Swiff_Chart_GrafikYazılımı ek bilgi isteği

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Değerli dostlar ve hocalarım..

Excel grafiklerinin yukarıdaki program ile daha geliştirilebildiğini bir yerde okudum.

Bu programı indirdim, ancak kullanımı konusunda ingilizce'min yetersiz oluşu nedeniyle yararlanamıyorum.

Bu programı kullanan forum dostlarından bilgi rica edebilir miyim?

İlgilenen ve yardımcı olan dostlara önceden teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Merhabalar,

Benim incelediğim; swiftchart.com ve globfx.com sitelerindeki grafik yaratma araçlarından bahsediyorsanız, bunların Excel'le sandığınız gibi bir ilişkisi yok.

swiftchart.com diyor ki :
Swiftchart is a fully java based software for chart and graph generation. The software is ideally used to create graph and chart data representation dynamically within web applications and web pages.
"Java ile geliştirilmiş bir grafik tasarlayıcı ... Web bazlı uygulamalar ve web sayfalarının içeriğinde, grafik yaratma ve gösterim için ideal..." şeklinde sözedilmiş.

globfx.com'daki grafik tasarlayıcısı ise;
Her türlü database'den veri çekebildiği gibi, Excel'den de verilerinizi alabiliyorsunuz.. (Tabi manuel olarak da girebiliyorsunuz)

Yarattığınız grafiği, değişik şekillerde; (resim, hareketli resim veya flash olarak) program dışına aktarabiliyorsunuz. Bu da, geliştirdiğiniz bir uygulamaya zenginlik katabilir.

Benim indirdiğim "Evaluation" versiyonda; yaratılan grafiği flash olarak export ettirmediği için, herhangi bir Excel dosyasına yerleştiremedim.. Programı satınalırsanız, herhangi bir Excel sayfasına bu flash objeji yerleştirebilirsiniz.

Ancak sorun; datalar revize olduğunda tekrar grafik tasarlayıcısına geri dönmenizdir. Yani, Excel sayfasındaki verileriniz değiştiğinde; getirdiğiniz flash grafik kendini yenilemez. Yeniden Chart Generator'de aynı işlemleri yapmanız ve yeniden export etmeniz gerekebilir.

Velhasıl-ı kelam; Excel'in dinamik grafikleri ile Swift Chart'ı karşılaştırmak çok uygun gözükmüyor. Swift Chartlar, bildiğiniz veya alıştığınız anlamda da, Excel grafiklerini geliştirmez.

Daha önce işlediğimiz şu linki de incelerseniz yararlı olur kanısındayım.

.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Değerli hocam Ferhat Pazarçevirdi;

İyi akşamlar... Aradan 17 gün geçmesine karşın, gösterdiğiniz incelik, verdiği güzel ve doyurucu bilgi için içten teşekkürlerimi sunarım.

Her şey gönlünüzce olsun.. İyi hafta sonları..

Sevgi ve saygılarımla..

Excel Vers. ve Dili
2007 English
Swiff Chart ile yaptığınız grafikleri Excel de olmadasa Powerpoint de sunum yaparken haraketli olarak kullanabilirsiniz. Ben denedim, izleyenler şaşırıyor.