Tarihe Göre TCMB Döviz Kuru Aldırma

altın üye değilim ama tarih girerek eski kurları da listeleyebileceğim üyeliksiz ulaşabileceğim bir versiyonu yok mu ? hangi kurları getirmesi gerektiğini ben belirlemek isterim. paylaşmak isteyen ulaşabilir mi bana ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
#17 nolu mesajımda ki dış bağlantıyı yeniledim. Oradan indirip inceleyebilirsiniz.

mustilem23

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 ProPlus 64 bit
Korhan bey merhaba ,

Yeni konu açmak istemedim aynı bağlamada bir konu olduğu için sizin emek vermiş olduğunuz TCBM Merkez kuru tarihli .xlsm dosyanıza bir ilave olarak https://tr.investing.com/crypto/ethereum/historical-data sitesinden bir veride getirtebilmek mümkün müdür ?

Aynı excel'e iki ayrı siteden veri çekmek istiyorum epey kurcaladım lakin bir sonuç elde edemedim yardımcı olabilir misiniz rica etsem .
Şablon olarak aşağıdaki gibi excel oluşturdum.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Hangi veriyi çekmek istiyorsunuz?

mustilem23

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Korhan bey merhaba ,

Bu sitedeki yada verisi alınabilen bir sitedeki tarihe göre o günkü en yüksek değeri alabilmek istiyorum .
İşin açıkçası mahallede bir bit... furyası var şuan için 2 yöntem var elimizde günlük al sat bir bot mekanizmalı bunun kar zararını hesaplayacağız .
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/ethereum/historical-data/ bu site sanırım daha açık veriye sahip burada ki yüksek ve açık* fiyatlandırmasını bir sütuna getirtebilmek mümkün müdür ?

Kod:
<th class="stickyTop" style="top: 64px;">Yüksek</th>

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Deneme yaptım fakat sayfada görünen verilere erişimi sağlayamadım. Belki bu işlerle uğraşan diğer arkadaşlar destek verebilirler.

mustilem23

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Korhan Bey ,Haluk bey ,

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim , kodlama hakkında yardımcı olabilir misiniz rica etsem ,

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Haluk bey bir Api'den bahsetmiş. Benim çok hakim olduğum bir alan değil maalesef.

Ama anladığım kadarıyla bu sitelerden veri çekebilmek için ilgili api koduna sahip olmanız gerekiyor. Yanılıyorsam zaten @Haluk bey düzeltecektir.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Korhan Bey, herhangi bir şeye gerek yok. Sözkonusu URL'i incelediğimde, web sayfasının 29 No'lu mesajımda verdiğim linkteki Web API'sinden beslendiğini gördüm ve API'nin URL'ini de yazdım.

İşin zor kısmı bu tespiti yapmaktı. Artık gerisi, bu URL'deki JSon verilerini çekmek.....

Verileri Excel'e almak isteyen olursa, ufak bir ücret karşılığında o konuyla da uğraşabilirim....

Edit: Yapılmış dosyanın animasyonu aşağıdadır... (Bitcoin için son 15 günlük market verileri)

TempHD.gif

.

.

Son düzenleme:

mustilem23

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Merhaba ,

ilgileriniz için teşekkürler , bahsettiğim gibi biz bu işi öyle olsun deneme amaçlı muhabbet olsun diye yapıyoruz çok büyük meblalar ile giriş yapsak yada bu işin borsasını yapsaydım exceli satın almak isterdim emekleriniz için tekrara teşekkürler.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Eğer Google Sheets'de benzer işleri yapmak isterseniz, kişisel blogumda yer alan aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz....

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
32 No'lu mesajdaki belirtilen animasyona ait dosya ektedir....

Bitcoin (BTC)'nin son 15 günlük market (piyasa) verilerini listeler....

.

Ekli dosyalar

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Alternatif;

Harici Link (Silinebilir) ; https://we.tl/t-UI7s0CHTuP

KTF kullanımı;

=TCMB_KURU(Para_Birimi;Tarih;Kur_Tipi)

Kur_Tipi parametresinde aşağıdaki ifadeler kullanılmalıdır,

DA - Döviz Alış
DS - Döviz Satış
EA - Efektif Alış
ES - Efektif Satış

Örnek kullanımlar;

=TCMB_KURU("EURO";"01.04.2020";"DA")
=TCMB_KURU("ABD DOLARI";"15.04.2020";"EA")
=TCMB_KURU("ABD DOLARI";BUGÜN();"EA")
Korhan Ayhan üstadım, kod harika olmuş, tebrikler. Acaba "Alım Satıma Konu Olmayan Dövizlere İlişkin Bilgi Amaçlı Kurlar" için de uyarlanması mümkün müdür

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Ekteki dosyada fonksiyona ilgili parametreleri ekledim. Deneyebilirsiniz.

Fonksiyon verileri internetten çektiği için çoklu satırlı dosyalarda kullanmamanızı tavsiye ederim. Bu tarz dosyalarda performans kaybı ve yavaşlama yaşamamak için butona tıklandığında tarih aralığına göre anlık veri çeken ve forumda daha önce paylaşılan teknikleri kullanmakta fayda vardır.

Ekli dosyalar

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Merhaba,

Ekteki dosyada fonksiyona ilgili parametreleri ekledim. Deneyebilirsiniz.

Fonksiyon verileri internetten çektiği için çoklu satırlı dosyalarda kullanmamanızı tavsiye ederim. Bu tarz dosyalarda performans kaybı ve yavaşlama yaşamamak için butona tıklandığında tarih aralığına göre anlık veri çeken ve forumda daha önce paylaşılan teknikleri kullanmakta fayda vardır.
Üstad çok teşekkürler harika bir çalışma sağlıcakla kalın