Çözüldü TCP/IP ayarları penceresi

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis Profesyonel 2019 x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-03-2020
Merhaba arkadaşlar;

TCP/ IP ayarları penceresinde otomatik IP ve DNS yi command buton kullanarak nasıl işaretleyebilirim?

Yardımcı arkadaşa teşekkürler

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Hiç anladığım/uğraştığım mevzular değil ancak; nette rastladığım,
aşağıdaki adresten ulaşacağınız sayfanın alt kısmındaki kod, belirttiğiniz konu ile ilgili sanırım.

UYARI:
İsteğiniz, REGEDIT (Kayıt Defteri) dosyasına müdahale anlamına geliyor.
Bu nedenle bu ayarlarda değişiklik yapacak kodlarla uğraşmanızı pek tavsiye etmiyorum doğrusu.

https://stackoverflow.com/questions/27774498/set-ip-and-dns-to-use-dhcp-from-wmi-in-vb-net
.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Bu işi yaparken;

1) Bahsettiğiniz TCI/IPv4 mü? (Cevabınız muhtemelen "Evet" olacak ama yine de teyit etmek için sordum)

2) Kablosuz ağ üzerinde mi çalışıyorsunuz?

3) Excel yerine bir "bat" dosyasıyla yapmak işinize yarar mı? (Herhangi bir IP adresi atanabilir ve istenildiğinde eski haline getirmek üzere)

.

Excel Vers. ve Dili
26-03-2020
Ömer BARAN;

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces"

EnableDHCP nın değerini değiştirince otomatik Ip aldı.

Çok teşekkür ediyorum. Tamamdır... Elinize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
26-03-2020
Bu işi yaparken;

1) Bahsettiğiniz TCI/IPv4 mü? (Cevabınız muhtemelen "Evet" olacak ama yine de teyit etmek için sordum)

2) Kablosuz ağ üzerinde mi çalışıyorsunuz?

3) Excel yerine bir "bat" dosyasıyla yapmak işinize yarar mı? (Herhangi bir IP adresi atanabilir ve istenildiğinde eski haline getirmek üzere)

.
Evet. Bat dosyası da işime yarar. Ama "Ömer BARAN" arkadaşımızın vermiş olduğu linkten bir çözüm yolu bulmayı başardım.

Çok teşekkür ediyorum Haluk bey.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Eyvallah, kolay gelsin.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
12-02-2029
Sayın k0081 Arkadaşım,
Oluşturduğunuz bat dosyasını paylaşır mısınız?
Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
26-03-2020
Tevfik bey;

Ben bat dosyası oluşturmadım. Vb6 ile küçük bir program hazırladım. onu paylaşabilirim ?

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Çok memnun olurum,
Saygılarımla

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Sayın k0081 Arkadaşım,
Oluşturduğunuz bat dosyasını paylaşır mısınız?
Saygılarımla

Tevfik Bey; "Bat" dosyası hazırlamak benim fikrimdi. Bu tür işlerde "bat" dosyaları hazırlayıp, kullanmak daha hızlı ve daha kestirmeden sonuca ulaşmanızı sağlar.

Bu iş için hazırladığım 2 adet "bat" dosyası var. Bunlardan "Change_IP.bat" dosyası, yukarıda 3 No'lu mesajımda belirttiğim işleri (Kablosuz Ağ'da) yapar. Diğer "Reset_IP.bat" dosyası ise; IP'nin otomatik olarak alınmasını sağlar. Bu IP adresleri lokal network IP adresleridir...

Dosyaları çalıştırmak için ekli RAR dosyasını açıp, içindekileri bilgisayarda bir yere kaydettikten sonra söz konusu "Change_IP.bat" dosyası üzerinde sağ-klik yapıp, dosyayı "Admin-Yönetici" olarak çalıştırmanız gerekir. Dosya çalıştırıldığında, söz konusu "bat" dosyasının içinde tariflenen IP, mask, Gateway, DNS .... vb ayarları değiştirilecektir.

Bu değerlerin otomatik olarak sistem tarafından belirlenmesi için bu kez; "Reset_IP.bat" dosyasını yine sağ-klik yapıp "Admin-Yönetici" olarak çalıştırmanız gerekmektedir.

