacak yine.
Herhangi bir hücreye isim yazdığınızda yan taraftaki formüllü hücrede o kişinin izin günü gelecek.

Bunu yine düşeyara ile yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi ek sütunda eğersay kullanarak)

Kod:
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(A7;A1:K3;11;0);"")