TARTIŞMA

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
TARTIŞMA

• Doğal tam sayıların adedi sonsuzdur.
  • Tam sayıların adedi sonsuzdur.
  • Rasyonel sayıların adedi sonsuzdur.
  • Tek sayıların adedi sonsuzdur.
  • Çift sayıların adedi sonsuzdur.
  • Asal sayıların adedi sonsuzdur.
  • Asal olmayan sayıların adedi sonsuzdur.
  • Ardışık iki sayı arasındaki ondalıklı sayıların adedi sonsuzdur.
  • Ardışık olmayan iki sayının arasındaki ondalıklı ve ondalıklı olmayan sayıların adedi sonsuzdur.
Matematikçi ve matematikçi olmayanların görüşlerini alabilir miyim?

.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Matematikçi olmayan biri olarak asal sayı haricinde kesinlikle doğrudur diyorum. Çünkü her zaman A sayısından büyük A+1 ve A+2 (negatifler için tam tersi) sayısı mevcuttur. Rasyonel/ondalıklı sayılar için de virgülden sonra sınırsız basamak ilave edilebilir.

Asal sayılardan emin değilim, muhtemelen onlar da doğrudur ama ispatını bilmiyorum.

uyelik.ben

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 2020
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-05-2025
Hocam mühendisim, bahsettiğiniz sonsuzluk kavramı matematikte limit ve süreklilik kapsamında incelenir.

http://www.istembil.com/matematik-1/bolum1/ basit bir anlatımla linkten açıklamalara ulaşabilirsiniz.

Sınırlarımızın olduğu gerçeği aşağıdaki haberde var.
"
Dünya Pi sayısı rekorunu 31 trilyon basamağı hesaplayan Google çalışanı kırdı

Dünya rekorunu getiren Pi hesaplaması için 170 terabyte veri kulanıldı. Bu büyüklük, 34 milyon şarkı dosyasının büyüklüğüyle eşdeğer. Hesaplamanın tamamlanması ise 121 günde gerçekleşti.

Iwao'nun bundan sonraki hedefi, rekorunu geliştirmek.

Emma Haruka Iwao, "Pi'nin sonu yok. Yeni alt basamakları bulmayı çok isterim" diyor. "

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.
Benim görüşlerim.

Cantor'a göre, halk deyimiyle "Benim sonsuzum senin sonsuzunu döver." Yani Sonsuzluk farklı boyutlardadır. Zamanında kendisini derin bunalımlara sürükleyen Cantor’un bu tehlikeli düşünceleri bugün tüm matematik araştırmacılara tarafından kabul görmektedir.

Kaynak

https://www.scientificamerican.com/article/strange-but-true-infinity-comes-in-different-sizes/

Diğer taraftan, Öklid (Euklides)'ten beri asal sayıların sonsuz olduğu kabul edilir.

Asal sayılar hakkındaki pek çok soru günümüzde hâlâ cevaplanamamaktadır. Asırlardır asal sayılar üzerinde bir çok teorem ortaya atılmış, asal sayıların bulunması için çeşitli formüller üretilmeye çalışılmıştır. Fakat bunların hepsinin yanlış olduğu kanıtlanmıştır.

Günümüzde asal sayıları veren bir matematik formülü bulunmamaktadır. Sayılar Teorisi'nin en önemli uğraşısı asal sayılar hakkındaki bu tür sorulardır.

.