Tek sütündan çizilen grafikte X ve Y koordinatlarının yerinin değiştirilmesi..

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Merhaba arkadaşlar,
Zor olmadığını düşündüğüm ama hep aynı mantıkla düşenmekten mi nedir çözümü bulamadığım basit bir problemim var.
Ekli dosyada tek sütündaki değerlerden oluşturduğum basit bir grafik var. Sadece tarihleri aldım ve her tarihi bir sayacak şekilde grafik çizdi excel. Ben tarihler X ekseninde görünsün, sayılar Y ekseninde görünsün istiyorum yani transpose gibi birşey ama beceremedim.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
yardım

merhaba,

buna benzer bir sorum vardı...verdiginiz örnek dosyayı inceledim..burada anlamadıgım neden y degerini bulurken bu formulu yazdıgımız?
IF(OFFSET('Cevap-2'!$A$2;0;0;COUNTA('Cevap-2'!$A$2:$A$501))>0;ROW('Cevap-2'!$A$2:$A$501)-1;0)
A2 hucresinni bos yada dolu olup olmadıgını kontrol eden bir if yazdıgımızda calısmıyor? burada offset kullanmanızın amacı nedir?
if ($A2>0 ;ROW('Cevap-2'!$A$2:$A$501)-1;0) yazmak neden yeterli olmadı?
ayrıca formulu ad tanımlamasını nasıl yapıyorsunuz ve bunu grafik çiziminde nasıl kullanıyorsunuz? Ben name -define'da refers to kısmına = deyip formulu yazıp bir ad veriyorum.. Daha sonra grafikte series'de X degerlerini sayfadan seciyorum ve y degerlerinede =YDeger ( y degerlerine verdigim ad) diyorum ama olmuyor..nerede yanlış yapıyorum?
Konuyla ilgili degerli yardımlarınızı rica ediyorum..
Cok tesekkürler,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
buna benzer bir sorum vardı...verdiginiz örnek dosyayı inceledim..burada anlamadıgım neden y degerini bulurken bu formulu yazdıgımız?
IF(OFFSET('Cevap-2'!$A$2;0;0;COUNTA('Cevap-2'!$A$2:$A$501))>0;ROW('Cevap-2'!$A$2:$A$501)-1;0)
Sadece; ROW(A2:A501)-1 ifadesi, 1 ile 500 arasında değer üreten ve 500 adet veri içeren bir seri yaratır ... Yani, normal bir Excel fonksiyonundaki gibi tek bir değer döndürmez ...

Eğer, dediğiniz gibi, sadece bu ifadeyi formülde kullansaydım, Y eksenini refere alan 500 tane değerim olacaktı ... Oysa ki ben 500 tane değer değil, sadece tarihin yazılı olduğu hücrelerin referans alınmasını istemekteydim ... 500 ise sadece kapasite belirlemek için kullanılmıştır. 500 taneden daha fazla veri bu seri içinde değerlendirilemez.

Ama gerçek hayatta 500'den küçük değerler için de, 500 tane veriyi kullanmaktansa, 30 adet tarih yazılmışsa 30 adet, 45 adet tarih girilmişse de 45 adet veri Y ekseninde gösterilmelidir.

Örneği de incelerseniz, A sütununda sadece 10 adet tarih girilmiştir.

A2 hucresinni bos yada dolu olup olmadıgını kontrol eden bir if yazdıgımızda calısmıyor? burada offset kullanmanızın amacı nedir?
if ($A2>0 ;ROW('Cevap-2'!$A$2:$A$501)-1;0) yazmak neden yeterli olmadı?
ROW fonksiyonunu, OFFSET fonksiyonu ile sınarayarak kullanmamdaki amaç da budur ... Yani, Y ekseninde gösterilecek veri sayısını kısıtlamak...

Bu formülde kullandığım OFFSET fonksiyonu, tek bir değer üretmez ... Zaten üretmemesi için kullanılmıştır.

OFFSET fonksiyonu; -normal şartlarda-, =OFFSET(A1;1;2) şeklinde kullanırsanız, A1 hücresinin 1 sağında ve aynı zamanda 2 altında bulunan tek bir hücre değerini elde edersiniz. Ancak, benim formülde kullandığım OFFSET fonksiyonu, bu parametreleri 0,0 olarak geçmiştir yani kullanmamıştır.

Onun yerine, OFFSET fonksiyonunu ikinci amacı (veya faydası) kullanılmıştır.

OFFSET fonksiyonu, bir hücreden "sağa-sola" ve/veya "üste-alta" kaydırma anlamı taşıdığı gibi, bir hücre aralığını genişletme veya daraltma için de kullanılabilir

Mesela A2:A502 aralığındaki tüm değerleri görmek, A2 hücresinden başlayarak, 500 satır aşağıya kadar inmek gerekir ... Bunu sağlayan formül şudur : OFFSET(A2;0;0;502;1) .. Bu formülün ürettiği değer, A2:A502 aralığındaki tüm değerlerdir (tek bir değer değil) ...(Sondaki 1 yazılmasa da default olarak 1 kabul edilir)

Tekrar eski formüle dönecek olursak, ben A2'den başlayarak, en son dolu hücreye kadar, bütün değerleri görmek istiyordum. Bunun için de yukarıda elle yazdığım 502 değerini COUNTA fonksiyonu ile hesapladım ... Böylelikle, her zaman A2:A502 aralığı değil, veri eklendikçe değişen, (örneğin, A2:A11, bir sonraki gün A2:A27 vs gibi ...) dinamik bir alan yaratmış oldum ...

Formüle son defa bakacak olursak ve OFFSET'le set ettiğimiz alanın A2:A10 olduğunu düşünürsek;

Eğer A2:A10 arasındaki değerlerden herhangi biri 0'dan büyükse, satır numarasını (bir eksik) yaz ... Değilse, 0 yaz ...

Formüle göre, 10.Satırdan sonraki tüm değerler, N/A (YOK) hata değeri üretir ... Üretmesini de isteriz ... Doğaldır ...

ayrıca formulu ad tanımlamasını nasıl yapıyorsunuz
Bunun için Menüden, Ad->Tanımla (Name-Define) yapmanız yeterli ... Ad yazdıktan sonra, En alttaki kutucuğa, formülünüzü yapıştırın veya yazın. (Benim tercihim, formülü, sayfadaki hücrede yazıp, bunu kutucuğa kopyalama yönündedir)

Kod:
ve bunu grafik çiziminde nasıl kullanıyorsunuz? Ben name -define'da refers to kısmına = deyip formulu yazıp bir ad veriyorum.. Daha sonra grafikte series'de X degerlerini sayfadan seciyorum ve y degerlerinede =YDeger ( y degerlerine verdigim ad) diyorum ama olmuyor..nerede yanlış yapıyorum?
Eğer bir AD'ı, grafikte kullanmak istiyorsanız, notasyon şu şekilde olmalıdır.

=ÇalışmaKitabınınAdı.xls!TanımladığınızAd

Örneğin, benim verdiğim örnek için, =65042.xls!Y_Degerleri

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
çook tesekkür ederim..