Tablodan girdilere göre veriler çekmek

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10.11.2019
Merhabalar. Ekte vermiş olduğum tablodan 4 tane girdi girerek 2 tane sonuç almam gerekiyor. kodlamayı nasıl yapacağımı bilemedim, örnek bir metodunuz varsa söyleyebilirmisiniz?

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Sanıyorum örnek belgeniz yeterince net değil.
Bence öncelikle; L5 ve M5 hücrelerine elle veri yazmak yerine, veri doğrulama > liste özelliği ile açılır listeden seçim yaparak veri girilmesini sağlayın.
Böylece L5 ve M5 hücrelerine veri girişinin nasıl yapılacağı da netleşmiş olur (özellikle C24:C29 aralığındaki seçenekler).

Elbette makro-vba ile de çözüm blunabilir ancak kanaatim o ki; formül ile çözüm daha pratik olur.
Örneğin; L5 hücresine Büro Binaları ve M5 hücresine yağmurlama sistemi yok yazılır veya açılır listeden seçilirse ve N5 ve O5'e sayı yazılırsa;
aşağıdaki birinci formül N9 hücresinde, ikinci formülde O9 hücresine uygulanarak sonuç alınabilir.
Tekrar belirteyim L5:M5 aralığına veri giriş yöntemi netleştirilmelidir.
=KAYDIR($C$1;KAÇINCI($L$5;$B$1:$B$29;0)+ESAYIYSA(BUL("yok";M5)-3);ARA(N5;{0;10};{2;1}))
=KAYDIR($C$1;KAÇINCI($L$5;$B$1:$B$29;0)+ESAYIYSA(BUL("yok";M5)-3);ARA(O5;{0;5;21,5;30,5};{3;4;5;6}))

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
10.11.2019
Merhaba.
Sanıyorum örnek belgeniz yeterince net değil.
Bence öncelikle; L5 ve M5 hücrelerine elle veri yazmak yerine, veri doğrulama > liste özelliği ile açılır listeden seçim yaparak veri girilmesini sağlayın.
Böylece L5 ve M5 hücrelerine veri girişinin nasıl yapılacağı da netleşmiş olur (özellikle C24:C29 aralığındaki seçenekler).

Elbette makro-vba ile de çözüm blunabilir ancak kanaatim o ki; formül ile çözüm daha pratik olur.
Örneğin; L5 hücresine Büro Binaları ve M5 hücresine yağmurlama sistemi yok yazılır veya açılır listeden seçilirse ve N5 ve O5'e sayı yazılırsa;
aşağıdaki birinci formül N9 hücresinde, ikinci formülde O9 hücresine uygulanarak sonuç alınabilir.
Tekrar belirteyim L5:M5 aralığına veri giriş yöntemi netleştirilmelidir.
Hocam dediğiniz gibi yapacağım, o hücrelere listeden seçim yapılarak girilecek veriler, dediğiniz kodu denedimde çalıştıramadım, veri doğrula yaparak da olmadı farklı sonuçlar çıkıyor

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
İsterseniz, gereksiz karşılıklı mesaj yazmak yerine, veri doğrulama uygulanmış haliyle örnek belgenizi yenileyin.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
10.11.2019
İsterseniz, gereksiz karşılıklı mesaj yazmak yerine, veri doğrulama uygulanmış haliyle örnek belgenizi yenileyin.
buyrun hocam
Rahat kodlama için tablo istediğiniz gibi değiştirilebilir, böyle kullanmak zorunda değiliz, aklınızda birşey varsa uygulayayım

Ekli dosyalar