Tableler arasinda nasil iliski kurmaliyim?

Arkadaslar ben access de bayagi yeniyim ve Acces2003 kullaniyorum.Su an tek Tableli programlar yapabiliyorum ama birden cok Table oldugunda aralarinda iliskilendirmeleri henüz bilemiyorum.
neyse ben bir Dernek Uye Takip programi yapmak istiyorum.
Yapmak istedigim su:
Uye bilgilerini ve Uyelerin Yillara göre verdikleri aydatlari tutmak istiyorum.
Örnegin Mehmet adli Üye, bu Üyeye ait Bilgiler(adi,soyadi,adresifalan filan) sonra Bir yil secilecek örnegin 2005 veya 2006 bu yila ait aylar görünecek ocak,subat,mart,nisan....
Ve bu aylar icinde o üyenin verdigi aydatlar yer alacak.
Her Üye icin hangi yili secersem o yila ait aylar belierecek ve icerlerinde verilmis aylara ait aydatlar belirecek veya bu alanlara veri girilebilecek.
Ben söyle 3 Table hazirlamak istiyorum.
Table1:
UyeBilgi = UyeNr,Adi,SoyAdi,Adresi,Telefon

Table2:
Yillar = YilNr,Yillar

Table3:
Aylar = AyNr,Aylar

Bu sekilde tableler arasinda nasil iliski kurabilirim?
Veya daha basit yöntem varmi? Bana önerebileceginiz.
Yardimlarinizi bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
2010 - TR!
Kanakan, yukardakı tablolar arasında ılıskı kurmakısyorsan oncelıkle hangı tablonun hangı alanı hangı tablonu hangı alanıyla ılıskı kurmalı onu ayarlamaalısın.
ılıskılı alanlar cogunlukla aynı deger dızını takıp eden degerler olursa senın ıcın daha ıyı olur bır tabloda bır deger baska tablodakı hangı degere gelır bı sekılde ogrenebılır ve sorgulama ıslemlerını daha rahat yapabılırsın.
ıyı gunler

Ögrenebilmem icin acaba sen yukardaki istedigim olaya göre nasil bir kurgu yapardin?
Bana sadece söyle table yapardim söyle iliski kurardim türünden anlatsanda yeter.Örnek falan istemiyorum.Olayi kavramak istiyorum.
Iste yapmak istedigimi nasil Table iliskilerine dökebilirim?
Üyelere ait bilgiler olacak,Her Üyenin yillari olacak , o yillar icinde aylar olacak.
1 numarali üyeyi sectigimde onun bilgileri olacak ve Aydat Yili (ComboBox icinde) olacak.Ordan bir yil sectigimde o yil icinde aylar siralanacak
ocak
subat
mart
nisan
......
...

ve bu aylarin karsilarinda rakamsal para degerleri olacak.
Buna göre hangi üyenin hangi yil icinde ödedigi aydatlari görebilecegim yada aydatini ödeyen üyenin ödemis oldugu yilain ayina dair aydati hemen kaydetecegim.

Excel Vers. ve Dili
2010 - TR!
Kanakan, verıtabanı penceresı uzerınde ag tusa bas ardından ılıskıler yazan yerı tıkla karsına ılıskıler penceresı cıkacak
burdan bır bırıne baglamak ıstedıgın alt ve ustalanlerı suruke bırak yaparak ılıskılendırebılırsın.
ılıskılendırme tamamlandıgında mesela aylar ısımlı tablonda bı ayı tıkladıgın zaman o ayın ıslemlerını alt verı sayfasında gorebılırsın
bu ve bunun gıbı seyler tam olarak ne yapmak ıstedıgını soylersen daha fazla yardımcı olabılırım

yapmak istedigim Uye takip ,
Yani hem üyelere ait bilgileri(adi,soyadi gibi) tutacagim.
birde her yila at aydat ödemeleri tutacagim.
örnegin mehmet adli üyeye ait bilgileri tutacagim ve bu üyenin ödedigi aydatlari ay ay kaydedecegim.
sonra örnegin 2005 yilini sectigimde o yil icinde hangi aylari ödedigini hangi aylari ödemedigini ögrenmek istiyorum.
Bu isi kac tabele ile yapabilirim?
Ve Tabele aralarinda nasil iliski kurmaliyim?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Kanakan,

Tablolar arası ilişki kurabilmek için o tablo içinde benzer olmayan aynı verinin her iki tabloda da bulunması gerekir.
Örnekİ
Mehmedin üye numarası 1 ise aidat tablosu içinde de 1 numaralı üyenin bilgileri olması gerekir. Başka herhangi bir üyenin de üye nosu 1 olamaz. Ancak aidat tablosunda 1 numara tekrar edilebilir örneğin mehmet her ödeme yaptığında o tabloda 1 nolu üye şu yıl şu ayda aidat ödedi gibi.

Birde herhalde tabele derken tabloları kast ediyorsunuz sanırım

İyi çalışmalar :)

Söyle ekteki örnegi yaptim.
Yanliz bu örnekte Aylar bölümüne tek giris yapilsin istiyorum.Yani bir Üye icin yil seciyorum o yila ait aylar icine tek tek her ay icin deger girmek istiyorum.Ocak ayina bir deger girdigimde alt kisima bir veri satiri daha olusuyor.Bu ikinci satirin olusmasini nasil önleyebilirim?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
arama yaparsan bu sitede üye dernek üyeliği için hazırlanmış bir prg. vardı ona baksan iyi olur :lol:

Tamam hallettim sonunda.
ben Tablolar arasindaki iliskilerin ögrenmek istemistim.
Örnegin Tablolar arasinadaki iliskilerde
bir/bircok
bir/bir gibi kavramlar ne anlama geliyor?
neyse Forumda biraz arastirayim belki birseyler bulurum.