takip programı arıyorum

Excel Vers. ve Dili
aaa
Arkadaşlar ben kayak için program arıyorum programın amacı;
ad-soyad-adres-tel-tckimlik-kiralanan malzeme-alıştarihi-teslimtarihi-ücret-birde rapor istiyorum yani girişini yaptıqım müşterinin bilgilerini yazıcıdan çıkartmak istiyorum.
bu seçeneklerde bi program istiyorum biri bana bunu yapabilirmi bilmiyorum belkide çok zahmetli iş ama kendim forumda çok gezdim yapmaya çalıştım olmadı ne olur yardımcı olursanız sevinirim 3 gün içinde acilen lazım şimdiden teşekkür ederim.
Not; Kayak malzemeleri kiraladığımdan dolayı bu programa gerek duydum.

Excel Vers. ve Dili
aaa
arkadaşlar ne olur yardımcı olabilecek kimse yok mu ?

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Arkadaşlar ben kayak için program arıyorum programın amacı;
ad-soyad-adres-tel-tckimlik-kiralanan malzeme-alıştarihi-teslimtarihi-ücret-birde rapor istiyorum yani girişini yaptıqım müşterinin bilgilerini yazıcıdan çıkartmak istiyorum.
bu seçeneklerde bi program istiyorum biri bana bunu yapabilirmi bilmiyorum belkide çok zahmetli iş ama kendim forumda çok gezdim yapmaya çalıştım olmadı ne olur yardımcı olursanız sevinirim 3 gün içinde acilen lazım şimdiden teşekkür ederim.
Not; Kayak malzemeleri kiraladığımdan dolayı bu programa gerek duydum.
Sayın ByEaqle;

Ben de Access'e yeni başlayan biriyim. Bu yüzden ben de daha acemiyim. (Bu arada bu forumun çok faydasını gördüm). Ancak sizin için bir program hazırlamaya çalıştım... Verdiğiniz bilgilere göre bir takip programı oluşturdum. İşinize yarar mı bilmiyorum. Kayak malzemeleri konusunda hiçbir bilgim olmadığından programda deneme amaçlı doldurduğum verilerimde yanlışlıklar olabilir: Kusuruma bakmayın... Sınırlı Access bilgimle bu kadarını yapabildim...

Programa bir de "Yardım" menüsü koymayı düşünmüştüm ama, bunun için zamanım olmadı. Zaten sizin de göreceğiniz gibi basit bir program... Eğer programı kendiniz için sıfırdan veri girerek oluşturmak istiyorsanız şu yolu takip edin lütfen: Önce "Kayıt Sil"den tek tek bütün kayıtları silin. Sonra Araçlar>Veritabanı Hizmet Programları>Veritabanını Sıkıştır ve Onar'dan veritabanını sıfırlayın ve en baştan kendi verilerinizi girin. Umarım basit de olsa şimdilik işinize yarar. Ama eğer daha gelişmiş ve ayrıntılı bir şey istiyorsanız, forumun Access konusunda uzman olan -ve benim de çok yardımlarını gördüğüm- değerli ustalarının size çok daha faydalı olabileceğini düşünüyorum...

Saygılarımla...

Programın Önizlemesi:

___

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sn. gitarisyen,

Tüm forumdaşların ve bu arada sizin ramazan bayramınızı kutlarım.

Eğer acemiyken bu güzel çalışmayı bizle paylaşıyorsanız, ustalaşırsanız kimbilir neler yaratırsınız.

Katkınız ve paylaşımınız için teşekkürler.

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Çok Teşekkürler...

Sn. gitarisyen,

Tüm forumdaşların ve bu arada sizin ramazan bayramınızı kutlarım.

Eğer acemiyken bu güzel çalışmayı bizle paylaşıyorsanız, ustalaşırsanız kimbilir neler yaratırsınız.

Katkınız ve paylaşımınız için teşekkürler.
Sayın assenucler;

Ben de sizin Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum...

Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Ben de Access'te sürekli çalışarak kendimi geliştirmek istiyorum. Ancak bu forumdaki ustaların bilgilerini ve örneklerini gördükçe daha binlerce fırın ekmek yemem gerektiğini de biliyorum...

