Tek bir formülle adres belirtmeksizin birden çok sekmenin toplamını almak

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14.01.2022
Merhaba

Ekte örneklemeye çalışarak anlattığım bir sorunum var, burada da kısaca değinmek gerekirse;

İlk ve son adında iki sekme oluşturuyorum "bu sekmeler arasında bıraktığım" diğer sekmelerde bulunan sabit bir hücreyi "her sekme için tek tek hücre adresi vermeksizin" =SUM(ILK:SON!C2) gibi bir formülle toplayabiliyorum buraya kadar sorun yok

... fakat formülü yine İLK ve SON mantığıyla SUMIF gibi bir işlem ile yapmak istediğimde çalıştıramıyorum

Örnek dosya üzerinde daha teferruatlı anlatmaya çalıştım, Yardımcı olmanız mümkünmü

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14.01.2022
İdris Bey çok Teşekkür ederim

Çalışmanızdan istifade ederek formülleri ekteki paylaşmış olduğum dosyanın özet kısmına işledim

Kullanım pratiğine yönelik aşağıda belirttiğim bir iki sorunum oldu, bu konularda beni yönlendirebilirmisiniz

* Kullanım esnasından yanlışlıkla yapısı bozulmasın diye "sayfa adı" listesini başka bir sekmeye alıp o sekmeyi gizledim. Sayfa olarak tanımlı satırların toplamı 12 adet, ve dosyada 12 den az sayfa olduğu zaman formül referans hatası veriyor, çözüm olarak tanımlı alanı sayfa adedine düşürmek yerine boş sayfalar oluşturup onları gizlemek gibi bir metod izleyebilirim fakat daha fonksiyonel bir çözüm varsa beni yönlendirmeniz mümkün mü.

* Dosya açıkken ikinci bir excel dosyası açtığımda sayfa adı listesi yeni açtığım excel dosyasındaki sayfaları listeleyecek şekilde otomatik olarak güncelleniyor, bu durum crtl+z veya herhangi bir hücrenin adını rasgele güncellediğimde düzeliyor bir nevi reffresh yapmak gerekiyor, geçici olarak sorunu bahsettiğim şekilde çözebiliyorum fakat yine daha fonksiyonel bir yönteme beni yönlendirmeniz mümkün olursa çok sevinirim.

* =sayfaadi(ROW(C7)) formülünün ingilizce exceldeki karşılılığını paylaşmanız mümkün mü

* Çok fazla şey istedim affınıza sığınıyorum, son olarak, dikkat ettiyseniz özet kısmında referans olarak kullandığım malzeme tipleri (örneğin "WS VİLLA") birden çok çekilist sayfasında alt alta listeleniyor, benzer bir formül ile üç veya daha fazla sayfada bulunan malzeme tiplerini özet sayfasındaki tabloya el ile yazmak yerine otomatik olarak listelemek mümkünmüdür, beni bu konuda da yönlendirebilirmisiniz

İyi akşamlar

Ekli dosyalar