Tablodaki Veriyi Diğer Tabloya Otomatik Kopyalama Yardım Lütfen

Excel Vers. ve Dili
office xp
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-09-2021
Eklemiş olduğum access dosyasında Fatura bigi kısmında olan fotura no'yu Fatura İçerik tablosunda bulunan fatura no alanına otamatik olarak kayıt etmek istiyorum adoyla yapmayı denedim ama beceremedim.Asıl olarak yapmak istediğim Faturanın yazılışında bir sefer yazılması gereken alanları (ünvan,fatura no,tarih vb...)bir tabloda toplayıp faturanın içeriği olan farklı kalemleride diğer tabloda toplamak fatura bilgi tbl ile fatura içerik tblsını ilişkilendirip bunu yaptığım zaman veri girerken fatura içerik tablosuna fatura no yu her seferinde girmek zorunda kalıyorum ama bunu fatura bilgi tablosundaki fatura no yu otomatik alarak yaptırabilirsem her yeni kayıt girişte o kendi girecek ve bana sadece faturanın diğer içeriğini girmek kalacak.Yardım larınız için şimdiden teşekkür.

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

senin dediğini tam anlamadım ama kısıtlı düşüncemle senin şöyle bir şey yapmak istediğini anladım kişi bilgileri sabit kalacak ama sen fatura bilgilerini kendin dolduracan ve bunu faturada yazdıracan yazdırdığın zamandda formdaki fatura bilgileri ve kişi bilgierini ikisini birlikte fatura bilgilerinin tutulduğu tabloya yazdıracan umarım doğru anlamışımdır o yüzden senin programını kendi düşünceme göre düzenledim benim yaptığımda form1 de kişi bilgileri geliyor altında fatura bilgilerini girmen için ilişkisiz alanlar var sen kişiye fgatura bilgilerini girip yazdır tuşuna bastığın zaman forma giridiğin fatura bilgilerini temel alan rapor açılıyor ve aynı zamanda hem kişi bilgileri hemde fatura bilgileri ALIŞ tablosuna aktarılıyor sen rapaoru kağattığın zaman formdaki fatura bilgileri yeni bir fatura yazman için boşaltılıyor

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
gülsüm hanım ilk başta ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim benim yapmak istediğim fatura tek bir tarihten ve fatura numarasına sahiptir bunları kişi bilgilerini
fatura tarihi ve numarasını bir sefer gireceğiz çünkü girdiğim kalemlerde tek bir faturada satılan bir çok ürün var ve ben bu ürünleri girerken her seferinde ayni fatura tarihi ve numarısı girmek istemiyorum yani sabit kalan verileri tek sefer girip
sonra faturanın içeriğini girmek istiyorum bunu da yolladığım örnekte fatura bilgi
tablosuna kişi fatura no fatura tarih girip fatura içeriğine ise satılan malları girmek istiyorum tabi bunu yaparken iki tablo arasında fatura no ile bağlantı kurdum veri gireceğim zaman fatura bilgi tablosunda her seferinde hangi faturaya ait olduğunu belirtmek için fatura numarasını yazmak zorunda kalıyorum ama fatura içerik tablosundaki fatura numarasını fatura bilgi tablosuna girdiğim fatura no su ile otomatik olarak kayıt yaptırabilirsem sorun çözülür diye düşündüm sizin yapmış olduğunuz örnekte fatura no ayni fatura da yer alan her mal için tekrar tekrar girilmek zorunda ben bunu önlemek istiyorum sabit veriler bir sefer girilsin istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
2003
Private Sub Komut20_Click()
Dim rs As New ADODB.Recordset
rs.Open "faturaiçerik", CurrentProject.Connection, adOpenKeyset, adLockOptimistic
rs.AddNew
rs("FATURA NO") = FATURA_NO.Value
rs.Update
Set rs = Nothing
Set conn = Nothing
End Sub

bukısım formdaki FATURA_NO.Value burdaki faturanoyu faturaiçerik tablosuna yenikayıt olarak ekler

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
gülsüm hanım ilk başta ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim benim yapmak istediğim fatura tek bir tarihten ve fatura numarasına sahiptir bunları kişi bilgilerini
fatura tarihi ve numarasını bir sefer gireceğiz çünkü girdiğim kalemlerde tek bir faturada satılan bir çok ürün var ve ben bu ürünleri girerken her seferinde ayni fatura tarihi ve numarısı girmek istemiyorum yani sabit kalan verileri tek sefer girip
sonra faturanın içeriğini girmek istiyorum sizin yapmış olduğunuz örnekte fatura numarasını ayni fatura içinde bulunan farklı mallar için tekrar tekrar girmem gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
fatura no muş tablo buraya eklediğim de içerik tablosu yok tu pardon kodu deniyorum şinci

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
gülsüm hanım verdiğiniz kodla sorunu çözdüm ççççççooooooook teşekkür ederim son bir soru daha soracağım bu tarz kodları öğrenmem için yada daha açık olarak şu kod şu işe yarar açıklaması böyledir şöyle kullanın tarzında gösteren doğru dürüst bir kitap bulamadım elimde bir sürü kitap var forumda önerilenleri inceledim hiç biri işime yaramıyor bana bu işi açık bir şekilde anlatacak bir kitap lazım öneriniz varmı bu konuda epey bilgili olduğunuzu düşündüğüm sordum bu soruyu umarım sizi sıkmamışımdır tekrar teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2003
kitap mitap yok kitap sensin anam babam usülü birilerinin tabiriyle kes yapıştır olmadı sil oda olmadı başkasını yapıştır sen nasıl öğrendin diyeceksen access yardım içindedki özellikle ado dao kodlarını tek tek üşenmeden denedim olmadı değiştridim denedim taki çalıştırana kadar hatta ilk zamanlar bu kodların referanslar ile bir likte çalıştığını bilmediğimden bu kod çalışmıyor diyip bir sürü kodu es geçmiştim

unutmadan benim access kod deposunu indir bizzat denenmiş ve açıklamalı kodlar var

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
teşekkür ederim kod deposunu indirmiştim zaten işe yarayacak bir sürü kod var tekrar sağol.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Bu konu ile ilgili birşey sormak istiyorum
1. tablodan 2. tabloya kopyalama yaparken 1. tablodaki herhangi bir alan boş ise 2. tabloya yapıştırırken hata veriyor.
eğer 1. tablodaki alan boş ise sonraki kopyalamaya geçebilirmi.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
ben kopyalamayı aşağıdaki gibi yapıyorum

DoCmd.OpenForm "Pobakımbilgileri", acNormal, "", "", , acNormal
DoCmd.GoToControl "MÜŞTEREKİŞADRESİ"
DoCmd.RunCommand acCmdCopy
DoCmd.OpenForm "Pobakım", acNormal, "", "", , acNormal
DoCmd.GoToControl "MÜŞTEREKİŞADRESİ"
DoCmd.RunCommand acCmdPaste
DoCmd.OpenForm "Polbakımbilgileri", acNormal, "", "", , acNormal
DoCmd.GoToControl "MÜŞTEREKEVADRESİ"
DoCmd.RunCommand acCmdCopy