Sütundaki son değeri getirtme...

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27.09.2026
Merhabalar

Bir sütundaki son değeri bir alt hücreye Ctrl + D ile kopyalayabiliyorum, ancak hücrenin hemen üstünde değer var ise yapıyor bunu , hücrenin üstünde değer yoksa daha üstündeki değeri getirecebilecek bir kısayol tuşu varmıdır. Çok uzun bir liste giriyorumda, bana çok zaman kaybettiriyor, yardımcı olmanızı rica ederim. yardımlar için şimdiden çok teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Office 365 ProPlus İngilizce
Selam,

1- Aşağıdaki kod Thisworkbook kısmına:
Kod:
Private Sub Workbook_Open()
    Application.OnKey "^k", "UstHucreyiKopyala"
End Sub
2- Aşağıdaki kodu da bir modül içine:
Kod:
Sub UstHucreyiKopyala()
  ActiveCell.Value = Selection.End(xlUp).Value
End Sub
Kopyalamalar bittikten sonra dosyayı kaydedip kapatıp açmalısın.
Hücreyi seçtikten sonra Ctrl+k tuşları ile işlem yapabilirsin.

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Selam,

1- Aşağıdaki kod Thisworkbook kısmına:
Kod:
Private Sub Workbook_Open()
    Application.OnKey "^k", "UstHucreyiKopyala"
End Sub
2- Aşağıdaki kodu da bir modül içine:
Kod:
Sub UstHucreyiKopyala()
  ActiveCell.Value = Selection.End(xlUp).Value
End Sub
Kopyalamalar bittikten sonra dosyayı kaydedip kapatıp açmalısın.
Hücreyi seçtikten sonra Ctrl+k tuşları ile işlem yapabilirsin.
Cevap için çok çok teşekkür ederim, ancak işyerinde makrolu dosyaları kullanmamıza pek izin vermiyorlar. İşyerindeki Excelde makro kısmı aktif değil.

Halihazırda Ctrl + D gibi bir çözümü yok sanırım, makro yazdığınıza göre, evdeki bilgisayarımda deneyeceğim, tekrar çok çok teşekkürler elinize sağlık iyi günler...

Excel Vers. ve Dili
Ctrl + D değiştirilebilirmi bilmiyorum ancak çalışma dosyanın makrolu olmasına izin yok ise bu makroyu ayrı bir add-in dosyası olarak oluşturup çalışma dosyanla beraber kullanabilirsin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Makro kullanımınız kısıtlı ise GÖZCÜ özelliğini kullanabilirsiniz.

A sütunundaki verileriniz için B1 hücresine aşağıdaki formülü uygulayın.

Kod:
=ARA(2;1/(A:A<>"");A:A)
Daha sonra FORMÜLLER sekmesindeki GÖZCÜ PENCERESİ butonuna tıklayın.
Ekrana gelen menüde GÖZCÜ EKLE seçeneğine tıklayıp B1 hücresini tanımlayın.

Böylece A sütununda en son girdiğiniz veri hep karşınıza gelecektir. Sizde kolaylıkla bu veriyi bulunduğunuz hücreye yazabilirsiniz.

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Merhaba

Cevap için çok çok teşekkür ederim, ancak işyerinde makrolu dosyaları kullanmamıza pek izin vermiyorlar. İşyerindeki Excelde makro kısmı aktif değil.

Halihazırda Ctrl + D gibi bir çözümü yok sanırım, makro yazdığınıza göre, evdeki bilgisayarımda deneyeceğim, tekrar çok çok teşekkürler elinize sağlık iyi günler...
Makroyu evdeki bilgisayarımda denedim, gayet güzel çalışıyor, tam istediğim gibi çok çok teşekkürler, iyi günler, iyi çalışmalar dilerim.

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026

.............................................................................................

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Merhaba,

Makro kullanımınız kısıtlı ise GÖZCÜ özelliğini kullanabilirsiniz.

A sütunundaki verileriniz için B1 hücresine aşağıdaki formülü uygulayın.

Kod:
=ARA(2;1/(A:A<>"");A:A)
Daha sonra FORMÜLLER sekmesindeki GÖZCÜ PENCERESİ butonuna tıklayın.
Ekrana gelen menüde GÖZCÜ EKLE seçeneğine tıklayıp B1 hücresini tanımlayın.

Böylece A sütununda en son girdiğiniz veri hep karşınıza gelecektir. Sizde kolaylıkla bu veriyi bulunduğunuz hücreye yazabilirsiniz.
Korhan bey merhabalar
benim istediğim biraz daha farklı bir şeydi ancak sizin formülünüzde çok işime yarayacak,

Korhan bey sizden bir ricam olacak, formülün içinde Aranan değer 2 olarak yazmışsınız ve Aranan Vektöre 1/(A:A<>"") bunların Sonuç Vektöre A:A yazmışsınız size zahmet vermeyeceksem bunların anlamları nedir kısaca bilgi verirseniz çok sevinirim. Bende kendimi geliştirmiş olurum. Tekrar çok teşekkürler , İyi günler dilerim.

Son düzenleme:

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Ctrl + D değiştirilebilirmi bilmiyorum ancak çalışma dosyanın makrolu olmasına izin yok ise bu makroyu ayrı bir add-in dosyası olarak oluşturup çalışma dosyanla beraber kullanabilirsin.
Sayın esalci
Merhabalar,

Size zahmet vermek istemem ancak, "çalışma dosyanın makrolu olmasına izin yok ise bu makroyu ayrı bir add-in dosyası olarak oluşturup" şeklindeki notunuzu yani bunun nasıl yapılacağını açıklama imkanınız olursa çok sevinirim, tekrar çok çok teşekkürler, iyi günler dilerim.

