Tek tuşla iki renk arasında geçiş yapmak

Ylcnyldrm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
microsoft office professional plus 2016 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-07-2027
Merhabalar ben Örneğin "f4" tuşuna bastığımda hücre sarı olsun tekrar "f4" tuşuna bastığımda beyaz olsun istiyorum mümkünümdür acaba. Teşekkürler

Ylcnyldrm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
14-07-2027
Merhaba.
Linkteki konuyu okuyup yapabilirsiniz.

Makro Kaydedici
Merhaba makro ile olanı kullanıyorum lakin makro ile yapınca Ctrl+... Kombinasyonlu tuş atamak gerekiyor ve hem sarı yapmak için hem beyaz yapmak için iki tane Ctrl+... Kombinasyonlu tuş yapıyoruz bu şekilde kullanıyorum zaten fakat dediğim gibi sadece "f4" Tusuna basarak iki renk arasında geçiş yapması konusunda yardım arıyorum, Teşekkürler.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Aşağıdaki kodları bir modüle kopyalayın:

PHP:
Sub renkle()
If ActiveCell.Interior.Color = vbYellow Then
    ActiveCell.Interior.Color = xlNone
Else
    ActiveCell.Interior.Color = vbYellow
End If
End Sub
Aşağıdaki kodları da bu işlemi kullanmak istediğiniz sayfanın kod bölümüne kopyalayın:

PHP:
Private Sub Worksheet_calculate()
Application.OnKey "{F4}", "renkle"
End Sub
O sayfada hücre seçiliyken F4 tuşuna bastığınızda istediğiniz şekilde renklendirme yapar.

Kodu Calculate dışında autoopen ya da başka prosedürlere de ekleyebilirsiniz ama hangisinde en düzgün çalışır bilemem. Deneye yanıla bulursunuz artık.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Merhaba makro ile olanı kullanıyorum lakin makro ile yapınca Ctrl+... Kombinasyonlu tuş atamak gerekiyor ve hem sarı yapmak için hem beyaz yapmak için iki tane Ctrl+... Kombinasyonlu tuş yapıyoruz bu şekilde kullanıyorum zaten fakat dediğim gibi sadece "f4" Tusuna basarak iki renk arasında geçiş yapması konusunda yardım arıyorum, Teşekkürler.
Bu arada bu işlem için iki ayrı makroya gerek yok, verdiğim örnekteki gibi if sorgusuyla "sarıysa beyaz yap, sarı değilse sarı yap" şeklinde tek makro ve tek düğmeyle yapabilirsiniz.

Ylcnyldrm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
14-07-2027
Bu arada bu işlem için iki ayrı makroya gerek yok, verdiğim örnekteki gibi if sorgusuyla "sarıysa beyaz yap, sarı değilse sarı yap" şeklinde tek makro ve tek düğmeyle yapabilirsiniz.
Teşekkürler deniyeceğim.