Tediye Bordrosu

parafudur

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20/04/2025
Ã?rnek dosyamı ekledim içinde yardım beklediğim konuyu yazdım. Bu konuyla ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

parafudur

Altın Üye
20/04/2025
Hayal Kırıklılğı

Arkadaşlar yardım beklediğim konu imkansız bişey mi yoksa saçma mı? Anlayamadım. En azından birilerinin bir fikir beyan etmesini beklerdim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyin. Sorunuzun birinci kısmında formüller ve doğrulama özelliği, ikinci kısmında ise makro kullanılmıştır.

parafudur

Altın Üye
20/04/2025
Ã?ncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim Leventm . Siteye olan güvenim tazelenmiş oldu.
Yaptığınız yardımla yapmak istediğimin hemen hemen hepsi olmuş. Fakat 1 nolu tediyeye 11. çeşit hesabı girerken mesaj vermiyor. Diğer tediyelerde de 11. çeşitte mesaj veriyor ama daha hesabın tamamını girmeden uyarıyı veriyor. Yani yukarıda kullandığım hesabın aynısını yazacağım hemen mesaj geliyor. Hesap numarasının en son kısmını yazınca vermeli. Çünkü hesap numarası yukarıdakiyle aynı olabileceği gibi başı ve ortası aynı olup sadece sonları farklı olabiliyor.
Bir de H O V sütünlarındaki doğrulamalardan neyi kasdettiniz anlayamadım. Çünkü förmül ya da sayı göremedim.
Bilgilerinizle insanlara faydalı olduğunuz için tekrar teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyada bir hata vardı onu düzelterek tekrar ekliyorum. Doğrulamayı yukarıda belirttiğiniz H,O ve V sütunlarına yazmıştım. Yani uyarı bu sütunları veri girildiğinde veriliyor, doğrulamaya yazılan formülü görmek için bu sütunlardan birinde bir hücre seçin ve veri-doğrulamayı tıklayın.

parafudur

Altın Üye
20/04/2025
Birinci Tediyede Uyarı halen gelmiyor. Bir de şunu sorayım her sütuna doğrulama koyabilirmiyim? Ve de nasıl yapmalıyım? Çünkü bazı hesaplar bütün sütunlara yazılırken bazıları 3 veya 4 sütuna kadar yazılıyor. Yani kimi hesap 120 5 2(3 sütun) , kimisi 426 5 9 7(4 sütun) kimisi de 320 9 7 4 120(5 sütun) şeklinde oluyor. Mesela 3 sütunlu bir hesabın 4. sütununu boş geçince(hesabın bittiği anlaşılacağından) uyarıyı devreye girebilir. (Bilemiyorum bu mümkün mü)
İlginize teşekkürler; bilgi ve emeğinize saygılar...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Mutemelen farklı işlemler yapıyoruz siz farklı sonuç elde ediyorsunuz, benim denemelerimde birinci tediyedede sorun yoktu. Doğrulamayı her sütuna uygulamanız mümkün ama dosyanızda hesap noyu ayrı hücrelere ayırmanız işi oldukça zorlaştırıyor, tek hücrede neden yazmıyorsunuz? Doğrulama içinde aşağıdaki linki inceleyin.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=3019

parafudur

Altın Üye
20/04/2025
Teşekkür ederim doğrulamayı da sayenizde hallettim. Þimdi de şöyle bir sorunum var. Yazdığınız makroyu diğer 2. ve 3. tediyeler için yapıyorum. Yani sadece satır sütun değerlerini değiştiriyorum ve üçü de çalışıyor. Ama bu belgeyi başka bilgisayara kopyaladığımda busefer de 2 ve 3. tediyelerin tablo oluşturma makrosu çalışırken 1. tediyenin makrosu run time error hatası veriyor ve de bazen yanlış aktarıyor. Anlayamadım. Dosyayı ekliyorum.
Sorularımla sıkmıyorumdur umarım hocam.