Tablonun Üstünden ve Altından Değer Alma

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
Öncelikle herkese merhaba. Öğrencilerimin sınavlarının analizini yapmak için bir excel dosyası hazırlıyorum. Tüm sınıfın cevaplarını giriyor ve notlarını buluyorum. Sınıfı, en yüksek not alan öğrenci en üstte olacak şekilde sıralıyorum. Daha sonra üsten %27 (üst grup) ve alttan %27'lik kısmı (alt grup) ayırıyorum. Soruların ayırt etme güçlerini bulmam için bu gerekli. Üst grup ve alt grubun her soru için hangi şıkkı işaretlediğini EĞERSAY ile buluyor ve buradan hareketle soruların ayırt etme güçlerini ortaya çıkarıyorum. Buraya kadar bir problem yok. Fakat öğrenci sayısı değiştiğinde %27'lik kısıma denk gelen öğrenci sayısı da değiştiği için her defasında formül üzerinde oynama yapmam gerekiyor (Örn: 40 öğrencide %27 11 iken, 30 öğrencide 8 gibi). Bu durumu excelin otomatik düzelteceği bir şekile sokabilirmiyiz?
2. sorum da şu: Bir sütunda en çok tekrar edilen 2. değeri nasıl buluruz?
İlgilenenlere şimdiden teşekkürler..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

1. sorunuzu anlayamadım, küçük bir örnek ekleyerek açıklarmısınız.

2. sorunuz için;

=ENÇOK_OLAN(EĞER(A1:A10<>ENÇOK_OLAN(A1:A10);A1:A10))

Dizi formülüdür. ctrl shift enter tuş kombinasyonuna basarak formülün girişini yapınız..

.

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
İlginize çok teşekkürler.
Örnek dosya işyerinde. Yarın akşam örneği size ulaştırmaya çalışacağım. İyi akşamlar..

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
Sayın espiyonajl,
Dosyayı ekte gönderiyorum. "İSİM LİSTESİ" ve "KURS BİLGİLERİ" sayfalarında kursiyer ve kursla ilgili bilgiler ve cavap anahtarı giriliyor. "CEVAPLAR" sayfasında her kursiyerin her soruya verdiği cevap elle giriliyor ve notlar hesaplanıyor. Kursiyerleri, notu en çok olan en üstte olacak şekilde sıralanıyor. Üst ve alt gruplar hesaplanıyor. (35*0,27=9) "CEVAPLAR" sayfasının altında yeşil ve turuncu boyalı bölümde üst ve alt gruptaki kursiyerlerin her soruya verdiği cevaplar bulunuyor. Bu değerler "SINAV SORU ANALİZİ" sayfasında ilgili yere kopyalanıyor ve aynı sayfanın en sağ sütununda sorunun ayırt etme gücü bulunuyor.
Tüm bunları formülleri elle girdiğim zaman yapıyorum. Fakat benim olmadığım zamanlarda da hesapların doğru yapılması için üst ve alt gruba ait formüllerin otomatik düzenlenmesini sağlayabilir miyiz?
Dün akşamki 2. sorumu tekrar etmek istiyorum. Çünkü tam doğru sonuç verdiğinden emin olamadım. "CEVAPLAR" sayfasında CJ sütununda en çok alınan 2. notu nasıl bulabiliriz?
İlgilenirseniz çok memnun olurum.
İyi akşamlar, iyi çalışmalar..

Örnek dosya: http://rapidshare.com/files/240096629/Kopyasae__SINAV_ANALae_Z_YENae_.xls.html