Tarayıcının Explorer ve Chrome farkı

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Siteye eklenen bir dosyayı explorer kullandığımda indirmeden açabiliyorum. Bu durumda dosya temp klasöründe tutuluyor.
Chrome ile dosyayı açamıyorum, indirmek için konum soruyor.

Google Chrome'nin bu özelliği yok mu? ben mi bilmiyorum?

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 & ACCESS 2007 ENGLISH
Süleyman Bey;
Chrome tarayıcınız ingilizce mi türkçe mi?

Türkçe'ye göre;
Sağ üstteki anahtara tıkalayarak açılır menüden seçenek'lere girin. Açılan sayfada solda gelişmiş seçenekler var. Oraya tıklayın. "İndirmeden önce her dosyanın nereye kaydedileceğini sor" seçeneğini kaldırın.

Size yardımcı olursam, bugüne kadar olan yardımlarınız adına biraz olsun vefa borcumu ödemiş olucam :D :D

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

syn frksdf, ilginize teşekkür ederim.
Chrome ayarlarını çok kurcalamadım ama bu ayarı biliyorum. Varsayılan dosya konumu olarak belirlenen bir klasöre indiriyor. Ben temp klasöründe olsun istiyorum.

Durumu şöyle özetleyeyim;
Siteye eklenen soru dosyalarını görüntülediğimde, biliyorsam cevap verir dosyayı kapatırım. Bu durumda dosya temp klasöründe olduğu için çıkışta otomatik silinecektir.
Chrome'de dosya indirilenler klasöründe tutulmaya devam eder.
Varsayılan indirme konumunda ilgisiz dosyaların arşivlenmesini istemiyorum. Chrome için bunu masa üstüne indirip işim bitince siliyorum. İndirmeyi otomatik yaparsam varsayılan klasörü bulmak, açmak ve dosyayı bularak silmek gibi gereksiz bir sürü işi yapmak istemiyorum.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 & ACCESS 2007 ENGLISH
Evet;

bende şimdi biraz araştırınca gördüm ki, internette de bu konu hakkında kıyamet kopmuş, Google inanılmaz bir olumsuz eleştiri yağmuru var :)

Gördüğüm kadarıyla şuan önerilen mevcut öneri, varsayılan indirme klasörü olarak, windows/temp klasörünü seçmek. Ve daha sonra eğer bu klasörün her açılış ve kapanışta otomatik olarak silinme özelliğini açmak. (gpedit.msc)

Yalnız benim kafama takılan, eğer bir gün siteden geçici excel dosyası indirmek yerine kalıcı bir dosya indirip, unutulduğu takdirde bunun silinmesi ..

Gerçekten google adına bir rezalet.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba
Varsayılan klasör olarak temp seçmek benimde ilk aklıma gelen çözümdü.
Ancak çok saçma olacağından elimi bile sürmedim.
Bunun yerine masa üstüne indirip, gerekirse sonra siliyorum.
Dosya bu şekilde elimin altında oluyor.