Tablodaki not alanınında "like" ifadesiyle başka bir tablodaki alanı sorgulama

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Tablodaki not alanınında "like" ifadesiyle başka bir tablodaki alanı sorgulama

Sayın arkadaşlar merhaba,
Ekte gönderdiğim örnekte 2 tablo mevcut bunlardan birinde personelin satın aldığı ürünler alanı not olarak kayıtlı, bir başka tabloda ise ürünleri tanımlayan ve gruplandıran veriler mevcut. yapmak istediğim şu; personelin satın aldığı ürünlerin bulunduğu not alanında yazılacak bir alt sorgu ile ürün kategorilerinden seçtiğim (Yada seçeceğim) kategorideki ürünleri içeren notların sorgulanması

Örnek; Tabloper adlı tablodaki ürünler adlı not alanında ;"elma, armut, karpuz, vs. veriler mevcut sorgu sonucunda örneğin ürün kategorilerinden meyve'yi seçtiğimde tabloper adlı tablodaki bu kategorideki ürünleri içeren kayıtları süzmek istiyorum. bu mümkün mü?

Ekli dosyalar

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;

Ürün kategorileri tablonuzu yeniden tasarlayın ve ürünler tablonuzla ilişkilendirin.. Her defasında sebze, meyve diye girmeye gerek yok sanırım.. Böylece sebze ve meyveleri istediğiniz gibi sorgulayabilirsiniz.. Personel tablonuzda da gerekli tasarım değişikliklerini yapın ve ilşkilendirmeyi kurun.. Bunları yaparsanız istediğiniz sorgu sonuçlarını almak çok kolay olacaktır.. Şu haliyle VT tasarım ve mantığından çok uzak bir yapı var..

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın beab05,
Örnek olarak eklediğim dosya yapmayı tasarladığım projeyi tanımlayabilmek maksadıyla kurguladığım bir çalışma, benim öğrenmek istediğim; tablodaki not alanının ölçüt kısmına farklı bir tablonun herhangi bir alanını like ifadesi ile tanımlayarak süzme yaptırabilir miyiz. tanımlayacağımız tablo sadece ölçüt olarak kullanacağım verileri içereceğinden projedeki diğer tablolarla direk ilişkili olmayacak.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sorun anlayabildiğim kadarıyla şu; not alanının ölçüt kısmına girdiğim alt sorguda kategori seçtiğim için bu alt sorgunun sonucu birden fazla kayıt içeriyor ve bu nedenle de sorgu çalışmıyarak şu hata mesajını veriyor;
"Ana sorgunun FROM yan tümcesinde EXISTS saklı sözcüğünü kullanmadan birden çok alan döndürebilen bir alt sorgu yazdınız. alt sorgunun SELECT deyimini, yalnızca bir tek alan gerektirecek biçimde değiştirin"
Oysa zaten benim istediğim; normalde sorgunun ölçüt kısmında "OR" yada "IN" ifadesi ile tanımayabileceğim sabit değerleri daha işlevsel ve dinamik bir hale getirebilmek için farklı bir tablonun içerisinde muhafaza edeyim ve sorgunun parametrelerini değiştirmek için kullanıcı istediği zaman sadece tablodaki değerleri tanımlasın sorguyu çalıştırsın. böylece sorgunun tasarımını vs.bilmesine gerek olmadan parametreleri istediği şekilde değiştirebilir. umarım hedefimi ve sorunumu doğru anlatabilmişimdir.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın arkadaşlar,
Sıkboğaz mı ediyorum sizi bilmiyorum ama acaba yukarıdaki yöntemle sorgu mümkün müdür acaba,

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
acaba sorum gözden kaçmış olabilir mi diye düşündüğümden bu mesajı yazma ihtiyacı hissettim.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Arkadaşlar merhaba,
Sayın Taruz üstadımızın çözerek gönderdiği sorumun çözümlenmiş halini sorumla ilgilenen arkadaşlarımızın da istifade etmek isteyebileceğini düşünerek ekte gönderiyorum.
Tekrar çok teşekkür ederim sayın Taruz

Ekli dosyalar