tablo içindeki metinden kelime bulma (arama)

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-07-2021
access dosyamda sadece metin saklıyorum , metnin esasını barındıran sütunda metin de geçen bir kelimeyi arama yordamı ile bulamıyorum nasıl bulabilirim.

Forumda 5 dakika arama yaptım ancak genel arama problemler hep sayısal verilerle ilgili ancak benimkine benzer bir sonuç veya çözüm bulamadım bu nedenle yardımcı olursanız teşekkür ederim.

Konuyu örneklemek gerekirse tablomdaki 3. sütunda diyelim ki
"excel.web.tr sitesi kullanıcılarına büyük oranda yardımcı olarak bilginin paylaşıldıkça artan bir değer olduğunu bir kez daha ispatlamıştır."
cümlesi geçsin ben burada ki "artan" kelimesini arama sonucu bulamabilmek istiyorum hatta eğer mümkünse "art" yazdığımda da sonuçlar arasında görüntülensin.

22-07-2021
sayın modalı verdiğiniz link sayesinde istediğim sonuca ulaşamadım sanırım link benim access bilgimi aşıyor biraz bilgi verebilirmisiniz rica etsem
istediğim şeyi tekrar belirteyim izninizle; ben access de sadece metin depoluyorum ilk üc sütunda bunların grupları var 4. sütunda da büyük bir metin var ve ben 4. sütun içinde ki metin içinde arama yapabilmek istiyorum öyle ki metin içindeki sosyal kelimesine "sos" yazdığımda da olası sonuçlar içinde görebilmek istiyorum.
Teşekkür ederim.

22-07-2021
Yardımcı olursanız sevinirim, bir kelime girdiğimde ilgili bölümünde bulabilmek istiyorum, hatta şöyle bir şey olursa çok sevinirim bir kelime girdiğimde tüm kayıtlarda geçen yerleri göstersin bana, rapor şeklinde de olabilir , yardımcı olabilirseniz çok sevinirim nasıl yapılacağını öğrenmem yeterli ben yapmaya çalışırım.

önce ilgili sütunda olmanız gerekiyor. Daha sonra ctrl+f yazıp aratacağınız kelimeyi yazın ve eşleştir kısmında "alanın bir bölümü" nü seçip öyle aratın.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın konsilyer,

Küçük bir örnek eklerseniz yardımcı olmaya çalışırım. Bana da soru şimdi ilginç geldi. ancak tam sizin istediğiniz sonucu elde edebilmek için elinizdeki örneği ekleyin lütfen.

iyi çalışmalar :D

Excel Vers. ve Dili
2010 - TR!
konsilyer, ıstersenız bır sorgu olusaturup krıterler bolumunde ( SQL )
alltakı gıbı duzenleyebılırsınız.

Örnek :
SELECT * FROM TABLO WHERE TABLO.... LIKE .... gıbı
ıyı gunler

22-07-2021
sadikd' Alıntı:
önce ilgili sütunda olmanız gerekiyor. Daha sonra ctrl+f yazıp aratacağınız kelimeyi yazın ve eşleştir kısmında "alanın bir bölümü" nü seçip öyle aratın.
o şekilde bulmuyor dün elimdeki dosyayı eklemeye çalıştım boyut büyük geldi sürekli satır sildim yine büyük geldi:) birazdan yeni bir tablo hazırlayıp göndereyim ayrıntılı bir de açıklama yapayım

22-07-2021
Ekli dosyada istediğim 6 sütunlu tablom var, tablomdaki alan ve bölüm sütunları sadece kategorilendirme amaçlı şöyleki alan kısmında gelir vergisi, kurumlar vergisi gibi bir sınıflandırma olacak bölüm kısmında ise makale, tebliğ, kanun gibi bir sınıflandırma olacak şöyle ki; gelir vergisi alanı içindeki kanun, makale, tebliğ bölümleri aynı zamanda kurumlar vergisi alanı içinde de yer alabilmekte farklılık mevzuu bölümünde , yani konu esas kayıtla ilgili ayrıntıyı mevzuu bölümü tutacak , konu bölümüne ise mevzuu bölümünün başlığını yazıcam yani gelir vergisi alanı içinde , makale bölümü, mükellefiyet konusu içinde , mevzuu içinde de makalenin ana metni, açıklama kısmında makale ile ilgili genel yorum kaynaklar, not bölümünde ise makaleye ilişkin kişisel notlarım gibi

