Tablodan veri alma

kolay gelsin...
oncellıkle fırmamıza aıt bır prog var ve haftalık olarak buradan sipariş çekıyoruz..
çekılen bu sıparıslere belırlı mıkronlar yazılıp uretıme verılıyor..
ben yapmak ıstedıgım ıse bende mıkronların bulundugu bır lıste var. excelde olabılıyorsa kendısı otomatık olarak modelıne gore mıkronunun yazılması ıcın ne yapmam gerekıyor..mesela ahmet,mehmet,ali modellerımız olsun..
ben forumluu kurdugum zaman excel otomatık olarak bır hucrede ahmet,mehmet,ali arayacak eger o hucrede ahmet var ise onun degerını yazacak.
yanlız sorun su neredeyse 50.000 yakın model var
bır hucrede bu kadarının sorgulamam mumkun mu acill cevaplarsanız sevınırım.?
birde bunu nasıl kurabılırım yanı hucrelere nasıl sorgulama yapıpta degerını yazdırabılırım :agla: :agla: :?

yayalar' Alıntı:
kolay gelsin...
oncellıkle fırmamıza aıt bır prog var ve haftalık olarak buradan sipariş çekıyoruz..
çekılen bu sıparıslere belırlı mıkronlar yazılıp uretıme verılıyor..
ben yapmak ıstedıgım ıse bende mıkronların bulundugu bır lıste var. excelde olabılıyorsa kendısı otomatık olarak modelıne gore mıkronunun yazılması ıcın ne yapmam gerekıyor..mesela ahmet,mehmet,ali modellerımız olsun..
ben forumluu kurdugum zaman excel otomatık olarak bır hucrede ahmet,mehmet,ali arayacak eger o hucrede ahmet var ise onun degerını yazacak.
yanlız sorun su neredeyse 50.000 yakın model var
bır hucrede bu kadarının sorgulamam mumkun mu acill cevaplarsanız sevınırım.?
birde bunu nasıl kurabılırım yanı hucrelere nasıl sorgulama yapıpta degerını yazdırabılırım agla agla ?
bu konuda yardım pls

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bunun için düşeyara formülünü kullanabilirsiniz fakat kesin cevap için örnek bir dosya gönderirseniz iyi olur.

Not:Forum kurallarımız gereği bu tür başlıklar kullanmayınız. Başlığınız sorunuzu açıklayıcı nitelikte olmalıdır.

Excel Vers. ve Dili
office2003
dostum bunun en kolay yolu özet tablolar veya biyorsan querylerdir.
özet tablo kullanımı daha rahat ve çok fazla bilgiyede gerek yok fakat uqeryde sql ve başka programlama dilleri bilmen gerekebilir.

merhaba hocam benim bi sorum olcakti istatistik 2 sinif ogrencisiyim excelde duey aralik fonksiyonu nasil calisir bununla ilgili bi ornek varsa elinde gonderiirsen cok sevinirim mertkopuk@yahoo.com