TELEGRAM

kardelen79

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-06-2025
arkadaşlar geçen sormuştum ama kimse yorum yapmadı telegram vasıtasıyla excelden nasıl görüntü alırız bilgisi olan arkadaşımız var mı

kardelen79

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-06-2025
Görmeyen arkadaşlar olur diye konuyu on sıralara cikardim

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar

Excel üzerinden telegram gruplara mesaj gönderiyorum. Fakat şu anki durum biraz farklı.
Telegram üzerinden bir mesaj gönderip bu mesaj ile excell in tetiklenmesini sağlayabilir miyiz?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Selamlar

Excel üzerinden telegram gruplara mesaj gönderiyorum. Fakat şu anki durum biraz farklı.
Telegram üzerinden bir mesaj gönderip bu mesaj ile excell in tetiklenmesini sağlayabilir miyiz?
Merhaba;

Telegrama nasıl mesaj gönderiyorsunuz? Arada Api mi var?

Excel'in tetiklenmesi dediğiniz açık olan Excel dosyası üzerinde bir uyarı, bir fonksiyonu falan çalıştırmak mı Telegram üzerinden olan mesajı dinleyerek?

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
ma nasıl mesaj gönderiyorsunuz? Arada Api mi var?

Excel'in tetiklenmesi dediğiniz açık olan Excel dosyası üzerinde bir uyarı,

sn beab telegrambot diye arama yaparsanız farklı bir çok yol var.
Alttaki bunlardan bir tanesi

Ben ise telegramdan bir cevap yazdığımda excel den buna karşılık tekrar mesaj atmak istiyorum..
Bu konuda destek olabilecek var ise sevinirim.

Kod:
Sub SendMessage()

Dim objRequest As Object
Dim strChatId As String
Dim strMessage As String
Dim strPostData As String
Dim strResponse As String

strChatId = chatid
strMessage = "Merhaba"
strPostData = "chat_id=" & strChatId & "&text=" & strMessage

Set objRequest = CreateObject("MSXML2.XMLHTTP")
With objRequest
.Open "POST", "https://api.telegram.org/bot" & token & "/sendMessage?", False
.setRequestHeader "Content-Type", "application/x-www-form-urlencoded"
.send (strPostData)
End With

End Sub

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Telegramı da hiç kullanmadığımı başta belirteyim ama konumuzla ilgisi yok tabii ;)

Siz istiyorsunuz ki Excel üzerinden Telegramı eş zamanlı dinleyebilmek. Bu oldukça zorlu olacaktır sanırım.

Öncelikle Telegram için kullandığınız ya da başka apilerinde web socket desteği arayınız webSocket(WS) yoksa timer gibi bir olayla devamlı request göndermeniz gerekir ki çok tercih edilesi değildir. WS ile değişiklikler oto gelmektedir.
Daha sonra .Net ile Excel için RTD(Real Time Data) servisini oluşturmanız gerekiyor. Excel RTD diye arama yaparsanız çok fazla kaynak bulursunuz ama inanın karışık bir olay ;)
Bu RTD servisinde apiden gelen WS verilerini almalısınız. WS yoksa dediğim gibi periyodik requestlerle olabilir. RTD servisini oluşturunca ve Excelde kullanmaya başladığınızda her şey yolundaysa Excel verileri dinlemeye ve almaya başlayacaktır.

Bu yazdıklarımı Excel ile bir Api üzerinden eş zamanlı veri akışı dinleme için yazdım.

Kötü yol önerisi;

Excele yazılan bir fonksyionla ve timer ile eğer apiden Telegramdaki veriler alınıyorsa çağırabilirsiniz. Kabaca 2 saniye de bir apiye request gönderip responseyi işleyebilirsiniz. Ya da manuel olarak bir düğme ile de olabilir. Bu timerdan daha iyi olabilir.