Tablolarda İkili Veri Doğrulama

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-08-2026
Herkese Merhaba,

Bir tabloda her yeni sütunda çoklu veri doğrulamayı nasıl yapabilirim. Örnek dosyayı ekledim. Örnek dosyaya göre ben A7 seçtiğimde B7 ye İzmir ilçeleri gelsin. Bu böyle devam etsin . Tablo A8'de Ankara seçilirse bu sefer Ankara ilçeleri çıksın.

Normal sabit hücrelerde yapacak birkaç örnek buldum ama değişken olduğunda uyarlayacak bir yöntem bulamadım. Aslında buldum ama o da kusurlu oldu.

Şimdiden desteğiniz ve yardımınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
04-01-2026
Merhaba,

Öneri ; Sitede "Veri Doğrulama" olarak aratırsanız, onlarca çözüm ve öneri bulabilir siniz,

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Slm,

Dosyanız ektedir.
İşlem yapılan sütunları inceleyebilirsiniz. Sütunları sarı renkle belirtim. Formülleri incelemenizde fayda var.

İyi akşamlar.

Ekli dosyalar

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Merhaba,

Öneri ; Sitede "Veri Doğrulama" olarak aratırsanız, onlarca çözüm ve öneri bulabilir siniz,

Teşekkür ederim.
Merhaba,

Öncelikle söyleceklerimi lütfen şahsi algılamayın fakat gerçekten şu yaklaşımdan sıkıldım. Sizleri de anlayabiliyorum hiç araştırmadan gelip soru soranlar olabiliyor ve öğrenmek için en ufak bir çaba dahi göstermiyor. Fakat herkesi aynı kefeye koymayın! Yanlış hatırlamıyorsam 2008'den beri bu sitedeyim ve her soracağım anda yukarıda verdiğiniz "tepkisel öneri" benzeri cümleler gelecek diye geriliyorum. Tıpkı okul çağlarında soru sormak için parmak kaldıran çocuğa, git araştır gel diyen öğretmenler gibi...

Neyse dediğim gibi şahsi bir konu değil. Bu nedenle benimde naçizane önerim; yardım etmek istiyorsanız bu öneriyi kullanmayın. Yok istemiyorsanız yardım etmeyin (yardım etmediniz diye kimse size birşey diyemez). Böylesinin daha evla olacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Slm,

Dosyanız ektedir.
İşlem yapılan sütunları inceleyebilirsiniz. Sütunları sarı renkle belirtim. Formülleri incelemenizde fayda var.

İyi akşamlar.
Üstadım öncelikle değerli zamanınızı ayırdığınız ve yardım etmeye çalıştığınız için teşekkür ederim. Lakin bu yöntemi biliyorum.

1. Adım : Secilen hücreyle eşleşiyorsa ("eğer(a2=$d$1;1;0)") 1 yazdır formülü kullandınız sanırım.
2. Adım : 1 olarak gördüğü hücreleri yanındaki sütuna (ilçelere) + 1 ile toplayarak kaç ilçe olduğunu yazdırıyorsunuz.
3. Adım: dolaylı formülünü veri doğrulama alanına yazdığınızda bu işlem tamamlanıyor.

Benim istediğim ise Excel 'in tablo oluştur özelliğini kullandıktan sonra her yeni eklenen sutunda yine bu işlemi yapması. Bu yöntemi tabloya uyarlayamadım.

Tekrardan teşekkür ederim 🙏

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
04-01-2026
Merhaba sayın Bwtunc,

Serzenişlerinizi ve önerinizi okudum, teşekkür ederim.

Merhaba ile başlayan ve Teşekkür ederim ile biten, masumane bir öneri için bayağı efor sarf etmişsiniz,

Sizi anlamadığımı sanmayın, genelde sitede çok işlenmiş ve bir hayli çözümü olan bir soru sorulduğunda, üye arkadaşımıza bu ve benzeri öneriler sunuyorum,

Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile, siz zaten sorunuzu sormadan önce, sitede araştırma yapmış ve sonuç elde edemeyince de çözüm için konu açıp dosya eklemişsiniz,

Tabi ben bunu bilemediğim için, size öneride bulunmuştum,

Bir de "şahsi algılamayın" demişsiniz, ancak şahsi algıladım, çünkü alıntı yaparak yazmışsınız, oysa size başka öneride bulunan da yokken,

Karşılıklı cevap vb. ile polemik olmasın arzusundayım,

Neticede, iyi niyetli bir öneri ve iyi niyetli bir karşılık olmuş,

Kendi adıma teşekkür ederim, hayırlı sabahlar.

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Üstadım öncelikle değerli zamanınızı ayırdığınız ve yardım etmeye çalıştığınız için teşekkür ederim. Lakin bu yöntemi biliyorum.

