Tarih sütünü hariç satır azaltmak ve en yakın tarihe göre otomatik sıralandırmak.

Excel Vers. ve Dili
2010
Merhaba Arkadaşlar
Soracagım soru için linkte örnek bir excel hazırladım.

Exelimde "Bütün Projeler " sayfasında yapağım projelerin özelliklerinin seçili olduğu satılarım var.Bu satırlar ortak parametreler kullanıyor.Bu yüzden bir birinin aynı olan ama üretim tarihi farklı olan satırlarım var.

Yapmak istediğim "En yakın proje tarihi" Bir birinin aynı olan satırları teke düşürüp en yakın proje tarihli olanını oraya yazdırmak.unique olan satırlarında burada olamasını istiyorum kanu hakkında yardımınızı rica ederim.
Örnek dosyada aynı olan satırları aynı renk ile renklendirdim.

https://dosya.co/k8hgysh2enwx/Örnek.xlsx.html

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Mevcuttaki En Yakın Proje Tarihi sayfasındaki veriler, Bütün Projeler sayfasındakilerden bağımsız olarak var mıdır?
Yoksa bu sayfayı şimdi siz elle oluşturdunuz ve bizden bunun gibi bir tablo mu hazırlamımızı istiyorsunuz?

Değilse, bu iki sayfadaki verilerin tarihleri ve özellikleri aynı olanlarla birleşerek yeni bir sayfada mı yablolanmasıdır?

Ben yazdıklarınızdan sorunuzu anlayamadım. Biraz daha net ve 5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi ifade edebilir misiniz?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Bir de bu ifadede klavye hatası var ama çözemedim.
burada olamasını istiyorum

Doğrusu hangisi
burada olmamasını istiyorum
burada olmasını istiyorum

Excel Vers. ve Dili
2010
Ömer bey öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim,haklısınız klavye hatası yapmışım.
Sorumu tekrar izah etmeye çalışayım.
Excelimde "Bütün projeler" sayfasına projelerimi ve teslim etmem gereken tarihleri yazıyorum. Bu sayfa bir kaç yüz satırdan oluşuyor ve bir birinin aynısı ama teslim tarihi farklı projelerim oluyor.

Ben exelimin "Bütün projeler sayfasını" kaynak olarak kullanıp "En yakın proje tarihi" sayfasında bir birinin aynısı olan satırların tek satıra düşmesini, düşerken de bugüne en yakın tarihli olan satırın tabloda kalmasını istiyorum.

Linkte hazırladığım exceli el yordamı ile hazırladım.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Termin Tarihleri dışındaki diğer sütunları aynı olanlardan bugüne en yakın olan proje bilgisini tarih dahil Listeleyeceğiz
Diğer tarihi farklı olanları listeye almamız gerek yok.
Aynı durum diğer satırlar için de geçerli

Bu kısmı doğru anladıysam
bugüne en yakın derken geçmiş ya da gelecek farkediyormu
Mesela şu an Eylül 2021 deyiz
Listede Ağustos 2021 ve Ekim 2021 varsa hangisini alacağız. Ve tarihten kastınız AY-YIL formatında, gün önemli değil di mi?

Excel Vers. ve Dili
2010
Evet doğru "Termin Tarihleri dışındaki diğer sütunları aynı olanlardan bugüne en yakın olan proje bilgisini tarih dahil Listeleyeceğiz ."

Çok doğru "Diğer tarihi farklı olanları listeye almamız gerek yok. "

Tarihin yazılı olduğu gün gelince listeden siliyorum.

Örnek vermek gerekirse listemde Ekim 2021 / kasım 2021 /Aralık 2021 tarihleri aynı olan satır var ise sadece Ekim 2021 görmem yeterli.