Tarih Hücresinin sıralandırılması

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18.11.2019

Farklı programlardan excele dosya aktardım. aktardığım dosya üzerinde tarihe göre sıralama yapmak istediğimde. sıralama yapmıyor. mutlaka hücrerin içine girip. enter yapmam gerekiyor.
bunun basit bir çözümü varmı.
örnek dosya ektedir.

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
esolen' Alıntı:

Farklı programlardan excele dosya aktardım. aktardığım dosya üzerinde tarihe göre sıralama yapmak istediğimde. sıralama yapmıyor. mutlaka hücrerin içine girip. enter yapmam gerekiyor.
bunun basit bir çözümü varmı.
örnek dosya ektedir.
bi bakarmısın istediğin sıralamanın bu şekildemi olması gerekiyor

G

Guest

Misafir
Merhaba

Bu tür metin içerikli olan tarih veya rakamları sayıya çevirmek için herhangi bir boş hücreye 1 değeri yazın.Dana sonra bu 1 değeri yazan hücreyi kopyalayın ve metinden değere çevireceğiniz alanı seçin (türkçelerini yanlış yazabilirim )
Menüden Edit(Düzen) seçeneğini seçin açılan ekranda Paste Special(Farklı kaydet) seçeneğini seçin ekrana yeni bir pencere açılacak 3 bolumden oluşan pencerenin üst bolumunda Value (Değer) seçeneğini işaretleyin ikinci bolumde ise Multply (Çarp) seçeneğini işaretleyin ve ok (tamam) butonuna basın metin değerleri tarih formatına dönüşecektir. Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
Türker' Alıntı:
Merhaba

Bu tür metin içerikli olan tarih veya rakamları sayıya çevirmek için herhangi bir boş hücreye 1 değeri yazın.Dana sonra bu 1 değeri yazan hücreyi kopyalayın ve metinden değere çevireceğiniz alanı seçin (türkçelerini yanlış yazabilirim )
Menüden Edit(Düzen) seçeneğini seçin açılan ekranda Paste Special(Farklı kaydet) seçeneğini seçin ekrana yeni bir pencere açılacak 3 bolumden oluşan pencerenin üst bolumunda Value (Değer) seçeneğini işaretleyin ikinci bolumde ise Multply (Çarp) seçeneğini işaretleyin ve ok (tamam) butonuna basın metin değerleri tarih formatına dönüşecektir. Kolay gelsin[/quote

Not: sayın türker kardeşimizişn yazdıklarının türkçe sürümler için düzeltilmiş şeklidir yanlış anlaşılmasın lütfen

herhangi boş bir hücreye 1 değeri yazın ve kopyalayın daha sonra tarih değerine çevirmek istediğiniz metin değerlerinin olduğu hücreleri seçip sırasıyla düzen>farklı yapştır açılan pencerenin birinci bölümünde değer kutucuğunu, ikinci bölümde çarp kutucuğunu işaretledikten onra tamam ı tıklayın metin değerleri tarih formatına dönüşecektir

G

Guest

Misafir
Teşekkürler Sayın SAYGILI eksiklerimizi boylelikle gidermiş oluyoruz :icelim:

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
ben teşekkür ederim aslında bu düzeltmeyi yaparken çok düşündüm acaba yanlış anlarmısın diye ama bi uyarı notu yazarak düzeltmeye karar verdim teşekkür notundanda anlaşılacağı gibi yanlış anlamamışsın şimdi dahada bi rahatladım kolay gelsin

18.11.2019
Katkılarınızdan dolayı hepinize tşk ederim.
bu benim 3 yıldır çözemediğim bir sorunumdu.

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
23-12-2024
Benim de sn esolen in sorununa benzer bir sorunum var ve de yeni bir başlık yerine buraya yazmanın daha uygun olacağı kanısındayım.

Yukarıda verilen cevaplardan tam olarak ne anlatılmak istendiğini anlayamadım.

Benim sorunum şöyle:

A1 sütununda tarihler
B1 sütununda fiş numaraları
C1 sütununda fişin alındığı yerler ve
D1 sütununda da fişin tutarı var (vergi iadesi programı)

Bazen en son yazılan tarihden önceki tarihli fişler elime geçiyor. Fişleri yazdıktan sonra tarihe göre sıralatmak istiyorum. Fakat Excel tarihin ilk sayısına göre sıralama yapıyor. Bununla ilgili yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer tarihleri bir textbox ile hücreye aktarıyorsanız sorun bundan kaynaklanmıştır. Bu durumda veriyi hücreye aktardığınız kodda textboxu aşağıdaki gibi kullanın.

cdate(textbox1.value)

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
23-12-2024
Sn leventm, tarihleri hücreye elle giriyorum. Yalnızca hücreyi özel biçimlendirerek tarihi 30/4 şeklinde giriyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer hücredeki değeri Excel tarih olarak algılıyorsa mutlaka tarih sırasına göre sıralayacaktır. Eğer tarihler metin biçimindeyse (ki sizde öyle olduğu anlaşılıyor) bu durumda ilk değerlere göre sıralayacaktır. Biçimlendirmeyi hücreleri biçimlendir-isteğe uyarlanmış-gg/a olarak ayarlarsanız sorun olmayacaktır. (gg/a biçimini siz yazacaksınız)

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
23-12-2024
Sn leventm, maalesef olmadı, yapamadım ve dosyayı ekledim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorun GIDA sayfasına yazdığınız koddan kaynaklanıyor,bu kodu neden amaçla kullandığınızıda anlayamadım. Bu kod gereksiz görünüyor,bence tamamen kaldırın. Ayrıca sıralamayıda aşağıdaki kodu bir butona bağlayarak kolayca yapabilirsiniz.

[vb:1:50c24b0209]
sub sirala()
[f9:i65536].Sort Key1:=[f9]
End Sub[/vb:1:50c24b0209]

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Birde tarihler ile ilgili çok sık yapılan bir hata var. hücrede 30.04.2005 rakamlarını görmek onun tarih olduğu anlamına gelmiyor, hücrede 30 nisan 2005 göremediğiniz müddetce tarih girişinizde sorun var demektir. (sizin dosyanızda tüm sütun için)

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
23-12-2024
Sn leventm ne desem bilmem ki, bu dosyayı netten indirmiştim. Koduna bakmak hiç aklıma gelmedi (kızdıysanız haklısınız).

Sn danersinin önerisi üzerine tarihleri tekrar düzenledim. Þu an için sorun yok.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.