İlginize teşekkürler...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
gitarisyen öncelikle ramazan bayramın mübarek olsun Allah nicelerine eriştirmek nasip etsin ben bir soru sora bilirmiyim ücret yazılan kısımda alt alta 40 veri girişi yapsam ve bunların toplamını nasıl alabilirim müsade ederseniz bende bunu ufak bir dükkan günlük satışında kullanmak istiyorum yani biraz degişiklikler yapa bilirmiyim müsadenle

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ibo43,

Forumda bununla ilgili çok örnek var. Formda alt toplam diye aratın.

Excel Vers. ve Dili
aaa
arkadaşlar öncelikle herkezin mubarek ramazan bayramını kutlarım. gitarisyen arkadaşım sanada çok teşekkür ederim senden allah razı olsun herkezden allah razı olsun çok saqol çok qüzelbi çalışma yaptıqın proqram çok işime yaradı ellerine saqlık sen amatör deqil bana qöre prof.. sin sana nasıl teşekkür edeceqimi bilmiyorum tekrardan bol bol teşekkür ederim :)

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 tr
Sayın Gitarisyen

Sayın ByEaqle;

Ben de Access'e yeni başlayan biriyim. Bu yüzden ben de daha acemiyim. (Bu arada bu forumun çok faydasını gördüm). Ancak sizin için bir program hazırlamaya çalıştım... Verdiğiniz bilgilere göre bir takip programı oluşturdum. İşinize yarar mı bilmiyorum. Kayak malzemeleri konusunda hiçbir bilgim olmadığından programda deneme amaçlı doldurduğum verilerimde yanlışlıklar olabilir: Kusuruma bakmayın... Sınırlı Access bilgimle bu kadarını yapabildim...

Programa bir de "Yardım" menüsü koymayı düşünmüştüm ama, bunun için zamanım olmadı. Zaten sizin de göreceğiniz gibi basit bir program... Eğer programı kendiniz için sıfırdan veri girerek oluşturmak istiyorsanız şu yolu takip edin lütfen: Önce "Kayıt Sil"den tek tek bütün kayıtları silin. Sonra Araçlar>Veritabanı Hizmet Programları>Veritabanını Sıkıştır ve Onar'dan veritabanını sıfırlayın ve en baştan kendi verilerinizi girin. Umarım basit de olsa şimdilik işinize yarar. Ama eğer daha gelişmiş ve ayrıntılı bir şey istiyorsanız, forumun Access konusunda uzman olan -ve benim de çok yardımlarını gördüğüm- değerli ustalarının size çok daha faydalı olabileceğini düşünüyorum...

Saygılarımla...

Programın Önizlemesi:

___
benim bir arkadaşım müşteri takip programı sormuştu bana işte kime ne zaman ne vermiş ne almış ne kadar borcu var ödeme yapıldığı zaman ödemeyi işleyip müşteri bilgilerini görüntüle dediğinde müşterinin şimdiye kadar yaptığı ödeme ile kaln borcunu görebilirmi?

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
gitarisyen öncelikle ramazan bayramın mübarek olsun Allah nicelerine eriştirmek nasip etsin ben bir soru sora bilirmiyim ücret yazılan kısımda alt alta 40 veri girişi yapsam ve bunların toplamını nasıl alabilirim müsade ederseniz bende bunu ufak bir dükkan günlük satışında kullanmak istiyorum yani biraz degişiklikler yapa bilirmiyim müsadenle
Sayın ibo43;

Öncelikle ben de sizin mübarek Ramazan Bayramınızı kutlarım...

Sayın modalı'nın da dediği gibi forumda bu konuyla ilgili örnekler var. Mutlaka bakmış, araştırmış ve incelemişsinizdir. Yine de ben, bir bilgi olması bakımından kısaca bir kitaptan yararlanarak izah edeyim:

