Tablodan veri çekerken otomatik satır oluşturma-alt bilgi koruma

Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Üstadlar Merhaba,

Bana tablo satır sayısı değişiklik gösteren tablolar geliyor. Bu tabloları bir formata uygun olarak başka bir excele yerleştiriyorum. Ancak üstte ve altta standart kalması gereken alt toplam ve bilgi içeren yerler var. Bu yüzden her geldiğinde tabloya kaç satır olması gerektiğini inceleyip satırlarını tek tek ekle diyerek açıyorum. Bunun daha basit bir yolu var mıdır? Örnek olarak hazır gelen tablodan veriyi çektiğimde alt kısmı otomatik olarak aşağıya kaydırarak yada yukarıya kaydırarak gerekli satır sayısını kendisi otomatik oluşturabilir mi?

Anlaşılmaması ihtimaline karşı farklı bir anlatım daha deneyeyim. Hazır gelen tablodan veri çekerken veriyi çektiğim yerde alt bilgiyi bozmadan aşağıya kaydırıp otomatik olarak gerekli satırları açabileceğimiz bir yöntem var mı?

Buna göre ben kendi hazırladığım excelde düşeyara formülleri ile bir kalıp excel hazırlayacağım. Gelen tabloyu verileri al diyerek kendi excelimin bir sayfasına aktardığımda otomatik olarak tüm verilerin çekilmiş olacağı bir kalıp excel kurmaya çalışıyorum. Şuana kadar bir çok aşamayı halletmeme rağmen satır sayısını otomatik olarak değiştirmeyi başaramadım. Bana hazır gelen tabloda önceki işleme göre az satır geldiyse bir boşluk kalıyor. Daha çok satır gelirse bu sefer alt bilgi kısmının üzerine yazıyor.