Ayrıca; eğer isterseniz; ekli dosyalar arasında bulunan Excel dosyasındaki sayfa üzerinde yer alan butonlar yardımıyla söz konusu "bat" dosyaları çalıştırılabilir. Böylece, yapılan işe kolaylık ve görsellik katmış olursunuz. İlgili butonlara tıkladığınızda; sizden "Admin-Yönetici" şifrenizin girilmesi istenecektir.

"Change_IP.bat" dosyası içindeki IP, mask, Gateway, DNS .... değerlerini kendinize uygun olanlarla değiştirmek için; "bat" dosyasının üzerinde sağ-klik yapıp, "Edit-Düzenle" menüsü ile dosyayı metin editöründe açıp, içinde yazılan değerleri değiştirebilirsiniz. Şunu da belirteyim ki; doğru değerleri girmezseniz, internete bağlanamazsınız ....

Kodların çalıştırılmasından sonra yapılan ayarlar aşağıdaki resimlerde belirtilmiştir;

Changed_IP.png

Reset_IP.png

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Sayın k0081 ve Sayın Haluk Hocalarım,
Her ikinize de çalışmalarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Önümüzdeki hafta dosyaların çok işime yarayacağını düşünüyorum.
Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
26-03-2020
Tevfik Bey; "Bat" dosyası hazırlamak benim fikrimdi. Bu tür işlerde "bat" dosyaları hazırlayıp, kullanmak daha hızlı ve daha kestirmeden sonuca ulaşmanızı sağlar.

Bu iş için hazırladığım 2 adet "bat" dosyası var. Bunlardan "Change_IP.bat" dosyası, yukarıda 3 No'lu mesajımda belirttiğim işleri (Kablosuz Ağ'da) yapar. Diğer "Reset_IP.bat" dosyası ise; IP'nin otomatik olarak alınmasını sağlar. Bu IP adresleri lokal network IP adresleridir...

Dosyaları çalıştırmak için ekli RAR dosyasını açıp, içindekileri bilgisayarda bir yere kaydettikten sonra söz konusu "Change_IP.bat" dosyası üzerinde sağ-klik yapıp, dosyayı "Admin-Yönetici" olarak çalıştırmanız gerekir. Dosya çalıştırıldığında, söz konusu "bat" dosyasının içinde tariflenen IP, mask, Gateway, DNS .... vb ayarları değiştirilecektir.

Bu değerlerin otomatik olarak sistem tarafından belirlenmesi için bu kez; "Reset_IP.bat" dosyasını yine sağ-klik yapıp "Admin-Yönetici" olarak çalıştırmanız gerekmektedir.

Ayrıca; eğer isterseniz; ekli dosyalar arasında bulunan Excel dosyasındaki sayfa üzerinde yer alan butonlar yardımıyla söz konusu "bat" dosyaları çalıştırılabilir. Böylece, yapılan işe kolaylık ve görsellik katmış olursunuz. İlgili butonlara tıkladığınızda; sizden "Admin-Yönetici" şifrenizin girilmesi istenecektir.

"Change_IP.bat" dosyası içindeki IP, mask, Gateway, DNS .... değerlerini kendinize uygun olanlarla değiştirmek için; "bat" dosyasının üzerinde sağ-klik yapıp, "Edit-Düzenle" menüsü ile dosyayı metin editöründe açıp, içinde yazılan değerleri değiştirebilirsiniz. Şunu da belirteyim ki; doğru değerleri girmezseniz, internete bağlanamazsınız ....

Kodların çalıştırılmasından sonra yapılan ayarlar aşağıdaki resimlerde belirtilmiştir;

Ekli dosyayı görüntüle 200922

Ekli dosyayı görüntüle 200923

Ekli dosyayı görüntüle 200922

Ekli dosyayı görüntüle 200923
Haluk bey & Tevfik bey;

İp_config.rar dosyasını , başka bir dosya paylaşım linkine ekleyebilirmisiniz?

Windows 10 hazırladığım kod çalışmıyor da....

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Merhaba Arkadaşım,
Sanırım istediğiniz bu.
İyi çalışmalar
IP_KOD

Tevfik_Kursun

Altın Üye