"kimlikbilgileri" formunda alt form olarak kullandığımız "malzemebilgisi" formunu tasarım görünümünde açın. Form Altbilgisi bölümünün altındaki alanı çekerek uzatın ve "ucret" metin kutusunu kopyalayıp, Form Altbilgisi bölümünde "Ayrıntı" bölümündeki "ucret" metin kutusuyla hizalı olacak şekilde yerleştirin. Daha sonra, bu metin kutusunun "Özellikler" bölümünden Denetim Kaynağı satırına =Topla([ucret]) yazın ve Biçim sekmesinden biçimini "Parabirimi" yapın (burada kopyala-yapıştır yaptığımız için biçim, ucret metin kutusunun parabirimi biçimi ile aynı olduğundan bir şey yapmaya gerek yok). Sonra Veri sekmesinden Etkin özelliğini "Hayır", kilitli özelliğini "Evet" yapın. Bu metin kutusunun sol tarafına bir etiket koyup, üzerine "Toplam" yazın. Böylece sürekli formda ne kadar veri girerseniz girin Form Altbilgisine yerleştirdiğimiz bu denetim kutusu, bütün para miktarlarını toplayacaktır.

NOT: Bu bilgiyi, John L. Viescas'ın "Enine Boyuna Microsoft Office Access 2003" adlı "arkadaş" yayınevinden çıkmış kitabının 2005 baskısının 493. sayfasından faydalanarak çalışmaya uyarladım ve buraya yazdım...

İnceleyebilmeniz için KayakTakip uygulamasında yaptığım değişikliği içeren örneği ekte gönderiyorum. Umarım işinize yarar...

Bu arada, ben bu uygulamayı buraya paylaşmak için koydum. İhtiyacı olan herkesin alıp, kendine göre değişiklikler yapıp, geliştirebileceğini ve yararlanabileceğini düşünüyorum. Çalışmayı kullanmak ve üzerinde değişiklikler yapmanız beni ancak mutlu eder ve kendime güvenimin gelmesini sağlar. :) Elbette istediğiniz gibi kullanabilirsiniz... Dediğim gibi izin istemenize bile gerek yoktu ama bu nezaketi gösterdiğiniz için teşekkür ederim...

Saygılarımla...

Son düzenleme:

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
arkadaşlar öncelikle herkezin mubarek ramazan bayramını kutlarım. gitarisyen arkadaşım sanada çok teşekkür ederim senden allah razı olsun herkezden allah razı olsun çok saqol çok qüzelbi çalışma yaptıqın proqram çok işime yaradı ellerine saqlık sen amatör deqil bana qöre prof.. sin sana nasıl teşekkür edeceqimi bilmiyorum tekrardan bol bol teşekkür ederim :)
Sayın ByEaqLe;

Ben de öncelikle sizin ve herkesin Ramazan Bayramını kutluyorum...

Yaptığım uygulamanın işinize yaradığına çok sevindim. Kesinlikle hak etmediğimi düşündüğüm bu güzel ve övgü dolu sözleriniz ayrıca bana itici bir güç verdi. Bu yüzden de çok teşekkür ederim.

Bu arada Sayın ibo43'ün mesajına yanıt verirken biraz değiştirdiğim uygulamaya formda her müşterinin ücret toplamlarını gösteren bir metin kutusu koydum ve ana formun resim yazısını (uygulamayı açtığınızda ilk gelen formda en üst çubukta solda gözüken yazı) "KAYAK TAKİP PROGRAMI" olarak değiştirdim. Eğer şu ana kadar çok veri girmedinizse ve bu şekilde kullanmak isterseniz, üstte 10. mesaja eklediğim örneği indirebilirsiniz...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
aaa
gitarisyen arkadaşım sen o övqüleri kesinlikle hakediyosun çünki hakikaten tam istediqim bi proqram çok teşekkür ederim. Bir de sorum olacaktı bu program da istediqim kadar kayıt yapabilirim deqil mi? bir de yazıcıdan çıkarttıqımız bölümde kağıdın altına reklam koymak istiyorum çünki ben gibi bu işi 3-4 kişi yapıyor müşteri bilgilerinin altına reklam koyabilirmiyiz ve cep telefonumu?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ByEaqLe,

Access deki raporları tasarım görünümünde açın. Eğer reklamınızı rapor sonuna eklemek istiyorsanız, Rapor alt bilgisi bölümüne yok her sayfada olsun diyorsanız, Sayfa Alt Bilgisi bölümüne istediğiniz reklamı, yazıyı, resmi ekleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar:hey:

Excel Vers. ve Dili
aaa
modalı yardımın için çok teşekkür ederim çok saqoL da ben yapamadım alt bilgilerde sorun oldu bide bu programda istediqim kadar kayıt yapabilirm değilmi bi sınırı yok değilmi ? birde yeni farkettim müşteri sırasında atlamalar yapıyo bir sorun çıkarmaz değilmi ?

