texboxlardaki cumartesi ve pazar günlerini kilitleme

Excel Vers. ve Dili
ofis20007
slm.arkadaşlar ekders çizelgesinde çizelge adlı bir formum var.buradaki tarih seç butonu ile istenen tarihi seçebiliyom.buradaki tarih 2. sayfadaki bc3 hücresine gidiyor.tarihler oradaki ac7:bg9 aralığına yazılıyor.

1-fakat buradaki tarihleri çizelge formundaki sarı olan texbox lara pazartesi,salı şeklinde aldıramıyorum.

2-buradaki texbox larda cumartesi ve pazar olan günlerin altındaki texboxlar sütun halinde hem farklı bir renk alsın hemde mümkünse kilitlensin istiyorum
3-birde tarih (cleander dan) seçince tarih seç butonun yanındaki texbox seçilen tarihi göstersin.ama tıklar tıklamaz.

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler !!!

Excel Vers. ve Dili
ev: Ofis 2007- Win Xp
iş: Ofis 2010- Win Vista
3 sorunuz için nesneni change özeliiğine

textbox1.value = nesneadı.value yazınız

nesneniz dtpicker, montwiev veya neyse onu yazıyorsunuz.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Örnek kodu kendinize uyarlayınız.
Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
For s = 1 To 3
If Me.Controls("TextBox" & s) = "Cumartesi" Or Me.Controls("TextBox" & s) _
= "Pazar" Then
Me.Controls("TextBox" & s).Enabled = 0
End If
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
ofis20007
sayın.hsayar.dediğinizi yaptım ama olmadı.lütfen ekli dosyayı inceleyip.bakabilir misiniz.yeni olduğum için hata yapabiliyorum.belki çok basittir ama bilmeyince zor.tşk.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
ofis20007
sayın Seyit Tiken yardımlarınız için teşekkürler.ama yazdığınız kodu kullana bilmem için önce texboxlara "sarı olan" günleri aldırmam lazım.ama onları yapamadım.onlar için bir yardım ederseniz sevinirim.eğer mümkünse ekli dosya üzerinde yapabilirseniz çok sevinirim.biraz yeniyim.onun için hata yapabiliyorum.tşk.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:

Excel Vers. ve Dili
ev: Ofis 2007- Win Xp
iş: Ofis 2010- Win Vista
takvim userformunda değiştiriniz
Kod:
Private Sub Calendar1_Click()[/B]
[bc3].Value = Calendar1.Value
[bc3].NumberFormat = "mmmm"
[color="red"][B]ÇİZELGE.TextBox1103.Value = Calendar1.Value[/B]
[A60] = [bc3][/color]
Unload Me
End Sub

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın hsayar ben bir önceki mesajda sorunu çözdüm ve dosyayı ekledim.
Sanırım sorun çözülmüştür.:cool:

Excel Vers. ve Dili
ofis20007
sayın orion ilkönce uğraşlarınız için teşekkür ederim.

Private Sub CommandButton1_Click()
For s = 1 To 3
If Me.Controls("TextBox" & s) = "Cumartesi" Or Me.Controls("TextBox" & s) _
= "Pazar" Then
Me.Controls("TextBox" & s).Enabled = 0
End If
Next
End Sub

kodu denedim fakat çalıştıramadım.acaba yanlış bir işlem mi yapıyorum.çizelge formundaki cumartesi ve pazar günlerini gösteren stünları kilitlemek istiyorum.yani her tarih değiştiğinde cumartesi ve pazar günlerin gösteren sütunlar kilitli olsun.birde günler yatay değilde dikey olsun.kusura bakmayın inşallah fazla birşey istememişimdir.ama öğrenmek için biraz zamana ihtiyacım var.paylaşımlarınız için teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
ofis20007
sayın hsayar 2 adet kitabım var.bilgisayar yönetimi ve ekders çizelgesi diye.
bilgisayar yönetimi kitabındaki ekders çizelgesi butonu ile ekders çizelgesi kitabı açıyorum.fakat işim bitince form üzerindeki anamenü butonu ile ekders çizelgesi kitabının kapatılarak açık olan bilgisayar yönetimi kitabındaki formun actif olmasını istiyorum.
anamenü butonuna şöyle bir kod yazdım ama olmadı.kitabı kayıt rdip kapatıyor fakat diğer kitaptaki formu "anamenü formunu"aktif etmiyor.vba moduna geçiyor.
Workbooks("EKDERS ÇİZELGESİ.xlsm").Save
Workbooks("EKDERS ÇİZELGESİ.xlsm").Close
Unload Me
Application.Run "ANAMENÜ"
yardımlarınız için teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
ofis20007
sayın seyit tiken 2 adet kitabım var.bilgisayar yönetimi ve ekders çizelgesi diye.
bilgisayar yönetimi kitabındaki ekders çizelgesi butonu ile ekders çizelgesi kitabı açıyorum.fakat işim bitince form üzerindeki anamenü butonu ile ekders çizelgesi kitabının kapatılarak açık olan bilgisayar yönetimi kitabındaki formun actif olmasını istiyorum.
anamenü butonuna şöyle bir kod yazdım ama olmadı.kitabı kayıt rdip kapatıyor fakat diğer kitaptaki formu "anamenü formunu"aktif etmiyor.vba moduna geçiyor.
Workbooks("EKDERS ÇİZELGESİ.xlsm").Save
Workbooks("EKDERS ÇİZELGESİ.xlsm").Close
Unload Me
Application.Run "ANAMENÜ"
yardımlarınız için teşekkürler

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Cumartesi ve Pazar Yazan TextBox'lar kilitlendi rengide kırmızı oldu.
Ama siz Cumartesi veya pazar yazan textbox'ların altındaki TextBoxlarında kilitlenmesini istiyorsanız.Size önerim o işlemler için listview veya SpreadSheet kullananız.Aksi takdirde bu şekilde mümükün gözükmüyor.:cool:
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:

Excel Vers. ve Dili
ofis20007
sayın orion listview i yapacağım ama ama ne demek isteğinizi tam anlayamadım.nasıl bir şey yapmamı önerirsiniz.mümkünse bir örnekle hatta benim örnekle bir bölümünü yaparsanız çok sevinirim.kalanının üzerinde ben elinden geldiği kadar çalışırım.yinede yardımlarınızı beklerim.birde 11. mesajdaki soruma bir cevap verebilirseniz çok sevinirim.tşk.