taksitlendirme örneği ve yeni Access kod deposu

Excel Vers. ve Dili
2003
şu dillere destan taksitlendirme olayı varya hani benimle akd arkadaşı birbirine düşüren hem bu olaya bir son vermek hemde forma yeni giripte böyle bir uygulama arayanlar o konuya yönlenip bizim gereksiz mücadelemizi görmelerini istemediğimden bu yeni konuyu açma gereği gördüm

'kod bu
'başlangıç tarihine tarih girince son taksitin ne zaman olduğunu kişinin borcunun ne zaman biteceğini bittar alanına ekler
Private Sub bastar_AfterUpdate()
bittar.Value = Metin15.Value
End Sub

Private Sub Komut17_Click()
Dim rs As New ADODB.Recordset
rs.Open "tarih", CurrentProject.Connection, adOpenKeyset, adLockOptimistic
z = taksay.Value 'taksay formda taksit sayısını girdiğimiz yer
For i = 1 To z Step 1 ' burda taksiti 1 den yazdığımız taksite kadar döndürür
Dim tar1 As Date
Dim tar As Variant
Dim n As Variant
Dim par As Variant
tar1 = bastar.Value ' tar1 adlı sanal alana başlangıç tarihini yazar
par = toplam.Value / taksay.Value 'par adlı sanal alana satış fiatını taksite böler
n = no.Value ' n adlı alana müşteri nosunu yazar taksit tablosuna eklemek için
tar = DateAdd("m", i, tar1) 'tar adlı sanal alana her dönmede 1 ay ekleyerek taksit sayısı kadar tarih üretir
rs.AddNew
rs("no") = n 'tabloya taksit sayısı kadar müşteri no ekler
rs("fiat") = par ' tabloya taksit sayısı kadar taksit ekler
rs("tarih") = tar ' tabloya döndürülmüş tarihleri sırayla ekler
rs.Update
Next i
Set rs = Nothing
Set conn = Nothing
DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acRecordsMenu, 5, , acMenuVer70 ' eklenen veriler alt formda görünsün diye formu yeniler
End Sub

Access kod deposu yenilendi eklemeler yapıldı bir çok yerden kodlar toplandı ve eklendi arkadaşların bunu indirip access yardımı gibi kullanmalarını öneririm özellikle ado dao olayını incelesinler çünkü ado yada dao özellikle ağda access çalıştranlar için büyük kolaylık ve hız sağlar

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
ilk teşekkür benden olsun sayın gulsum1 hanım bu gün yine gününüzdesiniz.:)

Excel Vers. ve Dili
2003
teşekkürler

sayın gülsüm1 emeginize ve bilginize teşekkürler size yakışanı yaptıgınız içinde ayrıyeten teşekkürler programı inceledim büyük bir boşugu doldurdunuz dememe programı güzel çalışıyor ama bir şey dikkatimi çekti tüm verileri girdikten sonra taksit hesapla diyoruz hesaplıyor ama yanlışlıkla iki sefer butona basıldıgında taksit sayısını ikiye katlıyor ne kadar taksit hesapla butonuna basarsan o kadar alt formda taksit sayısı ve tarih borç artıyor mükerrer artışı önlenemezmi sizden ricam siz bununda üstesinden gelirsiniz ilgi ve emeginize teşekkürler saygılar

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

öncelikle teşekkürü hakedecek bir şey yapmadım bunu ben haftalar önce yapmıştım ama olayları bilyorsunuz ve ayrıca bu benim hiç işime yaramayacak bir şey ama baktım formda bu konuda koyulan örnekler doyurucu değil o nedenden dolayı koyma kararı aldım ve inanın bu ve bunun gibi bir çok örneği yapmak için benim koyduğum access kod deposu size yardımcı olur örneğin bu kod access kod deposundaki ado ve dao açıklamaları ile yine ordaki ado ile bir tabloya veri ekleme kodunu birleştirince çıktı sizde aynı sını yaparak bir çok uygulamayı kendiniz yaparsınız

mükerrer kaydı önlemeye gelince ya tabloda veri varsa tekrar veri eklenmeyecekki o olmaz çünkü adam aldığı malın taksidi bitmeden yeni birşey alabilir peki ozaman ne yapılabilir mantıken şöyle olbilir kod çalışmadan önceye eğer tarih daha önce girilmişlerden birine eşitse veri yazma bu tarih aralığında zaten taksit var gibi bir şey yapılabilir taksit konusunda çalışan arkadaşlar denesinler şayet yapamazlarsa ben tekrar düzenleyerek eklerim zaten bir çok eksiği var yok ödediği tasitleri topla toplam borçtan düş kalan taksit toplamı gibi basit şeyler bunu yapabileceklerini bildiğim için üzerinde uğraşmadım

