TCMB kurlarını tabloya yazdırma.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın oaltun,

Ben de epey araştırdım ama olmuyor ne yazık ki. Excelin bir özelliği. Ama tabi bir excel kitabı oluşturup içine atarsınız. Ondan sonra da o sayfanın belirli verilerini accessden çağırırsanız olur gibime geliyor.

Ama tabi hiç access 2003 kullanmadım. birşekilde orada oluyorsa bilemem. Çünkü xml baya bir esneklik eklemiş. Eğer sonuca ulaşırsanız bizim de haberimizolsun.

İyi çalışmalar :D

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın oaltun,

Access'e direkt siteden alınır mı? Bilmiyorum.

Ancak Excel'den Access'e yapılabilir. Şöyleki;

1. Bir excel dosyasının bir sayfasında Veri / Dış Veri Al / Yeni Web Sorgusu'undan sonra, Yeni Web Sorgusu ekranının adres bölümüne http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.html adresini girin. Git dedikten sonra istediğiniz sayfa gelecek. Buradan sarı okları tıkladıktan sonra Al deyip başlangıç hücresi seçin ve tamam deyin.

2. Kitabın bir başka sayfasına bilgi içeren sayfanıza link vererek Access'e uygun tablonuzu yapın.

3. Access dosyanızda bu sayfaya Link Table oluşturarak bu tabloyu Access'e aktarın ve böylece Access'e kurları aktarmış olursunuz.

4. Excel dosyanızı her güncellemede kurlar otomotik olarak Access dosyanızda da güncellenecektir.

Umarım bildiğiniz şeyleri anlatmamışımdır.

Excel Vers. ve Dili
Sayın yurttaş,

Birde Excel de biçimlendirme problemini nasıl aşacağımızı söylerseniz memnun oluruz.

İyi günler :D

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Birde Excel de biçimlendirme problemini nasıl aşacağımızı söylerseniz memnun oluruz.
Burada biçimlendirmeden kastınız ne? Onu anlayamadım.

Ekte basit bir örnek dosya gönderiyorum. Buna benzer diğer veriler de değişik sayfalarda yapılabilir. Kaldı ki bir sürü formüllerle bazı istenmeyen karekterler de yok edilebilir. Örneğin "1"ler gibi. Burada Access'e linklenecek sayfa sayfa 2'dir.

Excel Vers. ve Dili
Sayın yurttaş,

Aradığım buydu. Teşekkür ederim.

Ancak mesela ABD dolarının değeri 1,5670 olması gerekirken 1000 lik ayraçla 15.670 görünüyor, Bunu nasıl düzeltebiliriz. Biçimlendirme derken bunu kasediyordum.

Şimdiden sağolun

İyi çalışmalar :yazici:

Değerli arkadaşlar,

İlginiz ve zaman ayırıp bilgilerinizi bu ortanda paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu foruma yeni üye oldum. Access konusunda gerçekten çok işe yarayacak bilgiler var.

Ayrıca 2. sayfadaki rakamları 10000'e bölerek sorunu çözdüm zannedersem.

İyi çalışmalar,

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın modalı,

Bütün iş excel'in hücrelerine yerleştirmek ondan sonrası formüllerle, macro ile dilenilen şekile sokulabilir.

Bakın. Sayın oaltun hemen çözümü bulmuş.

Ayrıca 2. sayfadaki rakamları 10000'e bölerek sorunu çözdüm