Tekrarlanan veriler

Excel Vers. ve Dili
2019 english
Merhabalar

R2 sayfasındaki g sutunünda isimler var ( revire gelenlerin listesi )ben R3 sayfasındaki grafiğin alt kısmına revire en çok gelen 5 kişinin ID ismini birim ve görevini yazdırmak istiyorum konu hakkında yardımcı olabilir misiniz dosya linki

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İŞ: 2021 Win Eng
Kod:
Sub xlTR_193052_top5_list()
'VBE / Tools / References / Microsoft ActiveX Data Objects x.x Library işaretlenmeli

Dim cn As New ADODB.Connection, rs As New ADODB.Recordset
    Dim fName As String, strSQL As String
    Dim j As Integer

fName = ThisWorkbook.FullName

cn.Open ("Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" & fName & ";Extended Properties=""Excel 12.0;HDR=Yes;IMEX=1""")

strSQL = "SELECT q.*, t.[AD SOYAD], t.[GÖREV], t.[BİRİM] FROM (SELECT TOP 5 [ID NO], COUNT([ID NO]) AS Adet FROM [R2$] GROUP BY [ID NO] ORDER BY COUNT([ID NO]) DESC)  AS q LEFT JOIN [R2$] AS t ON q.[ID NO] =  t.[ID NO];"

rs.Open strSQL, cn, adOpenStatic, adLockReadOnly

With Worksheets("R3")
        For j = 1 To rs.Fields.Count
            .Cells(32, 7 + j).Value = rs.Fields(j - 1).Name 'fields koleksiyonu base 0 olduğu ve j 1'den başladığı için -1
        Next j
        .Range("H33").CopyFromRecordset rs
    End With

rs.Close
    cn.Close

End Sub

Excel Vers. ve Dili
2019 english
Merhaba

Çok teşekkür ederim .

Microsoft ActiveX Data Objects 6,1 Library sectım
ama automation hatası alıyorum .

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Rica ederim.
ben 2.8 ve 6.1 ayrı ayrı denedim. ikisinde de çalıştı.

Automation error'ün bir çok nedeni olabiliyor. özellikle network dosyalarında çalışırken.
VBE'de F8 ile satır satır ilerleyip hangi satırda hata verdiğini söyleyebilir misiniz?
O şekilde araştıralım.

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
veya referanssız aşağıdaki şekilde de denemek mümkün.

C#:
Sub xlTR_193052_top5_list_v2()

With CreateObject("ADODB.Recordset")
        .Open "SELECT q.*, t.[AD SOYAD], t.[GÖREV], t.[BİRİM] FROM (SELECT TOP 5 [ID NO], COUNT([ID NO]) AS Adet FROM [R2$] GROUP BY [ID NO] ORDER BY COUNT([ID NO]) DESC) AS q LEFT JOIN [R2$] AS t ON q.[ID NO] =  t.[ID NO];", _
        ("Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" & ThisWorkbook.FullName & ";Extended Properties=""Excel 12.0;HDR=Yes;IMEX=1""")
        Worksheets("R3").Range("H32").CopyFromRecordset .DataSource
    End With

End Sub

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2019 english
2. yide denedim
.Open "SELECT q.*, t.[AD SOYAD], t.[GÖREV], t.[BİRİM] FROM (SELECT TOP 5 [ID NO], COUNT([ID NO]) AS Adet FROM [R2$] GROUP BY [ID NO] ORDER BY COUNT([ID NO]) DESC) AS q LEFT JOIN [R2$] AS t ON q.[ID NO] = t.[ID NO];", _
("Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" & ThisWorkbook.FullName & ";Extended Properties=""Excel 12.0;HDR=Yes;IMEX=1""")

bu satırda hata veriyor bu kes hem automatıon hatası hemde unspesified hatası vermekte

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
ikinci kodu da benim pc'de (iş yeri) sorunsuz çalıştığını gördükten sonra atmıştım.

R2 sayfasındaki sütun başlıkları yüklediğiniz dosyadaki gibi mi?
arada boşluklu ID NO ve AD SOYAD şeklinde mi?
bir buna bakın.

bir de network folder'ında çalışıyorsanız dosyayı bilgisayarın sabit diskine kopyalayarak deneyin.
aklıma gelen diğer husus ise başka bir pc'de denemek.

Excel Vers. ve Dili
2019 english
valla sizi uğrastırdım kusura bakmayın biraz daha deneyeceğim belki farklı bir yöntem yaparım çok teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Alternatif olarak yardımcı sütun kullanarak ürettiğim çözümü deneyebilirsiniz.

Öncelikle R2 sayfasında X2 hücresine aşağıdaki formülü uygulayınız. Ben 10.000 satırlık bir veri için tasarladım. Siz kendinize göre formüldeki 10000 değerlerini değiştirip kullanabilirsiniz. Sonra bu formülü ihtiyacınız kadar alt hücrelere sürükleyiniz.

C++:
=EĞER(EĞERSAY($F$1:F2;F2)=1;EĞERSAY($F$2:$F$10000;F2)+SATIR(A2)/10000;"")
Bu formül size büyüklük indexi oluşturacaktır.

Daha sonra R3 sayfasında H33 hücresine aşağıdaki formülü uygulayınız. Formülü aşağı ve sağa doğru sürükleyiniz. Formül içindeki >5 değeri ile oynayarak listeyi genişletip-daraltabilirsiniz.

C++:
=EĞER(SATIRSAY($H$33:$H33)>5;"";EĞERHATA(İNDİS('R2'!$A$2:$WE$10000;KAÇINCI(BÜYÜK('R2'!$X$2:$X$10000;SATIR(A1));'R2'!$X$2:$X$10000;0);SÜTUN(F$1));""))

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
esatağfurullah. umarım ihtiyacınız çözülür.

Excel Vers. ve Dili
2019 english
Çok teşekkür ederim