Sütundaki rakamları matematiksel sıraya sokmak

slm.ben stok kayıtları tutuyorum.elimdeki bütün markalara a 'dan z'ye sıraladım ve her birine numara verdim.fakat bir problem yaşıyorum
.excel öncelikle 1. rakama göre sonra 2. rakama göre sıralıyor. mesela 200 kodlu ürün 22 kodlu üründen önce sıralanıyor. :kafa: sıralamanın matematiksel sıraya göre olmasını istiyorum ne yapmalıyım.?

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
Selam,

Muhtemelen o sütundaki rakamları sayı olarak görmüyor:( CTRL+H tuş kombinasyonu ile sayıların sağında solunda yöresinde tırnak('), çift tırnak(") varsa onları temizleyin. Aranan değer kısmına ('), yeni değer kısmına birşey yazmayın.

Sonra hücreleri biçimlendirden sayı olarak tanımlayın. Sıralayın muhtemelen kabul edecektir.

2003 kullanıyorsunuz, XP de hücrenin üzerine gelince sayıya dönüştür diye bir şey var, 2003 te de varsa bunu kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer sadece sayı sıralaması söz konusu ise bunu yapmaması gerekir,öncelikle sayıların metin olarak algılanıp algılanmadığına bakın,yine düzelmezse sayıları metne çevirip hepsini 3 haneli yapmanız gerekiyor, örneğin 1 yerine 001,002,003,...............200 şeklinde yaparsanız düzgün sıralayacaktır.

Sayın leventm ye ilave olarak,
eğer 001,002 şeklinde değiştirecekseniz bunu hücre biçimlendirden otomatik olarak yapın.
Hücrebiçimlendir/isteğegöreuyarlanmış/000

teşekkürler

verdiğim numraların 1 ile 99 arasındaki numaralara 001-099 olarak numara verdim ve problem çözülmüş oldu.ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler :hey: