Tahvil için Dinamik Stok Tablosu Hazırlamak

Excel Vers. ve Dili
Excel 2020 - Orta seviye
Merhaba,

Aşağıdaki konuda makro yazmadan sadece formül ile yardımcı olabilir misiniz?

10 yıl ömrü olan bir şirketin her sene tahvil ihraç edebileceğini veya tedavüldeki tahvilini geri alabileceğini düşünelim (eğer faizler düşerse eski tahvili çağırıp yenisini ihraç etmek isteyecektir).

Bu durum aşağıdaki görseldeki gibi ilk tabloya tahvil ihracı yaptıkta elle giriş yapılıyor ve ikinci tabloya ise tahvil geri alımı yaptıkça elle giriş yapılıyor diyelim. En sonda an itibari ile şirketin tedavülde olan mevcut tahvillerini gösteren bir stok tablosu oluşturmama yardım edebilir misiniz? Örnek olarak 2 tahvili ekledim ben tabloya (mesela ilk 5 milyonluk tahvilin 3 milyonunu şirket kendi geri çekmiş, kalan 2 milyon da vadesi dolunca otomatik olarak kendiliğinden geri çekilmiş)

Önemli ayrıntılar:
1 - Tahviller her sene 1 Ocak 20XX tarihinde ihraç ediliyor. (Tablo -1)
2 - Tahvil geri alımları da yıl içinde değil de her yılında 1 Ocak'ında geri alınabiliyor. (Tablo - 2)
3 - Eğer şirket tahvilini geri almaz ise tahvil kendiliğinden 5 sene sonra (yani 6. senenin 1 Ocak'ında) kendiliğinden tedavülden kalıyor (Otomatik geri alım olduğunda ise Geri Alım tablosuna otomatik olarak ilgili tahvil gelmelidir). (Tablo - 3)
4- Yıl sonlarında hala piyasadaki tahviller de sonuç tablosunda özetleniyor (Tablo - 4)

Şimdiden çok teşekkür ederim.