Soru Sütundaki hücrelerde harf ve rakam (A160, B20) varsa nasıl sıralanır?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Merhaba sayı forum üyeleri, bir sütunda yukarıdan aşağı doğru C25, A1, B256 gibi kodlar var. Bu sütunu baz alarak bütün satırları sıralatmak istiyorum ancak yapamadım. Ben istiyorum ki A1den başlasın A2, A3, A4 .. diye tek tek gitsin. Ancak excel A1 den başlayıp A1.. serisini tamamlıyor (A15, A148 vs. gibi) ondan sonra A2 ye geçiyor. Bunu nasıl düzeltebilirim? Şimdi bunu hazırlayıp yarın iş yerine hazır bir şekilde götürmek istiyorum. Müsait üyeler yardım edebilirse sevinirim. İyi sahurlar.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sözünü ettiğiniz değerler metin değeri olduğu için excel'in yapacağı bir şey yok.
Yardımcı hücre kullanarak sıralama yaptırabilirsiniz.
Örneğin A1 değerini yan hücreye A onun yanındaki değere de 1 olarak ayırırsanız, bu sütunlara göre sıralama yaptırdığınızda kendi verileriniz doğru sırada olacaktır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Ek olarak verileri A1 biçiminde değilde A001 şekline dönüştürürseniz sıralama işleminde sorun yaşamamanız gerekir.

"001" biçimini örnek olarak verdim. Sizin verilerinizde 3 karakterden faza sayısal bilgi varsa sıfırların sayısını arttırmanız gerekir.

Örnek dosya eklerseniz yardımcı olunabilir. Paylaşım sitelerine dosyanızı yükleyip linkini foruma ekleyebilirsiniz.