Sütunlara ayırmayı nasıl yaparım.

Excel Vers. ve Dili
2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-03-2023
Selamün Aleyküm arkadaşlar, Adıyamandan yazıyorum. acil abilerim elimde word metinleri var bunları excele
S.N. ADI SOYADI T.C. ENKAZ ADRESİ

Olarak listelemek istiyorum. kısa yolu lazım bana soruşturma için yardım bekliyorum. Lütfen hızlı olursanız sevinirim. Metinler şöyle

1-Nurhan BALİKÇİ (T.C: 11104455078) isimli şahıs olduğu, şahsın Ozan Köyü Küme Evleri No:134 sayılı yerde ikamet ettiği, deprem esnasında ikametinde bulunduğu ve ikametinin çökmesi sonucu vefat ettiği,
koyu olan kısımların sadece bana ADI SOYADI TC Sİ VE ADRESİNİ ALACAĞIM lütfen yardım edin çok yoğunuz.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Makro formül ile de çözülebilir.
Ama eğer listenizin tümü örnekteki formattaysa,
Bul değiştir (Ctrl+H) ile ayrılacak yerlere örneğin virgül koyulup, metni sütunlara dönüştür yaparak ayırabilirsiniz.
Bul değiştir işlemleri. (Boşluklar da yazılacak. Tırnak içerisinde kalanlar. )
1. işlem: "-" yerine virgül.
2. işlem " (T.C: " yerine virgül.
3. işlem: ") isimli şahıs olduğu, şahsın " yerine virgül.

Bu işlemlerden sonra listeyi seçip; Veri / Metni Sütunlara dönüştür / Sınırlandrılmış / Virgül seçerek listeyi ayırabilirsiniz.

Listenizde vazı yelerde virgül bulunuyorsa. Bul değiştirde listede olmayan bir simge kullanıp. Metni sutunlara ayır seçeneklerinde diğer alanına o simgeyi girerek listeyi ayırabilirsiniz.

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Merhaba,
Eğer tüm verileriniz örnekte olduğu gibiyse, Word'den kopyalayıp, Excel sayfasına yapıştırarak yapılabilir.
Ancak buradaki ön koşul veri formatının aynı olmasıdır. Verinizdeki tire(-), parantezler, "şahsın" sözcüğü ve "sayılı" sözcüğü baz alınarak kolayca yapılabilir.
Eklediğim dosyada veriler Sayfa1'dedir. Sayfa2'deki tuşa tıklayarak sonucu görebilirsiniz.
C++:
Sub Ayir()
Set s1 = Sheets("Sayfa1")
Set s2 = Sheets("Sayfa2")
For i = 2 To s1.Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row
    x1 = Split(s1.Cells(i, 1), "-")
    x2 = Split(x1(1), "(")
    x3 = Split(x1(1), ")")
    x4 = Split(x1(1), "şahsın")
    x5 = Split(x4(1), "sayılı")

s2.Cells(i, 1) = x1(0)
    s2.Cells(i, 2) = x2(0)
    s2.Cells(i, 3) = Right(x3(0), 11)
    s2.Cells(i, 4) = x5(0)
Next i
End Sub

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016
01-03-2023
Teşekkürler sayın abim izindeydim yeni döndüm, ellerine sağlık inşallah bir daha bunun için lazım olmaz. Ama başka bir şey için kullanırım.... Emeğine sağlık.