Tarih Tablosundan Dönem Atama

Excel Vers. ve Dili
Türkçe - 2007
Merhabalar,

Aslında basit gibi görünen ama çözemediğim bir sorunu sizlere sormak istiyorum.

Aşağıda eklediğim dosyada mavi tabloda tarih aralıkları ve bu tarihlere eşdeğer dönemler denk gelmektedir. Örneğin 15/1/22 - 14/2/22 tarihleri arasında "Ocak 22" olarak adlandırdım ve bunu sonraki tablolarımda kullanacağım. Fakat bunu formül ile getirmede sorun yaşıyorum. Turuncu tabloda yer alan tarihi mavi tablodaki dönem ile eşleştirip dönem atamasını sağlayabilir miyiz ?

Doğru formül kullanımı ile dönem başlığı altında sırasıyla aşağıdakilerin otomatik gelmesi lâzım.

Aralık 21

Şubat 22

Nisan 22

Haziran 22

Eylül 22

Aralık 22

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Bunu deneyiniz
C++:
=DOLAYLI("M"&TOPLA.ÇARPIM((dönemtablosu[Başlangıç]<=[@Tarih])*(dönemtablosu[Bitiş]>=[@Tarih])*SATIR(dönemtablosu[Dönem])))

Excel Vers. ve Dili
Türkçe - 2007
Çok teşekkürler. Oldu gibi görünüyor. Aslında mantık olarak basit bir şeyin bu kadar uzun formülü olması ilginç geldi bana. Dolaylı formülünü daha önce kullanmadım ben. Yeni öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe - 2007
Öğrenmek için formülünüzü analiz etmeye çalışıyorum. topla.çarpım'dan sonra (( ile eğer ve * ile "ve" anlamında olduğunu öğrendim ki bu ufuk açıcı oldu. Biraz da kafa karıştırıcı :)

Formülü bana kısaca anlatmanızı istesem çok olur mu ? Ezbere kullanmaktansa mantığını anlamak istiyorum.

Formülü değerlendir butonu ile bakmaya çalıştım. Aslında çok güzel bir akışı var fakat tecrübem olmadığı için daha sonraki kullanımlarda mantığını anlamaya çalışıyorum.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

'Formülü değerlendir' yazılan formülün hesap adımlarını incelemek ve nasıl çalıştığını anlamak açısından oldukça faydalıdır. Doğru yerden başlamışsınız.

Topla.Çarpım içindeki 1. ifade; seçilen tarihin K sütununda küşük_eşit olanlarını alır,
2.ifade seçilen tarihin L sütununda büyük_eşit olanlarını alır.
Bunlar doğru ve yanlış veya 1 ve 0 sonuçlarını döndürür.
1x1 olan satır hangisi ise o satır nosunu veren değer ile çarpar.
Sonuç aradığınız satır olacaktır.
Bu da M sütunundaki veriye karşılık gelir.

Kısacası Topla.Çarpım ile 1x1xSatır() değerini buluruz, Dolaylı fonksiyonu ile bu satırın M sütunundaki veriye ulaşırız.