Tahmin formülünü macro ile çözemiyorum

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Bakım sayfasındaki veriler program çalıştığında otamatik olarak plakaya ve kilometreye göre sıralama yapıyor.
Araçlar sayfasında mükerrer kayıtlar engelleniyor.Her aracın plakası bir defa yazılıyor ve trafiğe çıkış tarihinden bu güne kaç gün geçti hesaplanıyor.
Tahmin olayını aracın servise ilk geldiği günde kaç kilometre yaptıysa onun üzerinden yapabiliyorum.

Benim yapmak istediğim Tahmin formülü ile bunu yapması yani ;
servise geldiği tüm günlerinde işin içine alması.Tahmin(x;bilinen_y'ler;bilinen_x'ler)
x için kullanılacak veriler=Aracın servise geldiğinde trafiğe çıkış tarihinden o güne geçen günler
y için kullanılacak veriler= Aracın servise geldiği günlerdeki km'ler

Konunun macro ile çözümlenmesi benim için önemli.

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Arkadaşlar Konu uzunmuş gibi olabilir kısa açıklama dosyanın içinde mevcut.
12 kişi görüntülemiş fakat sonuç maalesef yok :yardim:

konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum.Tahmin formülü ile bu işlemi yapmak bana daha gerçek verileri veriyor.
Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Arkadaşlar konu ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var.

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Arkadaşlar;

Konu hakkında Bilgisi olan varmı acaba

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Sevgili Arkadaşlar ;

Hiç bir yorumdamı yok,

saygılar

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızı inceledim fakat neden tahmin fonksiyonunda ısrar ettiğinizi anlayamadım. Bu fonksiyon tablonuzda kullanıma pek uygun görünmüyor, bunun yerine Araçlar sayfanızdaki F2 hücresine aşağıdaki formülü kopyalayarak denermisiniz. Ayrıca bu fonksiyonun mantığından hareketle gerekli kodda ortaya çıkarılabilir.

=(DOLAYLI("Bakım!F"&KAÇINCI(C2;Bakım!C:C;0))-DOLAYLI("Bakım!E"&KAÇINCI(C2;Bakım!C:C;0)))/DOLAYLI("Bakım!H"&KAÇINCI(C2;Bakım!C:C;0))*E2

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Sayın levent Bey,
Öncelikle ilginiz için çok çok teşekkürler hep imdadıma yetişen panzehirim oluyorsunuz. :mutlu:

Programın amacı ;aracın bugünkü tarihte km'si ne olmuş ve gelmesi gereken km de bakıma çağırılması amacını güdüyor.(Tamamen duygusal yani :D )

Tahmin formülünde ısrarlı olmamın nedeni ;gelmiş olduğu tüm tarih ve km leri kale alıp sonuç vermesi.

Çünkü araçların zaman içersinde kullanıcıları veya kullanıcıların ev-iş mesafeleri değişiyor ,buda toplamdaki km'yi etkiliyor.

Benim yaptığım programda Bakım sayfasındaki veriler her defasında plaka ve km'ye göre sıraya diziliyor.Düşeyara formülü ile servise ilk geldiği kmde ;trafiğe çıkış tarihinden kaç gün sonra geldi ise daha sonraki hesaplamaları bu rakamlara göre yapıyor yani düz mantık.( 125 günde 15000 km yaparsa 250 günde 30000 km yapar) gibi.

Sizin vermiş olduğunuz formülde geçmişde yapmış olduğu km leri kale alıyormu anlayamadım fakat denediğim kadarı ile benim kullandığım formül ile aynı sonucu veriyor.Tahmin fonksiyonun sonucunda daha farklı bir sonuç çıkıyor.

Ben genede sağlama almak için programa sizin vermiş olduğunuz kodu ekledim.İlerleyen dönemlerde programın verimliliği ile ilgili tekrar paylaşımda bulunacağım.Tahmin formülü ile sorunu çözünceye kadar bu şekli ile kullanmaya başlayacağım ama bu süre zarfında genede tahmin sorunu ile halledebilen arkadaşım olursa çok mutlu olurum.

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Sayın levent bey,

Bugün işyerinde verileri girmeye başladık fakat dediğim gibi araçların tahmin kısmında henüz 75000 km yazıyor ama araç servisimize 90000 km bakım yapılıp çıkmış.Yani tek değer üzerinden olmuyor.Tahmin fonksiyonu ile tüm periyodları değer içersine almak lazım diye düşünüyorum.

Saygılar

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
TAHMİN fonksiyonu ile ilgili bir örnek dosya gönderiyorum. Eğer mevcut dosyanızdaki yapıyı buna benzetirseniz bu fonksiyonu kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Levent Bey Desteğiniz için teşekkür ederim.Yapıyı sizin dediğiniz gibi yaparsam ana listede tüm araçları çıkarmak mümkün olmayacak gibi duruyor.Şimdilik yapıyı çok farklı bir hale getiriyorum.Bittikten sonra sizinle paylaşacağım.

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Sonunda Levent Bey'in büyük desteği ile problemimi Tahmin Fonksiyonu ile çözdüm.Kod Penceresine

Cells(sonsat, 6).FormulaR1C1 = _
"=IF(RC[1]<2,""0"",FORECAST(RC[-1],(INDIRECT((""Bakım!E""&MATCH(RC[-3],Bakım!C[-3],0))&"":""& ""E""& MATCH(RC[-3],Bakım!C[-3],0)+RC[1]-1)),INDIRECT((""Bakım!H""&MATCH(RC[-3],Bakım!C[-3],0))&"":""&""H"" & MATCH(RC[-3],Bakım!C[-3],0)+RC[1]-1)))"

yazfığım zaman fonksiyon 22. satır için aşağıdaki gibi oluyor;

=EĞER(G22<2;"0";TAHMİN(E22;(DOLAYLI(("Bakım!E"&KAÇINCI(C22;Bakım!C:C;0))&":"& "E"& KAÇINCI(C22;Bakım!C:C;0)+G22-1));DOLAYLI(("Bakım!H"&KAÇINCI(C22;Bakım!C:C;0))&":"&"H" & KAÇINCI(C22;Bakım!C:C;0)+G22-1)))

tüm destek olan arkadaşlara teşekkürler.

Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
ofis2003
syn tevfikdemir bey bu formüllerin yazılmış hali ile dosyanızı ekleyebilirmisiniz. :arkadas: teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
orcunerkek54' Alıntı:
syn tevfikdemir bey bu formüllerin yazılmış hali ile dosyanızı ekleyebilirmisiniz. :arkadas: teşekkürler
Gerçekten haklısınız sitenin amacı zaten paylaşım fakat ben programı bitirdikten sonra paylaşmayı unutmuşum.Ne kadarda bencilim :lol:

Dosya Ekte.

Saygılar