Tarih ve saati tek kolonda birleştirmek

Excel Vers. ve Dili
İngilizce Excel2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10.11.2019
Ekteki dosyada A kolonunda tarih, B kolonunda saatler var. İkisini birleştirip dosyada sarıya boyadığım şekliyle elde etmek istiyorum. Basit haliyle hücre adreslerini & ile birleştirdiğimde olmadı.. Ayrıca, TEXT ve CONCATENATE ile de denedim olmuyor.. Zannedersem benim tarih ya da saatler göründüğü formatta değil.. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Hücre biçimini, İSTEĞE UYARLANMIŞ kısmını kullanarak gg.aa.yyyy ss:dd olarak ayarlayın ve bu hücreye =A2+B2 formülünü uygulayın.
Sizin kullandığınız yöntemin sonucu oluşan değer METİN, belirttiğim yöntem sonucunda elde edilen sonuç ise esas olarak SAYIdır.
.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
A2+B2 formülü işinizi görecektir. Hücreye formülü uyguladıktan sonra hücre biçimini istediğiniz şekle göre uyarlayınız.
Metin olarak girmek isterseniz de =METNEÇEVİR(A2+B2;"gg.aa.yyyy ss:dd") formülünü kullanabilirsiniz.
İyi çalışmalar...

Düzeltme: Ömer BARAN benden önce davranmış. Metneçevir alternatif olsun.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
İngilizce Excel2016
10.11.2019
İlginize teşekkür ederim. Ancak, bu iki yöntemi daha önce denemiştim. Ekte tekrar dosya üzerinde gösteriyorum. Çok basit gibi görünen bu işlemi yapmaya engel bir hücre yapım var galiba... ya da benim gözden kaçırdığım bir husus var.. Dosya üzerinde yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
A sütunundaki verileriniz tarih gibi görünse de METİN.
Bu nedenle; basitçe =1*A2+B2 veya =SAYIYAÇEVİR(A2)+B2 ya da =TARİHSAYISI(A2)+B2 şeklinde deneyin.

Excel Vers. ve Dili
İngilizce Excel2016
10.11.2019
Ömer bey rica etsem ekteki dosyaya tekrar göz atabilir misiniz? Önerdiğiniz tüm yöntemleri denedim, ancak olmadı.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Dosya ekte.
Formüller menüsündeki Hesaplama Yöntemi'nin OTOMATİK olmasını sağlayınız.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
İngilizce Excel2016
10.11.2019
Teşekkürler Ömer Bey.. epey bir uğraştırmışım sizi.. sizin gönderdiğiniz dosyayı açınca yine bende işlem sonuçlarınız başarısız geldi.. Seyit beyin ekran görüntüsünden daha önce dikkat etmediğim bir şeyi farkettim.. İngilizce excel (office 365) kullanıyorum. dosyadaki tarihlerdeki ayraç işareti nokta(.), benim excel ingilizceden dolayı standart (-) işaretini beklediği için (Seyit beyin önerdiği dahil) hiç bir şekilde tarih olarak görmüyordu. Bende tarih kolonunda tüm noktaları çizgi ile replace yaptım.. sorun kalmadı.. Tekrar katkı sağlayan herkese teşekkür ederim..