Son düzenleme:

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
modalı yardımın için çok teşekkür ederim çok saqoL da ben yapamadım alt bilgilerde sorun oldu bide bu programda istediqim kadar kayıt yapabilirm değilmi bi sınırı yok değilmi ? birde yeni farkettim müşteri sırasında atlamalar yapıyo bir sorun çıkarmaz değilmi ?
Sayın ByEaqLe;

Ekte raporlarınızı düzenleyip gönderdim. (Ama bilgilerinizi ya da nasıl gireceğinizi bilemediğimden raporların sayfa altbilgisinde bir adet etiket kutusu oluşturup “BURAYA İSTEDİĞİNİZ REKLAMI ve CEP TELEFON NUMARANIZI GİREBİLİRSİNİZ” yazarak yerleştirdim).

Her raporu tek tek ve ayrı ayrı tasarım görünümünde açarak şu yolu takip edebilirsiniz: Her rapordaki “BURAYA İSTEDİĞİNİZ REKLAMI ve CEP TELEFON NUMARANIZI GİREBİLİRSİNİZ” yazan etiket kutusunun içindeki yazıyı silerek üzerine istediğiniz bilgileri girebilirsiniz. (Eğer etiket kutusunun içine yazacağınız yazı bir satırı geçiyorsa –ya da alt alta ortalı yazmak istiyorsanız- o zaman kutunun içinde yeni satır oluşturmak için Ctrl+Enter tuşlarıyla bir alt satıra geçebilirsiniz. Ben alt alta 4 satır olabilecek şekilde etiket kutusunu hazırladım. Sanıyorum bu da reklam ve telefon alanınız için yeterli olur)…

Accesste kayıtla ilgili sorunuza gelince: Bildiğim kadarıyla Accesste veritabanı dosyası büyüklüğü 2 GB’a kadar çıkabiliyor. Bu da en azından on binlerce kayıt demektir…

Bir de “Müşteri sırasında atlamalar yapıyor” demişsiniz. Açık olarak yazmadığınız için sorunu tam olarak anlayamadım ama ihtimallere göre ve kendi çapımda cevap vermeye çalışayım:

1-Bir müşterinin kayıtlarını sildikten sonra “Müşteri Sıra No” alanı “Otomatik Sayı” veri türünü kullandığı –ve bu alan benzersiz bir değer içerdiği- için sildiğiniz kayıtla birlikte numarası da veritabanından silinir ve “Müşteri Sıra No” alanında atlamalar olur. Örneklemek gerekirse; Sizin 3 müşterilik kaydınız varsa ve 2. kaydı silerseniz “Müşteri Sıra No” yazan alandaki otomatik sayı olan “2” rakamı da silineceğinden kayıtlarınız, 1’den 3’e atlar… Yine 9 kayıtlık bir veritabanında 7. ve 8. kaydı silerseniz bu sefer kayıtlarınız 6’dan 9’a atlayarak devam eder. Eğer sorun buysa, bu bir problem doğurmaz…

2-Yine eğer sorununuz “Malzeme Bilgileri” bölümünde girdiğiniz verilerin raporda aynı sırada görünmemesiyle ilgili ise; bildiğim kadarıyla Access raporda, formda en son kaydettiğiniz kaydı en başta olarak gösteriyor… Bunun da bir sakıncası yoktur umarım…

Umarım naçizane kendime göre verdiğim cevaplar tatmin edici olur…

Saygılarımla…

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
aaa
gitarist tamam çok teşekkür ederim hakkını nasıl öderim bilmem allah senden we yardımcı olan herkezden razı olsun diyecek bişi bulamıyorum. yazdıklarında sorun içermez demişsin sorun içermezse benim içinde sorun yok o zaman çok saqol.
son bir sorum olacak bu reklamı nereden yazacağım:(

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
son bir sorum olacak bu reklamı nereden yazacağım:(
Sayın ByEaqLe;

"Reklam" derken işyerinizin ticari ünvanı ve adresinden bahsettiğinizi düşünmüştüm... Eğer böyleyse, üstteki mesajımda da açıklamaya çalıştığım gibi raporların sayfa altbilgisine koyduğum "BURAYA İSTEDİĞİNİZ REKLAMI ve CEP TELEFON NUMARANIZI GİREBİLİRSİNİZ" yazısını silerek 4 satırda şöyle bir örnek oluşturmak işinizi görmez mi?

