Tek bir hücreyi sabit alarak formül oluşturma

Excel Vers. ve Dili
excell 2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-12-2019
Arkadaşlar merhaba;
Basit bir soru sormak istiyorum.Belli bir hücreyi sabit alarak formül oluşturmakla uğraşıyorum ama pek bilgim olmadığı için beceremedim. Durumu örnekle açıklamayı çalışayım. Şimdi kendi ürünlerim için maliyet hesabı yapıyorum mesela bende P115 hücresinde aldığım hammaddenin fiyatı var E2 hücresinde de hammadenin santim olarak boyu yer alıyor ve ben formülü F2 hücresine kuruyorum. Hammadenin metresi 3,35 TL. ürünün hazırlanmasından kullanılmak için gerekli olan boy 28 cm.(sadece 1 ürün için bu boy geçerli bunun gibi 750 çeşit ürün var ve hepsinin boyları farklı) bunun için şu formülü kuruyorum
=E2*P115/100 yapıyorum hesapladığım maaliyet çıkıyor fsakat hücrenin aşağısından çekmeye başladığım zaman formülde E2/E3/E4...... diye devam ediyor ama P115/P116/P117 de devam ediyor. Benim istediğim P115 hücresi sabit kalarak aşağıya doğru devam etsin.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Tr &
Office 2010 Tr
Merhaba,

Aslında bahsettiğiniz konu bir sorun değil Excel'in kullanıcılara büyük bir kolaylığı bence.. Tabii ki karşılaştığınız durumlar içinde ' Kilitleme ($) ' sistemi oluşturulmuş. Formül içinde bulunan bir başvurunun aşağıya yada yanlara çoğaltılırken kaymasını engellemek için formül çubuğundan ilgili hücreyi seçerek klavyenizden ' F4 ' tuşunu kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
excell 2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-12-2019
Çok teşekkür ederim. Gerçekten çok basitmiş. Bu konuda biraz cahil olunca,insan zorlanıyor maalesef :)