Son düzenleme:

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
cevap

Sn. Gulsum1

Süpersiniz. Sizin egitici ve paylaşımcı katkılarınızı özledik. Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 Türkçe
teşekkürler

Slm bu örnek işime yarıyacak inşallah teşekkürler gülsüm1

Excel Vers. ve Dili
2003
oleee

access kod depomuz 300 dayandı gelişmeleri bekleyin sayın modalıdan bizim koyduğumuz depoya elinde değerli kodları ekleyerek güncellemsi şimdiden kendisine teşekkürü bir borç bilyoruz

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Bekliyoruz

Sn. Modalı'nın

Kod bankasına katkısını bekliyoruz. Ustalara sonsuz teşekkürler. Her şey gönüllerince olsun. Sevgiyle hoşçakalın.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Gerçekten mükemmel. Emeklerinize sağlık...

Excel Vers. ve Dili
excell2003 türkçe
çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002-Türkçe
Merhaba

Sn.gulsum1 taksitlendirme programı çok güzel olmuş elinize sağlık.

Taksithesapla düğmesine basınca hesaplıyorya tekrar basınca daha önce hesaplanan taksit sayısını tekrar hesaplayıp veri formuna ekliyor. Bunu önlemek için, neyapmalıyız.

Excel Vers. ve Dili
2003
Cevap

taksit sayısını tekrar yazması olayına vizelerden sonra el atacağım hatta emlak çılar için kiracı takip olayı ve kira senedi yazdırma olayınıda aynı programa uyarlamayı düşünüyorum yani adamın kira başlangıcı kira miktarı belli ise onu 12 aya ekleme ve 12 ayın senedini yazdırma gibi bir şey gibi bir şey belki birine yardımı olur

Excel Vers. ve Dili
2003
tekrar taksit yazma düzeltildi

programdaki kodu aşağıdaki ile değiştirin

Private Sub bastar_AfterUpdate()
bittar.Value = Metin15.Value
End Sub

Private Sub Komut17_Click()

Dim Rs As New ADODB.Recordset
Rs.Open "tarih", CurrentProject.Connection, adOpenKeyset, adLockOptimistic
If Rs.EOF <> True Then
Do
If Rs("no") = no.Value Then
Rs.Delete
End If
Rs.MoveNext
Loop Until Rs.EOF
End If

z = taksay.Value
For i = 1 To z Step 1
Dim tar1 As Date
Dim tar As Variant
Dim n As Variant
Dim par As Variant
tar1 = bastar.Value
par = toplam.Value / taksay.Value
n = no.Value
tar = DateAdd("m", i, tar1)
Rs.AddNew
Rs("no") = n
Rs("fiat") = par
Rs("tarih") = tar
Rs.Update
Next i
Set Rs = Nothing
Set conn = Nothing
DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acRecordsMenu, 5, , acMenuVer70
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003,İngilizce
Sayın Gulsum1,

bu konuda bazı sıkıntılarım var, access konusunda acemi olduğum için taksit kodunu çalıştıramadım. Acaba bu kodu içeren örnek bir programınız var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

şimdiden çok teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
mesaj ekleri

mesajınızda verdiğiniz ekleri tekrar yayınlayabilirmisiniz. Eski veriler silindiğinden boş sayfa geliyor. Dosyaları tekrar yayınlarsanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
2003 ve 2000
Gerçektende bu kodlar çok işimize yarayacak bir an önce tekrar yayınlamanız dileğiyle

Excel Vers. ve Dili
daha yeni ögreniyorum
elinize saglık cok güzel fakat ben dosyayı indiremiyorum lütfen yardım edermisiniz...