BYEAGLE KAYAK MALZEMELERİ KİRALAMA MAĞAZASI
Vatan Cad. Ulus Mah. No: 12/2
SİRKECİ/İSTANBUL
Cep Tel: * *** *** ** **​

Saygılarımla...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
aaa
işte evet dediğiniz gibi ama o yazı yazdığınız yere nasıl ulaşacağım bulamadım bir türlü "BURAYA İSTEDİĞİNİZ REKLAMI ve CEP TELEFON NUMARANIZI GİREBİLİRSİNİZ" yazısına nereden gideceğimi bilmiyorum sayfa alt/üst bilgisi diyorum tıklıyorum açılmıyo nereden ulaşabilirim ?

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
işte evet dediğiniz gibi ama o yazı yazdığınız yere nasıl ulaşacağım bulamadım bir türlü "BURAYA İSTEDİĞİNİZ REKLAMI ve CEP TELEFON NUMARANIZI GİREBİLİRSİNİZ" yazısına nereden gideceğimi bilmiyorum sayfa alt/üst bilgisi diyorum tıklıyorum açılmıyo nereden ulaşabilirim ?
Sayın ByEaqLe;

Özür diliyorum anlayamadığım için. Ama siz de bir iki satır daha yazıp, biraz daha açık sorsaydınız bu kadar uzamasına gerek kalmazdı... :)

Öncelikle programı seçin ve Shift tuşuna basarak programı çift tıklayarak açın. Program, tasarım görünümünde açılacaktır. Burada sol tarafta "Nesneler" yazan yerin altında "Raporlar" menüsüne tıkladığınız zaman, sağ tarafta bu program için oluşturduğum 4 adet raporu göreceksiniz. Bunlardan birini seçip (örneğin "AdSoyadaGoreMusteriSorgulama"), yukarıda sol tarafta "Tasarla" yazan butona tıklayın. Rapor, tasarım görünümünde açılacaktır. Raporun alt tarafına doğru inince, "Sayfa Altbilgisi" çubuğunun altında bir etiket kutusu ve bu kutunun içinde mavi ve büyük harflerle yazdığım yazıyı göreceksiniz. Bu etiket kutusunu bir kez tıklayın, sonra tekrar tıklayarak yazıyı seçin ve silin. (Yazıyı sildikten sonra bu kutu dışında başka bir yeri tıklamayın veya etiket kutusundan çıkmayın, yoksa etiket kutusu denetimi de silinir). Sonra istediğiniz yazıyı yukarıdaki mesajda anlattığım şekilde yazın. (Bu kutu içinde bir alt satıra geçebilmek için Ctrl+Enter tuşlarına basın). Yazınız bittikten sonra "Kaydet" butonuna basarak veya Dosya>Kaydet diyerek değişiklikleri kaydedin. Diğer raporlar için de bu işlemleri aynen uygulayın... İstediğiniz değişiklikleri yapmış ve sayfanın altına işyeri ünvanı, adres ve telefon numaranızı yazmış olacaksınız... Tasarım görünümündeki programı kapatıp, tekrar açtığınız zaman sanıyorum her şey istediğiniz gibi olmuş olur...

Bu arada naçizane bir tavsiyem olacak: Access uygulamaları üzerinde çalışırken, hep bir kopyasını alın ve kopya üzerinde çalışın; çünkü eğer içinden çıkılamaz hatalar yaparsanız, kopyayı silip orijinal programdan tekrar bir kopya oluşturup o kopya üzerinde çalışmak daha kolay olur...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
aaa
gitarisyen bende sol köşede tasarla yok araç çubuklarına baktım ordada yok tavsiyeni uygulayacaqım artık sana soru sormaktan utanıyorum kusura bakma ilgin için çok teşekkür ederim olmazsa sana bilgileri pm atarım sen yaparsın zahmet olmazsa.