Tablolar Hakkında Yardım!!!

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 sql
Tablolar Hakkında Yardım!!!

Arkadaşlar benim bir sorum olacaktı nasıl yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

1. adımda var olan bir tabloyu kopyalayıp başka bir adla kopyasını oluşturmak ve kopyalanan tablonun ya içerdiği bilgileri yani girilen verilerin hepsini silmek yani boşaltmak yada diğer tabirle şöyle olabilir yeniden bir kopyasını oluştururken salt yapı özelliklerini (alanlar filan) kopyalamak istiyorum. tabi bunu elle yapıyorum ama bunu bir fonksiyon ve ya makro ile nasıl yaparım.

2. adım da ise bu işi bir forma nasıl bağlarım.yani kopyalanacak tabloyu seçim ile seçip kopya adını benim belirlemem lazım bunu nasıl formda yapabilirim.

Örnek Dosya Ekte
Açıklama
İki adet Tablo oluşturdum.
Bu iki tabloya dayalı iki adet seçme sorgusu oluşturdum
Bir formda ilk önce liste kutusu oluşturup, daha önce oluşturduğum sorguların adlarını listeye yazdım.
Yine aynı formda bir düğme eklerken çıkan sihirbazda "Katagoriler" Listesinde "Çeşitli" yi tıklayıp, "Eylemler" listesinde "Sorgu Çalıştır" ı seçip, "İleri" yi tıklayıp, Çıkan Sorgu isimlerinden sadece birini seçip, sihirbazı sonlandırdım.
Sonra sorguları tasarım modunda açıp, Bunları silme sorgusuna dönüştürdüm.
Kod sayfasını açıp, Düğmeyi oluşturduğum sırada seçtiğim sorgu adı yerine [ListeKutusununAdı]nı yazdım.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

Sonra düşündüm de madem kod işine girdik. Sırf kodla yapılan bir örnek daha iyi olacak formun kod sayfasını inceleyin.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 sql
sayın omerceri yaptığınız örnek için tşk.

aslında şöyle değiştireyim sorumu.buda benim işimi görür.

var olan bir tabloyu 'gelen' tablosunu aşağıdaki sorgu ile içindeki bütün bilgilerle 'gelenyedek2009' isminde tablo oluştururak kopyasını alıyorum.

SELECT gelen.* INTO gelenyedek2009
FROM gelen;

sonra gelen tablosunun içinide aşağıdaki sorgu ile siliyorum

DELETE gelen.*
FROM gelen;

şeklinde buraya kadar sorun yok.

ama bunu

SELECT gelen.* INTO gelenyedek2009
FROM gelen;

yani INTO dan sonra gelen isim yerini bir forma bağlayıp yedek almak istediğim tablo ismini ben yazmak istiyorum bene nasıl yaparım.yani her seferinde yedeği alınan tablo sabit gelen tablosu olacak ama yedek alınan tablonun adı benim tarafımdan belirlenmesi gerekiyor.bunu form aracılığı ile nasıl yaparım.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mavzer_as

Tabloyu aşağıdaki kodlarla yeni bir tablo olarak kaydedebilirsiniz.

Kod:
On Error GoTo Err_cmdCreateTable_Click

If Not Me!txtTableName = "" Or Not IsNull(Me!txtTableName) Then
        DoCmd.CopyObject , Me!txtTableName, acTable, "tblTable"
        Me!txtTableName.Locked = True
        cmdAdd.Enabled = True
        cmdView.Enabled = True
        cmdCreate.Enabled = True
        Me!txtField.SetFocus
    Else
        MsgBox "Please enter the new table name.", vbCritical
        Me!txtTableName.SetFocus
    End If

Exit_cmdCreateTable_Click:
    Exit Sub

Err_cmdCreateTable_Click:
    MsgBox err.Description
    Resume Exit_cmdCreateTable_Click
Me!txtTableName tabloyu oluşturacağınız form üstüne ekleyeceğiniz ve yeni tablonun adını yazacağınız metin kutusunun adıdır.

tblTable kopyalacağınız tablo adıdır.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 sql
sayın modalı çok tşk. verdiğiniz örnek benim yapmak istediğimin daha orjinal hali aslında tekrar tşk.