Tablodan değer hesaplatmak

Ömer Çakır

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-10-2027
iyi günler,

Ekteki dosyada DP (dew point) yani yoğuşma sıcaklığı hesabı yapmaya çalışıyorum. Yüklemiş olduğum dosyada Sayfa1 de F, I, L, O, R ve U sütunları için değerlerin Sayfa2 deki tablodan çekilmesi gerekiyor.
Aslında kolay ve tekrar eden bir mantığı var ama formüle edemedim. Yardımınız rica.

Mantık şu, Sayfa1 deki D,E,F sütünları kontrol bölümü dışardaki hava sıcaklığının kuru ve yaş termometre değerleri.
Hatch1, Hatch2, Hatch3, Hatch4 ve HAtch5 ise takip etmeye çalıştığım odaların içerisindeki kuru ve yaş termometre değerleri.

her hangibir odanın DP değeri (Hatch1, Hatch2, Hatch3, Hatch4 ve HAtch5 her biri için ayrı ayrı) dışardaki havanın(CONTROL) DP değerinden düşükse o ortamın havalandırılması gerekecek.

Sayfa 2 de ki tabloda ilk sütün kuru temometre değerini ve ilk satır kuru termometre ile yaş termometre değerleri arasındaki farkı gösteriyor.
Örneğin 01.09.2024 tarihinde 00:00 saatinde Control sıcaklığı (dışardak ortam sıcaklığı) kuru termometre 26 ve yaş termometre 25 derece, bu durumda Sayfa2 deki tablodan 26 derece kuru termometre ve 1 derece sıcaklık farkı ile girildiğinde DP 25 derece bulunması gerekiyor. Ayrıca bazen ondalıklı değerler olacağı için de tablo alt ve üst değerler arasında enterpolasyon yapması gerekiyor.
Biraz uğraştım ama yapamadım. Yardımınız rica.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
12-02-2029
Merhaba Arkadaşım,
Aradığınız değerler doğru geliyor mu, kontrol edin lütfen? İnterpolasyondan kastınızı da bir iki noktada hücreleri farklı renkte boyayarak örnekleyin. Çözümlerim diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Ömer Çakır

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
22-10-2027
Merhaba Arkadaşım,
Aradığınız değerler doğru geliyor mu, kontrol edin lütfen? İnterpolasyondan kastınızı da bir iki noktada hücreleri farklı renkte boyayarak örnekleyin. Çözümlerim diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar
Tevfik Bey ilgi, alakanız için teşekkür ederim. Hazırladığınız şekli ile kuru ve sıcak termometreler arası farkın 2 derece olduğu durumlarda tablodan değer çekilemiyor, örnek çıktı ekran resmi ektedir.

Bunun dışında interpolasyon için şunu demek istedim. Örneğin kuru 24,5 ve yaş 23 derece termometre değerleri için sayfa2 deki tabloda doğrudan arama yapılabilecek tam eşitlikte satır ve sütunlar yok, buralarda hem satır hem de sütunlar arasında alt ve üst değerler arasında interpolasyon yapılması gerekiyor.

Ekli dosyalar

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Bunu deneyin lütfen, interpolasyonla ilgili de örnek yapın ki, ne olduğunu anlayayım.
Not: Sayfa2 de ilk satır bu dosyadaki gibi olmalı

Ekli dosyalar

Ömer Çakır

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
22-10-2027
Bunu deneyin lütfen, interpolasyonla ilgili de örnek yapın ki, ne olduğunu anlayayım.
Not: Sayfa2 de ilk satır bu dosyadaki gibi olmalı
Tevfik Bey, bazen gerçek okunan değerler ondalıklı değerler oluyor, örneğin
kuru termometre 24,5 derece
Yaş termometre 22.8 derece olduğunda mevcut durumda tabloda kuru termometre için 24.5 derece satırı olmadığı için sonuö boş dönüyor.
Ara bir hesapla
24.5 derece için ilgili fark derece sütunundaki karşılıkları
24 derece ve 25 derece için alınıp aradaki farka orantılı şekilde yeni değer hesaplanmalı.
Örnek hesaplama için ekran ektedir. Bu örnek hesapta
24.5 kuru
22.8 Yaş termometre değerleri için 22 derece dew point döndürülmeli.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Merhaba,
Siz Office 365 kullanıyorsunuz. Belki orada interpolasyon için fonksiyon vardır. Makro çalışıyor mu onu da bilmiyorum. Hiç kullanmadım. Söylediğiniz işlem Office 2016 da bana göre makro ile yapılabilir. Deneyeyim belki fonksiyon ile de yapılabilir. Haber veririm.
İyi çalışmalar

Ömer Çakır

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
22-10-2027
Merhaba,
Siz Office 365 kullanıyorsunuz. Belki orada interpolasyon için fonksiyon vardır. Makro çalışıyor mu onu da bilmiyorum. Hiç kullanmadım. Söylediğiniz işlem Office 2016 da bana göre makro ile yapılabilir. Deneyeyim belki fonksiyon ile de yapılabilir. Haber veririm.
İyi çalışmalar
Tevfik Bey kendi kişisel bilgisayarımda Office 365 kullanıyorum ama bu excel dosyasının çalışacağı bilgisayar Office Professional Plus 2016 versiyonu kullanılıyor.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Tamam bakarım o zaman.
Haber veririm

Ömer Çakır

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
22-10-2027
Merhaba Arkadaşım,
İyi çalışmalar
Bir de şimdi aranan değerlerin doğru gelip gelmediğini kontrol ederken farkettim.
Kuru 35
Yaş 30 değerleri için tablodan elle girdiğimde 28 buluyorum ama program 30 buluyor.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Bu dosya olmalı. Yine de kontrol edin lütfen
iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Ömer Çakır

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
22-10-2027
Bir de şimdi aranan değerlerin doğru gelip gelmediğini kontrol ederken farkettim.
Kuru 35
Yaş 30 değerleri için tablodan elle girdiğimde 28 buluyorum ama program 30 buluyor.
SICAKLIK1_TK2 dosyası içinde
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(K5;Sayfa2!$D$4:$V$61;1+KAÇINCI(K5-J5;Sayfa2!$E$3:$V$3;0);0);"") kırmızı renkli E yi aşağıdaki şekilde değiştirince düzeldi.
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(K5;Sayfa2!$D$4:$V$61;1+KAÇINCI(K5-J5;Sayfa2!$D$3:$V$3;0);0);"")