Tarihi güne çevirme ve tablosuz veri saklama

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Merhaba arkadaşlar,

Sorularımın cevabı eminim çok basit. Ama bilemeyince aşılmaz bir dağ gibi oluyo malesef; Forumdaki örnekleride inceledim ama yok galiba kimseye böyle bişey lazım olmamış. :) Excelde böyle bir konu okumuştum ama onuda bulamadım.

Hazırladığım bir formda textbox girilen herhangi bir tarihin başka bir textbox ta hangi güne denk geldiğini yazması gerekiyo. ama bir türlü beceremedim.
İkinci husus; Bir veri tabanı tablosu kullanmadan forma girdiğim en son verilerin hafızada kalmasını nasıl sağlarım. Bir örnek ekledim yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi Çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın kuva i milliye23,

Aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

Kod:
Private Sub Form_Current()
Me.Metin2 = Format(Me.Metin0, "dddd")
End Sub
Private Sub Form_Load()
End Sub
Private Sub Metin0_AfterUpdate()
End Sub
Verileri saklama yeri tablolardır. Neden tablo kullanmak istemiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Teşekkürler Sayın Modalı,

Tablo kullanmak istemeyişimin nedeni: Bu formla sadece resim olarak forma aktardığım bir belgenin pc ortamında tanzim edilebilmesi için. Resim üzerinde Yaklaşık 150 civarı kutucuk var tablo yapmak çok vakit alacak ve kullanılmayacak sadece formun kapandığında her textbox un en son girilen veriyi hafızada tutabilmesi işimi görecekti ki bu bazen başka bilgilere ulaşabilmek için formu kapamam gerekiyo tekrar açtığımda haliyle bütün bilgiler gitmiş oluyo.. İlginize tekrar teşekkürler. İyi Çalışmalar