Sumproduct fonksiyonunda karakter sorunu

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - İngilizce
Merhaba;

Sumproduct fonksiyonu belirtilen toplam aralığında sayı dışında harf,boşluk gibi rakamsal olmayan değerler varsa toplam almayarak #VALUE! hatası veriyor. Benim belirttiğim toplam aralığında ise eğer formülü var =IF(D10="";"";F10+G10). Bu formül sonucu hücre boşluk değeri aldığında sumproduct formulüde bozuluyor ve hata veriyor. Bunun bir çaresi var mı? Yani Sumproduct'la belirttiğimiz hücre alanında rakamsal olmayan bir değer dahi girsek toplam almasını nasıl sağlayabiliriz. Herkese kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - İngilizce
Böyle bir sorunla daha önce kimse karşılaşmadı mı?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sağlayamazsınız, formülünüzde boşluk yerine 0 (sıfır) yazdırın. Sıfırların görünmemesinide araçlar-seçenekler-görünüm-sıfır değerleri ayarından yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - İngilizce
Sayın Leventm söylediğiniz doğru, boşluk yerine sıfır değeri yazdırırsak olur. Ancak benim geçmişte yaptığım formüller gerçekten çok fazla ve değiştirmesi uzun zaman alır. Kaldı ki sorun sadece hücreye 0 değeri atamakla bitmiyor. Örnek dosyadada göreceğiniz gibi bazen toplam aralığındaki hücreye bilgi de yazılabilir. Sayın yurttas örnek dosya istmişsiniz. Dosya Ek'te. İyi çalışmalar.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Zahir,

Sumproduct fonksiyonu bildiğiniz nedenlerle dosyanızda çalışmaz.

Ancak sizin dosyanıza başka bir metod uyguladım. Belki probleminizi çözer.

Dosyanız ekte.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - İngilizce
Sayın Yuttas ilginize teşekkürler. Yaptığınız çalışma her nekadar benim dosyalarıma uygun olmasada başka şekilde yararlanabileceğim güzel bir çalışma olarak arşivime aldım. Bu durumda sumproduct formülünü kullanacağımız toplam aralığında karkater kullanmayacak şekilde düzenlemeler yapmalıyız. Tüm arkadaşlara duyurulur.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Zahir,

"Sumproduct fonksiyonu bildiğiniz nedenlerle dosyanızda çalışmaz." dedim ama sonunda çalıştırdım.

Dosyanız ekte.