Alan; bu bölümde , gelir v, kurumlar v,kdv, ssk, muhasebe vb..
Bölümkanun, tebliğ, makale vb..
Konumevzuu da ki metnin başlığı
Mevzuualan ve bölüme göre kayda esas teşkil eden metin
Açıklama mevzuu nun açıklaması, yorumu
Notmevzuu ile ilgili kişisel not

şimdi benim istediğim şu; tablomda herhangi bir satırda mevzuu sütununda arama yaptığımda aradığım kelimeyi bulamıyorum sanırım bu büyük metinler girdiğimden oluyor mesela 1.satırdaki mevzuu sütunundaki metinde gelir kelimesi geçtiği halde ben ctrl+f veya bul dan gelir i arattığımda o metinde bana gelir kelimerini bulmuyor ben bunu sağlamak istiyorum, bununla beraber daha büyük isteğim gelir kelimesi yazdığımda sadece bir satırda değil tüm satırlardaki mevzuu sütunlarındaki gelir kelimesi geçenleri bana bulması,

sanırım amaç anlaşıldı; tabloma girdiğim veriler içinde (mevzuu sütunu içinde) istediğim bir kelimeye sağlıklı ve hızlı bir şekilde ulaşabilmek istiyorum, ilginiz için teşekkür ederim

22-07-2021
Hala net bir karar veremedim, acaba metinleri word dosyalarında mı saklasam çünkü access de arama yapamıyorum wordde kolaylıkla bunu yapabilir metinler biçimlerle rahatlıkla oynayabilirim ama access in de tek dosya olması ve hepsinin derli toplu durması cazip, yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Sayın konsilyer,

Access te de arama yapabiliyorsunuz. Tek tük ipuçları elde ettim ancak otrup toparlıyamadım.

Verilwe içinde geçen kelimenin aaştırma işini yapabiliyorum ve istediğimiz karakter sayısında da veriyi gmrebiliyorum. Hepsini toparlamak ve otomasyon sağlamak gerekiyor
İyi çalışmalar:D

22-07-2021
Dosyalarımı word olarak saklamam daha akıcı sanırım, görüş belirten herkese teşekkürler.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın konsilyer,

Dosyanız ekte.

İmleciniz arama yapacağınız alanın içinde olmalı ve "KAYIT BUL" düğmesine bastıktan sonra gelen kutuda "Match - Eşleştir" seçeneğini " Any Part of Field - Alanın bir bölümü" olarak seçmelisiniz.

Yanlış anlamadıysam, istediğiniz bu herhalde.

Excel Vers. ve Dili
Sayın konsilyer,

Gecikme için kusura bakmayın.

İstediğiniz herhalde gerçekleşiyor. Hem kelimenin bulunduğu kaydı buluyor hemde Mevzuu alanı içinde geçen kelimeleri buluyor. Açıklama DENEME formunun içinde.

iyi çalışmalar :hey:

22-07-2021
Sayın modalı çok güzel olmuş, çok teşekkür ederim; şimdi düşündüğüm şu acaba bu dosyaları word için de mi depolasam yoksa access de mi ? ben bu tabloyu uzun yıllar kulanacağım için seçimimi doğru yapmak istiyorum , sanırım ne yapmak istediğimi anladınız , depoladığım veriler içinde arama yapabilmek benim için çok önemliydi önce bunu wordde yapıyordum artık sayenızde access le de yapabileceğim, bu noktasa sayın modalı nasıl bir arşivleme yapmamı önerirsiniz

Excel Vers. ve Dili
Sayın konsilyer,

Bence access e devam edin. Çünkü aradığımız kelimenin hangi kayda ait olduğunu başka birşekilde bulamayız. yine de siz bilirsiniz. Yalnız bu veri tabanına resim bilgisi kaydetmeyin çok yer tutuyor. biliyorsunuz Accessin bir limiti var.

İyi çalışmalar :D