1. Adım : Secilen hücreyle eşleşiyorsa ("eğer(a2=$d$1;1;0)") 1 yazdır formülü kullandınız sanırım.
2. Adım : 1 olarak gördüğü hücreleri yanındaki sütuna (ilçelere) + 1 ile toplayarak kaç ilçe olduğunu yazdırıyorsunuz.
3. Adım: dolaylı formülünü veri doğrulama alanına yazdığınızda bu işlem tamamlanıyor.

Benim istediğim ise Excel 'in tablo oluştur özelliğini kullandıktan sonra her yeni eklenen sutunda yine bu işlemi yapması. Bu yöntemi tabloya uyarlayamadım.

Tekrardan teşekkür ederim 🙏
Günaydın,
Rica ederim, bu amaçla bu platformdayız. Birbirimizin noksanlarını tamamlıyoruz. Bu gün ben yardımcı olurum yarın siz :)
#4 numaralı serzenişinize istinaden bende size bir serzenişte bulunayım;
Verdiğiniz örnek dosyada bildiğinizi belirtiğiniz yöntem ile de örnekleme yaparak istediğinizin bu olmadığını belirtmeniz uygun olur diye düşünüyorum. Bu vesile ile bizde benzer bir uygulama ile vakit kaybetmeyiz ve farklı yöntemler ile denemiş oluruz."Benim istediğim ise Excel 'in tablo oluştur özelliğini kullandıktan sonra her yeni eklenen sutunda yine bu işlemi yapması. Bu yöntemi tabloya uyarlayamadım." bu ifadeniz ile ilgili #1 nolu mesajınızda benzer bir açıklama göremedim. #1 nolu mesajda paylaştığınız bilgilendirme paylaştığım dosyanızdaki yöntemi içeriyor gibi.

Neyse çözeriz inşallah. Sizde bahsettiğiniz gibi bir yöntem bulur ve uygular iseniz paylaşır iseniz bizlerde faydalanmış oluruz. Olaki #5 nolu mesajınızdaki talebiniz ile ilgili bir gelişme olur ise bizde paylaşıyor oluruz.

İyi hafta sonları dilerim.

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Günaydın,
Rica ederim, bu amaçla bu platformdayız. Birbirimizin noksanlarını tamamlıyoruz. Bu gün ben yardımcı olurum yarın siz :)
#4 numaralı serzenişinize istinaden bende size bir serzenişte bulunayım;
Verdiğiniz örnek dosyada bildiğinizi belirtiğiniz yöntem ile de örnekleme yaparak istediğinizin bu olmadığını belirtmeniz uygun olur diye düşünüyorum. Bu vesile ile bizde benzer bir uygulama ile vakit kaybetmeyiz ve farklı yöntemler ile denemiş oluruz."Benim istediğim ise Excel 'in tablo oluştur özelliğini kullandıktan sonra her yeni eklenen sutunda yine bu işlemi yapması. Bu yöntemi tabloya uyarlayamadım." bu ifadeniz ile ilgili #1 nolu mesajınızda benzer bir açıklama göremedim. #1 nolu mesajda paylaştığınız bilgilendirme paylaştığım dosyanızdaki yöntemi içeriyor gibi.

Neyse çözeriz inşallah. Sizde bahsettiğiniz gibi bir yöntem bulur ve uygular iseniz paylaşır iseniz bizlerde faydalanmış oluruz. Olaki #5 nolu mesajınızdaki talebiniz ile ilgili bir gelişme olur ise bizde paylaşıyor oluruz.

İyi hafta sonları dilerim.
Lütfen yanlış anlamayın sizin emeiğinizin bir harfine bile serzenişte bulunmadım. Yardım etmeye çalışan bir insana bırakın serzenişte bulunmayı yardım ettiği için düğme iliklenir karşısında (Saygı duyulur). Sanırım ben kendimi ifade edeme ilk gönderide . Ama sonra anlaştıysak ve aklınıza bir fikir - yöntem gelirse lütfen paylaşın. Çok teşekkürler.

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Herkese Merhaba Tekrardan,

Belki bir gün biri de benim gibi bu duruma ihtiyaç duyar diye. Aşağıya çözümü yapan arkadaşın videosunu bırakıyorum. Kendisi bir gün olurda denk gelirse bu yazıma. Teşekkür ederim.

İzlemek İçin Tıklayınız. Youtube Videosudur

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Telefonun sözlük özelliği devreye girmiş. Şair yukarıda "bu videoyu paylaşan arkadaşa içtenlikle teşekkür ediyorum" demek istemiş. 😂
Paylaşım için teşekkürler, güzel bir kaynak.
Selamlar...