Excel Vers. ve Dili
altan888,

Boş bir excel dosyası açıp, VB editör e gel, verdiğim ilk kod dizisini ThisWorkbook a yapıştır. Sonra sağ tuşla basıp yeni bir modül ekle. İkinci kod dizisini modüle yapıştır. VB editörü kapat, excel dosyasını Dosya -> Farklı Kaydet 'den Excel Add-in (.xlam) olarak kaydet.

Ofise gidince de exceli aç, Dosya -> Özellikler -> Add-ins menüsüne gel. Manage (Yönet) kısmından oluşturmuş olduğun add-in dosyasını ekle.

Bir kere bu add-in dosyasını ekleyince dosya içeriği açtığın her excel dosyasında otomatik olarak kullanıma hazır olacaktır.

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
altan888,

Boş bir excel dosyası açıp, VB editör e gel, verdiğim ilk kod dizisini ThisWorkbook a yapıştır. Sonra sağ tuşla basıp yeni bir modül ekle. İkinci kod dizisini modüle yapıştır. VB editörü kapat, excel dosyasını Dosya -> Farklı Kaydet 'den Excel Add-in (.xlam) olarak kaydet.

Ofise gidince de exceli aç, Dosya -> Özellikler -> Add-ins menüsüne gel. Manage (Yönet) kısmından oluşturmuş olduğun add-in dosyasını ekle.

Bir kere bu add-in dosyasını ekleyince dosya içeriği açtığın her excel dosyasında otomatik olarak kullanıma hazır olacaktır.
Sayın esalci Merhabalar,

İşyeri biraz yoğundu ancak evde bakabildim, evet Add-in (Eklenti) yapmayı da öğrendim sayenizde farklı yeni excel dosyalarında da aynı özelliği kullanabiliyorum,

Ancak benim bu makroyu uyguladığım ekteki tabloda denediğimde bir sorunla karşılaştım, aslında sorun değilde benim tabloyu girerken boş hücrelere sıfır yazmış olmamla alakalı, ekteki tabloda da görüleceği üzere F40 hücresinden itibaren olmayan faturalar için tutar kısmını boş bırakmak yerine sıfır yazarak geçmişim.

F52 hücresi üzerindeyken Ctrl+K Yaptığım Zaman F51 deki 0 sıfır değerini getirmesi gerekirken F2 hücresindeki değeri getiriyor, Acaba Üstteki 0 sıfır değerleri olan hücreler mi kopyalamayı bozuyor. F2 hücresindeki açıklamayı getiriyor ? ilginize çok çok teşekkür ederim, elinize sağlık. iyi günler

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
........
F52 hücresi üzerindeyken Ctrl+K Yaptığım Zaman F51 deki 0 sıfır değerini getirmesi gerekirken F2 hücresindeki değeri getiriyor,......
Merhaba.

Yanlış anlamıyorsam.
CTRL+K tuşuna bastığınızda, aktif hücreye, bir üstteki hücredeki veriyi yazdırmak istiyorsunuz.
Bunun için MODÜLdeki ilgili kodu aşağıdaki şekilde değiştirmeniz yeterli olur.
.
Kod:
[B]Sub UstHucreyiKopyala()[/B]
  ActiveCell = ActiveCell.Offset(-1, 0)
[B]End Sub[/B]

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Alternatif;

Deneyiniz.

Kod:
Option Explicit

Sub AKTAR()
    Dim Adres As String, Bul As Long
    Adres = Cells(3, ActiveCell.Column).Address & ":" & Cells(ActiveCell.Row - 1, ActiveCell.Column).Address
    Bul = Evaluate("=LARGE(IF(" & Adres & "<>0,ROW(" & Adres & ")),1)")
    ActiveCell.Value = Cells(Bul, ActiveCell.Column)
End Sub

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Alternatif;

Deneyiniz.

Kod:
Option Explicit

Sub AKTAR()
    Dim Adres As String, Bul As Long
    Adres = Cells(3, ActiveCell.Column).Address & ":" & Cells(ActiveCell.Row - 1, ActiveCell.Column).Address
    Bul = Evaluate("=LARGE(IF(" & Adres & "<>0,ROW(" & Adres & ")),1)")
    ActiveCell.Value = Cells(Bul, ActiveCell.Column)
End Sub
Korhan Bey Merhabalar
Makronuzu kendi tablomda çalıştırdım. Bulunduğum hücrede makro, üst satırlarda boş olan satırları atlayıp ve 0 sıfırdan farklı hangi değer var ise onu istediğim şekilde hücreye getiriyor, bunun yapılabileceğini düşünememiştim, makronuz çok işime yarayacak, teşekkür ederim.

Sizden küçük bir ricam daha olacak, aynı makroya ilave olarak üst satırlarda 0 sıfır değeri var ise onu atlamasın, sıfırda bir nevi boş hücre olmadığından onu yazsın , ancak üst hücre boş ise bir üst hücredeki dolu hücreyi yazsın şeklinde değiştirme imkanınız olursa duruma göre her iki makroyuda kullanmak istiyorum, yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar, iyi günler.