Takip Programı???

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Arkadaşlar benm bir problemim var, ben bir takip programı yapmaya çalışıyorum ama sanırım kurduğum mantık hatalı. Çünkü işin içinden cıkamadım buyüzdende henüz ilerleyemedim. YAPMAYA ÇALIŞTIĞIM şey filmi kiralayan müsterileri takip etmek, aynı zmanda müşterilere bilgi vermek, gerek encok kiralanan film, gerek istedikleri filmin ellerinde bulunup bulunmadığı bilgisini.Bilgilerinizi paylaşıp fikir verirseniz sevinirm, nasıl bir mantık güdmeli ve nasıl sorgular kullanmalıyım?

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Tam bu istediklerinizin olduğu bir programı 1999 yılında yazmıştım. İsterseniz gönderirim ama şimdiki bilgilerimiz açısından amatörce bir çalışma sayılır. Fakat amacınız öğrenmekse benden program istemeyin derim. Kendiniz bir yapı oluşturun hatalar üzerinde duralım. Bu arada accessin kendi örnekleri var, onlara da bakabilirsiniz. Kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sayın mehmetdemiral öncelikle teşekkür ederim cvb yazmanıza. Elinizdeki örneği görmek isterim eger izin verirseniz çünkü örnekler üzüerinde daha kolay ögrendiğimi düşünüyorum. Evet access in tün ayrıntılarını ögrenmek istiyorum ama bu çalışmayı şekillendrmek için kısıtlı zamanım var. Üzerinde çalıştıgım başka küçük çalışmalarım var,ama dediğim gibi bu çalışmamın zamnı kısıtlı. Eger yollarsanız sevinirim.. Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Ayrılmayın. Şifresiz Kurulum dosyası haline getiriyorum. Ticari olduğu için lisans no sorar normalde. O kodları devre dışı bırakacağım..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Cok teşekkür ederm, buradayım, baya acemi oldugum icin ögrenebileceğim bişey varmı diye takip halindeyim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Dosyam hazır. Buyrun. Sadece kurulum yapıp masa üstündeki kısayoldan çalıştırın. Shift tuşuna basılı tutarak açarsanız daha iyi inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin...

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sayın mehmetdemiral cok teşekkür ederim, bu çok işime yarayacak, mantığıyla ilgili bilgi istedim oysa siz fazlasıyla geri döndünüz, minnettarım.. Saygılar efendm

Excel Vers. ve Dili
access
SAYIN MEHMETDEMİRAL
paylaşım için teşekkürler güzel çalışma :eek:k::

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Arkadaşlar rica ederim. Gerçi bu türden onlarca programım var ve bunları ticari olarak pazarlamaktayım ama bu program şu anda satışını yaptığım bir programımın ilk hali. Bu türden paylaşımlar gerek olduğunda elimden geleni yaparım. Selamlar..- Bu arada dediğim gibi 99-2000 yıllarında yazdığım bir programdı. Kulağımı öbür elimle boynumun arkasından gösterdiğim durumlar çoktur. Kusura bakmayın..

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
teşekkür

Sn. mehmetdemiral;

Katkın ve paylaşımın için teşekkürler. Sizler olmasanız bizler kendimizi nasıl geliştireceğiz. Sağolasın.

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
sayın mehmetdemiral,
üzerinden 1ay geçti diyceksiniz belki ama, konuya daha bi hakim olmaya başlayınca anlayamadığım birkaç noktayı ve bunlarında hep benzer şeyler olduğunu farkettim. Kiralama işlemini kaydettiğiniz yer neresidir, yani kiralama bilgilerini nasıl gösterdiniz bu takip porgramında ben anlayamadım? Bende kiraladıklarımı kaydettirmek istiyorum fakat kiralama işlemini yaptıramadım, sizin çalışmanızdakinde de göremedim nasıl oldugunu. Yardımcı olursanız sevinirm, kolay gelsn..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın Halise,
Tam olarak programın neresinden mi kiralama bilgisi girildiğini soruyorsunuz yoksa verilerin nerede saklandığını mı? Ben sizin programın nasıl kullanıldığını değil, verilerin nereye kaydedildiğini sorduğunuzu düşünerek açıklayayım. Veriler bağlı tablolarda olduğu için veriler klasörünün içindeki veriler.mdb dosyası bizim data dosyamız. Bu dosyanın içindeki tablolar
1- film bilgileri: Film bilgileri bu tabloda. cd no, Film adı, türü,oyuncular vs.
2-filmkimliği : Bu tablo film türleri listesi.
3- kiralamaişleri : Bu tablo kiralama bilgileri tablosu. Müşteri adı, kiralama bedeli, tarihi, geri gelip gelmediği vs.
4- müşteribilgileri: Bu tabloda da cari kart bilgileri var. Müşteri adı-adresi telefonu vb.

Verilerin yapısı böyle.. Burada sizin sorduğunuz kiralama bilgisi verileri 3 nolu tabloda.. Ama diğer bilgiler sorgulamalar yoluyla elde ediliyor. Mesela film ne kazanmış diye bir bölüm var, orada filmin kaç lira kazandığı sorgu yoluyla bulunuyor. (Bu arada tahsil edilmemiş ücretler hariç tutuluyor)

SELECT kiralamaişleri.filmadı, Sum(kiralamaişleri.alınanücret) AS Toplaalınanücret
FROM kiralamaişleri
GROUP BY kiralamaişleri.filmadı
HAVING (((kiralamaişleri.filmadı)=[Forms]![kiralama]![metin34]));

ya da filmlerin belli tarihler arasında ne kadar kazandığı sorgulanıyor:

SELECT kiralamaişleri.filmadı, Sum(kiralamaişleri.alınanücret) AS Toplaalınanücret, kiralamaişleri.gününtarihi
FROM kiralamaişleri
GROUP BY kiralamaişleri.filmadı, kiralamaişleri.gününtarihi
HAVING (((Sum(kiralamaişleri.alınanücret))>10) AND ((kiralamaişleri.gününtarihi) Between [İLK TARİHİ GİRİNİZ ( Format 01/01/02 gibi)] And [SON TARİHİ GİRİNİZ (Format 31/12/02 gibi]))
ORDER BY Sum(kiralamaişleri.alınanücret) DESC;

Bütün bunlar size gönderdiğim dosyada mevcut. Ben sadece örnek iki sorgunun görünümünü SQL olarak buraya aktarabilmek için bu şekilde gösterdim. Kafanız karışmasın..

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın demiral butonlarınız çok güzel nasıl hazırladığınız konusunda bilgi verirmisiniz ister buradan,

ister; ayhankara38@hotmail.com
iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sevgili karaayhan. İrfanview diye bir resim programı var. Onda efektler bölümünde 3d buton diye bir özellik var. Mesela paintte oluşturduğum bir resmi -üzerinde isim de var- bu özellikten geçirip 3d buton şekline dönüşütürüyorum. Gerçi uzun zamandır bu şekilde buton yapmadım. Artık beğendiğim programlardaki butonları topladığım bir arşiv oluşturuyorum. Onlar daha kolay elde ediliyor. Onun için de printscreen tuşuyla ekranı alıp bir resim edit programında gerekli butonları seçiyorum. Aslında onları bir de irfanviewden geçirsem süper olur ya ben biraz tasarım fakiriyimdir. Tasarım konusunda Taruz'u çok beğeniyorum. Kendine özgü bir tasarım kişiliği var.